Lotniska

Znajdź loty na mapie

Lotnisko w Warszawie - Warszawa Chopina (Okęcie)

Lotnisko Chopina w Warszawie, Żwirki i Wigury 1, 00-906 Warszawa

Bardzo dobry, 4.6 - 970 opinii

Telefon:
+48 22 650 42 20

Bagaż zagubiony w transporcie lotniczym:
+48 22 650 12 50
+48 22 650 43 85
+48 22 206 95 40
+48 22 650 20 06

Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest największym, najnowocześniejszym i najlepszym obiektem tego typu w Polsce. Położony jest w dzielnicy Włochy, osiedle Okęcie, 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. W 1934 r. prezydent I. Mościcki uroczyście otworzył lotnisko wojskowe i cywilne pod nazwą Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Od 2009 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego port ten zarejestrowany jest pod nazwą Lotnisko Chopina.

Obecnie port posiada dwa terminale:
Terminal A - główny terminal
Terminal General Aviation - dedykowany pasażerom i załogom samolotów, które mają inne przeznaczenie niż regularny i czarterowy ruch lotniczy. Z terminalu mogą korzystać użytkownicy helikopterów, samolotów sanitarnych oraz powietrznych taksówek.

Regularne i tanie linie lotnicze zapewniają około 100 stałych połączeń na terenie kraju oraz na świecie: do Ameryki Północnej, Afryki, Azji i Europy. Największą popularnością wśród pasażerów cieszą się kierunki: Londyn, Paryż, Frankfurt, Amsterdam. W połączeniach krajowych pasażerowie najczęściej podróżują do Gdańska, Krakowa i Wrocławia. W 2014 r. port odprawił ponad 10,5 mln pasażerów, a liczba operacji lotniczych wyniosła łącznie ponad 123 tyś.

W 2013 roku port lotniczy po raz czwarty otrzymał tytuł "Ambasadora Polskiej Gospodarki" oraz wyróżnienie w kategorii "Kreator Rozwiązań XXI w.". Konkurs jest organizowany przez Business Centre Club pod honorowym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych.
W styczniu 2015 r. uznane zostało za najlepsze w Polsce w plebiscycie miesięcznia Travelle Poland - to już druga tego typu nagroda dla warszawskiego portu.
W październiku 2015 r. Fundacja Integracja przyznała mu potwierdzający dostępność architektoniczną dla osób z niepełnosprawnością certyfikat "Obiekt bez barier" - pierwszy tego typu w Polsce dla obiektu komunikacyjnego.

W pobliżu lotniska jest wiele hoteli, m.in. B&B Hotel Warszawa-Okęcie oraz Courtyard Warsaw Airport.

Lokalizacja
5.0
Komfort poczekalni
4.6
Oznakowanie
4.7
Parking
4.2
Baza hotelowa
4.5
Usługi
4.6
Odprawa
4.8

Bardzo dobry 4.6

91% osób poleca to lotnisko

Nr 9 w rankingu lotnisk Polska

Dodaj opinięWszystkie opinie (970)

Trwa ładowanie opinii
 1. polecam
  5

  Lotnisko

  2015-11-15 | Dorota, Rzeszów

  W centrum,dobry dojazd,dobre oznakowania, miła obsługa

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 2. polecam
  6

  Prosto do celu

  2015-11-14 | Przemysław Zarzecki , Łódź

  Lotnisko o dobrej i przejrzystej komunikacji . Łatwo trafić do wybranego miejsca.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 3. polecam
  5

  Okęcie

  2015-11-13 | Danuta Dera, Wrzesnia

  .nowoczesne,czyste, dobrze oznakowane.kontrole sprawne, dużo sklepów i gastronomi.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 4. polecam
  5

  Lotnisko

  2015-11-12 | Urszula Owczarczyk, Warszawa

  Brak zastrzeżeń. Jak dla mnie wszytko OK :)

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 5. polecam
  4

  Lotnisko Chopina

  2015-11-09 | Wiesława Banachewicz , Lublin

  Ceny w gastronomii lotniskowej są księżycowe . Słabe oznakowanie przeniesionego przystanku autobusowego w kierunku centrum .

