Szwajcaria

Porady praktyczne

Przekraczanie granicy

Od grudnia 2008 Szwajcaria należy do strefy Schengen, co oznacza, że do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Kontrole celne nadal są utrzymane. Nie ma jednak ograniczeń w wwozie i przywozie gotówki. Nie jest też określona kwota wymagana na jeden dzień pobytu w Szwajcarii.

Waluta

Oficjalnym środkiem płatniczym jest frank szwajcarski (CHF). Euro jest jednak powszechnie przyjmowane, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Reszta wydawana jest z reguły we frankach szwajcarskich wg kursu dnia (1 EUR = ok. 1,20 CHF). W wielu miejscach ceny podawane są zarówno we frankach, jak i w euro.
Skorzystaj z naszego przelicznika walut

Dojazd

Samolotem

Sześć najpopularniejszych portów lotniczych w Szwajcarii to lotnisko w Altenrhein - Altenrhein St. Gallen, lotnisko w Bernie - Berno Belp, lotnisko w Genewie - Genewa Cointrin, lotnisko w Lugano - Lugano Airport , lotnisko w Zurychu - Zurych Kloten oraz lotnisko w Bazylei.

Z Polski na te lotniska można dolecieć takimi liniami jak LOT czy SWISS. Te ostatnie z Polski oferują bezpośrednie połączenia z lotniska Fryderyka Chopina w Warszawie z Bazyleą, Genewą i Zurychem. Także Polskie Linie Lotnicze LOT oferują połączenia lotnicze pomiędzy polskimi portami lotniczymi a Szwajcarią.

Samochodem

Roczna opłata (vignette) za korzystanie z autostrad kosztuje 40 CHF. Można ją wykupić na granicy, na stacjach paliw, w urzędach pocztowych i kantonalnych. Ważna jest przez rok kalendarzowy + sąsiednie miesiące (grudzień i styczeń). Ceny paliwa: ok. 1,40 euro za litr benzyny 95, ok. 1,47 euro za litr diesla (1 EUR = ok. 1,20 CHF).

Ubezpieczenie podróżne

Przed wyjazdem za granicę warto wykupić polisę ubezpieczeniową, która zapewnia m.in. natychmiastową pomoc w przypadku nagłej choroby, wypadku, kradzieży bagażu, sprzętu turystycznego czy fotograficznego czy zwrot kosztów w razie nagłej rezygnacji z biletu lotniczego. Koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie 4,72 zł za dzień pobytu za granicą. Kup teraz!