  Przydatna opinia? Tak / Nie

Samochodem

Lotnisko Chopina położone jest 10 km na południowy zachód od centrum stolicy, przy ul. Żwirki i Wigury 1.

Aby dotrzeć do portu należy z Al. Jerozolimskich skręcić w ul. Raszyńską (droga nr 634). Ulica zmienia swoją nazwę na Żwirki i Wigura i prowadzi prosto do portu.

Jadąc z południa należy z Al. Krakowskiej skręcić w ul. 17 Stycznia, a następnie ul. Żwirki i Wigury, na której znajduje się lotnisko.

Współrzędne do systemów nawigacji samochodowych GPS:
N 52° 09' 57''
E 20° 58' 02''

Taksówką

Postój taksówek znajduje się naprzeciwko hali przylotów. Połączenia z lotniskiem prowadzą wszystkie większe korporacje taksówkowe rozlokowane w miastach położonych w zasięgu lotniska w Warszawie. Port lotniczy Chopina rekomenduje trzy firmy taksówkowe, które oferują usługi przewozowe. Są to: Ele Taxi, Super Taxi oraz Sawa Taxi.

Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji telefonicznej:
Ele Taxi: +48 22 811 11 11
Super Taxi +48 22 196 22
Sawa Taxi +48 22 644 44 44

Koszt przejazdu z lotniska do centrum Warszawy wynosi około 40 PLN. Cenniki zrzeszonych taksówkarzy umieszczone są na szybie pojazdu.

Środkami Transportu Publicznego

Pociąg

Połączenie kolejowe to najlepszy sposób dotarcia na Lotnisko Chopina. Przejazd z centrum Warszawy wynosi 20-25 min.

Stacja kolejowa znajduje się w pirsie południowym, tuż obok terminalu autobusowego.

Transport kolejowy obsługuje dwóch operatorów - Szybka Kolej Miejska oraz Koleje Mazowieckie.

Szybka Kolej Miejska (SKM)

Linia S2
: WARSZAWA LOTNISKO CHOPINA – Warszawa Służewiec – Warszawa Żwirki i Wigury – Warszawa Rakowiec – Warszawa Al. Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia – Warszawa Ochota – Warszawa Śródmieście – Warszawa Powiśle – Warszawa Stadion – Warszawa Wschodnia – Warszawa Rembertów – Warszawa Wesoła – Warszawa Wola Grzybowska – Sulejówek – SULEJÓWEK MIŁOSNA.

Linia S3: WARSZAWA LOTNISKO CHOPINA – Warszawa Służewiec – Warszawa Żwirki i Wigury – Warszawa Rakowiec – Warszawa Al. Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga – Warszawa Toruńska – Warszawa Żerań – Warszawa Płudy – Warszawa Choszczówka – Legionowo – LEGIONOWO PIASKI/WIELISZEW.

Osoby, które chcą dostać się do centrum miasta mogą skorzystać z obu linii - zarówno stacja Dworzec Centralny, jak i Śródmieście znajdują się w centrum (stacje oddalone są od siebie około 200 m). Natomiast osobom, które planują przesiadki na pociągi dalekobieżne polecamy skorzystać z linii S3, która zatrzymuje się bezpośrednio na Dworcu Głównym (Warszawa Centralna).

Bilety
Dojazd do Lotniska Chopina odbywa się na podstawie taryfy biletowej ZTM. Przystanki w pobliżu lotniska położone są w 1 strefie biletowej.
Bilety można nabyć:
- w Punkcie Obsługi Pasażerów w hali przylotów,
- w automatach biletowych zlokalizowanych na przystankach autobusowych oraz przy wejściu na stację kolejową,
- w automatach biletowych w pociągach SKM oraz w niektórych autobusach,
- u kierowcy autobusu.

W pociągach SKM linii S2 i S3, na odcinku Warszawa Płudy - Warszawa Lotnisko Chopina honorowane są wszystkie bilety Kolei Mazowieckich, w tym także Bilet Lotniskowy. Podróżujący, którzy dysponują Biletem Lotniskowym Kolei Mazowieckich, mogą również skorzystać ze wszystkich środków komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro, pociągi SKM) na obszarze 1 strefy biletowej. Przed wejściem do pojazdu komunikacji miejskiej, należy w sposób trwały i czytelny zapisać na bilecie godzinę – od tego momentu bilet będzie ważny przez 60 min.

Koleje Mazowieckie

Linia KLM
: WARSZAWA LOTNISKO CHOPINA – Warszawa Służewiec – Warszawa Żwirki i Wigury – Warszawa Rakowiec – Warszawa Al. Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Wschodnia - Warszawa Toruńska – Warszawa Płudy – Legionowo – Legionowo Przystanek – Chotomów – Nowy Dwór Mazowiecki – MODLIN

Bilety
1.) Bilety można zakupić w biletomacie, usytuowanym obok budynku stacji.
2.) Ponadto, bilety można nabyć za pomocą aplikacji mobilnej SkyCash.
3.) Każdy podróżny, który nie posiada ważnego biletu na przejazd lub posiada bilet niezalegalizowany/nieaktywowany zobowiązany jest zaraz po wejściu udać się do kierownika pociągu w celu nabycia, zalegalizowania lub aktywowania biletu.
4.) Przejazd pociągami Kolei Mazowieckich odbywa się na podstawie biletów Kolei Mazowieckich. W pociągach honorowane są także bilety ZTM na wymienionych zasadach:
a.) Wspólny bilet ZTM-KM-WKD
W pociągach Kolei Mazowieckich w obrębie 1 i 2 strefy biletowej ZTM ważne są także bilety ZTM: dobowe, weekendowe, weekendowe grupowe, bilet seniora, bilety dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci, 90-dniowe, 30-dniowe.
b.) Wzajemne honorowanie biletów na odcinku Warszawa Płudy - Warszawa Lotnisko Chopina
W pociągach Kolei Mazowieckich, kursujących tylko na linii KML, na odcinku Warszawa Płudy - Warszawa Lotnisko Chopina, honorowane są wszystkie bilety z taryfy ZTM (również bilety jednorazowe przesiadkowe i czasowe).
Osoby, które mają niezalegalizowany / nieaktywowany bilet ZTM, zobowiązane są zaraz po wejściu udać się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania lub aktywowania biletu.

Autobusy
Dojazd na Lotnisko Chopina zapewnia 5 linii autobusowych ZTM Warszawa. Łącząc port lotniczy z dzielnicami Warszawy przejeżdżają przez najważniejsze węzły komunikacyjne miasta.

Linia 148
Kursuje codziennie w godzinach 04:35 - 22:35
Trasa: Lotnisko Chopina – Ursynów – Praga
przez: Żwirki I Wigury – Nowoursynowska - Most Siekierkowski - Grochowska

Linia 175
Kursuje codziennie w godzinach 04:27 - 22:58
Trasa: Lotnisko-Chopina – Centrum
przez: ul. Żwirki I Wigury - Al.Jerozolimskie (Dworzec Centralny) - Krakowskie Przedmieście - Pl.Piłsudskiego

Linia 188
Kursuje codziennie w godzinach 04:47 - 23:18
Trasa: Lotnisko – Chopina – Centrum (przystanek Metro Politechnika) – Praga Południe (Wiatraczna)
przez: Żwirki i Wigury - Al.Armii Ludowej - Al.Stanów Zjednoczonych – Szaserów – Makowska (UWAGA: trasa tymczasowo zmieniona - objazd Mostu Łazienkowskiego)

Linia 331
Kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach 06:13 - 17:54
Trasa: Lotnisko-Chopina – Metro Wilanowska
przez: Narkiewicza, Wirażowa, Poleczki, Łączyny, Puławska, Al. Wilanowska

Linia nocna N32
Kursuje codziennie w godzinach 23:15 - 04:49
Trasa: Lotnisko Chopina - Dworzec Centralny

Autobusy dalekobieżne

Terminal dla autokarów znajduje się na wysokości pirsu południowego na poziomie przylotów. Posiada 21 terminali, a strefa oczekiwania dla pasażerów jest zadaszona.

Parking

Podróżni mają do dyspozycji cztery parkingi, z czego jeden czasowo zamknięty, które mogą pomieścić w sumie 3700 pojazdów.

P1 – parking wielopoziomowy, godzinowy

Cennik:
- do 30 min.: 5 PLN
- od 30 min. do 1 h: 10 PLN
- 1-1,5 h: 15 PLN
- 1,5-2 h: 20 PLN
- 2-3 h: 30 PLN
- każda następna godzina (maks. 8h): 10 PLN
- maksymalna opłata całodzienna: 80 PLN

P2 – uwaga! Parking czasowo zamknięty!

P3 – parking terenowy, godzinowy (znajduje się po prawej stronie hotelu Courtyard by Marriott)

Cennik:
- do 30 min.: 4 PLN
- od 30 min. do 1 h: 8 PLN
- 1-1,5 h: 12 PLN
- 1,5-2 h: 16 PLN
- 2-3 h: 24 PLN
- każda następna godzina (maks. 8h): 10 PLN
- maksymalna opłata całodzienna: 74 PLN

P4 – parking terenowy, dobowy (znajduje się po prawej stronie hotelu Courtyard by Marriott)

Cennik:
- jedna doba: 60 PLN
- dwie doby: 90 PLN
- trzy doby: 120 PLN
- cztery doby: 130 PLN
- każda następna doba – 10 PLN
 
Opłatę za korzystanie z parkingu płaci się w kasach automatycznych w gotówce lub kartami kredytowymi oraz płatniczymi.

Uwaga! Istnieje możliwość zatrzymania samochodu przed terminalem, ale wyłącznie na bardzo krótki czas, np. w celu wyjęcia bagażu.

Na drogach dojazdowych do lotniska, zarówno na poziomie odlotów i przylotów, utworzone zostały bezpłatne miejsca czasowego postoju dedykowane osobom niepełnosprawnym. Ponadto przy windach towarowo-osobowych parkingu P1 wyznaczone są miejsca parkingowe dla samochodów osób niepełnosprawnych.

Usługi

Niepełnosprawni – lotnisko przystosowane jest do obsługi osób niepełnosprawnych, posiada certyfikat "Obiektu bez barier" – Terminal A wyposażony jest w specjalne toalety oraz windy, niektóre stanowiska check-in mają obniżone blaty, tak aby mogły do nich dosięgnąć osoby na wózkach, są w nich też zainstalowane tzw. pętle indukcyjne, które ułatwiają kontakt z obsługą korzystającym z aparatow słuchowych osobom niedosłyszącym.

Bagaż – 27 skrytek bagażowych różnej wielkości znajduje się na poziomie przylotów przed Terminalem A, tuż za przystankiem komunikacji miejskiej. W zależności od rozmiaru skrytki, koszt przechowania bagażu wynosi 12-15 PLN/dobę. Automat przyjmuje jedynie monety (1, 2 oraz 5 PLN) i nie wydaje reszty. Maksymalny czas przechowania wynosi 72 h.

Zdrowie - na lotnisku znajduje się punkt pierwszej pomocy medycznej. Lekarz dyżurny dostępny pod nr tel.: +48 22 650 2444.

Internet - pasażerowie mogą skorzystać z bezpłatnych kiosków internetowych.

STREFA OGÓLNODOSTĘPNA

Informacja turystyczna
– punkt informacji turystycznej można odnaleźć na poziomie przylotów.

Gastronomia – poziom przyloty - Flying Bistro (czynne 24 h), Mc Cafe (czynne od 5:00-23:00), McDonalds (czynne od 5:00-23:00); poziom odloty - Bread&Co (czynne od 4:00-22:00), Bricco Cafe (czynne od 5:00-23:00), Cheers!Bar (czynne 24 h), Chiefs (czynne od 5:00-23:00), Illy (czynne 24 h), McDonalds (czynne od 5:00-23:00), Misa (czynne od 6:00-20:00), Papaya (czynne od 4:00-22:00), The Flame (czynne od 4:00-22:00).

Zakupy – sklepy wolnocłowe znajdują się w hali odlotów i w Strefie Shengen, np. Aelia Duty Free otwarty jest od pierwszego do ostatniego lotu. Sklepy spożywcze, salony prasowe dostępne są na obu poziomach: przylotów i odlotów, na poziomie przylotów otwarta jest kwiaciarnia w godzinach 4:00-23:00, na poziomie odlotów znajdują się m.in. sklepy z pamiątkami, biżuterią, kosmetykami, odzieżowe, z elektroniką, perfumeria i sklep dla dzieci.

Finanse - na lotnisku rozlokowane są bankomaty BZ WBK (poziom odlotów), PKO BP (poziom przylotów) Pekao SA (poziom przylotów i odlotów) oraz Euronet (poziom przylotów; strefa pasażerska; hala odbioru bagażu). Kantory znajdują się na obu poziomach, natomiast oddział banku Pekao SA mieści się na poziomie odlotów.

Wynajem samochodów - punkty 8 agencji oferujących usługę wynajmu samochodów dostępne są w hali przylotów Terminalu A. Możliwy kontakt telefoniczny:
Avis +48 22 572 65 65, +48 22 650 48 72
Budget +48 22 650 40 62
Dollar/Thrifty +48 668 66 33 00, +48 668 66 33 77
Europcar +48 22 650 25 64, +48 801 002 444
Express +48 12 3000 300
Hertz +48 22 650 28 96, +48 22 500 16 20
PANEK +48 665 800 000, +48 509 811 211
Sixt +48 22 650 20 31, +48 661 999 155

Biuro rzeczy znalezionych na lotnisku - mieści się na poziomie odlotów, przy kontroli bezpieczeństwa w strefie CDE. Biuro czynne jest codziennie: poniedziałek-piątek w godz. 6:00-22:00, weekendy i święta w godz. 6:00-18:00. Możliwy kontakt telefoniczny pod nr +48 (22) 650 20 06 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem e-mail: bagaz@polish-airports.com.

Kaplica – są dwie, pierwsza w hali odlotów (strefa odpraw C) podróżujący mogą skorzystać z kaplicy ekumenicznej. Otwarta jest codziennie od 5:00 do 23:00. Msze św. odprawiane są w niedziele o 8:00, 10:00 oraz 11:00. Druga kaplica w strefie tranzytowej (po przejściu kontroli bezpieczeństwa), w pobliżu wyjścia nr 37 wraz z osobnym pokojem modlitwy dla pasażerów różnych religii - otwarta codziennie przez 24 h.

Inne – Taras widokowy - korzystać z niego można bezpłatnie, czynny jest codziennie od godz. 6:00-22:00, do dyspozycji odwiedzających jest kawiarenka, sklepik z upominkami, darmowe WiFi, a nowością jest monitor wyświetlajacy obraz z radaru, pokazujący starty i lądowania samolotów na Lotnisku Chopina.

STREFA PASAŻERSKA

Gastronomia – różnorodna oferta gastronomiczna, w strefie Schengen: pub Business Shark, restauracje: Sami swoi oraz Sushi Tai Restaurant oraz kawiarnie Voyage Café i So!Coffee. W strefie non-Schengen zlokalizowana jest restauracja Rest & Wine oraz kawiarnia Voyage Café.

Zakupy - sklepy wolnocłowe dostępne są w strefie Schengen (m.in. Aelia Duty Free) oraz non-Schengen (Aelia Duty Free, Keraniss) i są otwarte do ostatniego pasażera. Ponadto podróżujący mają również do dyspozycji trzy sklepy jubilerskie (czynne: 6:00-22:00), sklepy z zabawkami i pamiątkami (5:00-22:30), salony odzieżowe oraz prasowe.

Finanse - kantory znajdują się w obu strefach: przylotu i odlotu.

Inne - Automaty Chargee do ładowania telefonów komórkowych można znaleźć na poziomie odlotów.