Menu

Jak spakować bagaż rejestrowany do lotu?

Jak spakować bagaż rejestrowany do lotu?

Bagaż rejestrowany (główny, odprawiany) przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Po przybyciu na lotnisko możesz go przekazać liniom lotniczym podczas odprawy biletowo-bagażowej (tzw. check-in) lub poprzez nadanie go w specjalnym punkcie zrzutu bagażu (tzw. baggage drop-off point).

Od momentu przyjęcia bagażu i założenia specjalnej zawieszki linie lotnicze przejmują odpowiedzialność za Twój bagaż. Ty otrzymujesz drugą część zawieszki, która najczęściej jest przyklejona do karty pokładowej. Stanowi ona podstawę do identyfikacji bagażu po przylocie oraz reklamacji w przypadku jego uszkodzenia lub zagubienia.

Jakie wymiary ma bagaż rejestrowany?

Dopuszczalny limit wagowy i ilościowy ustalają indywidualnie linie lotnicze (sprawdź szczegółowe informacje dotyczące wagi i rozmiaru bagażu rejestrowanego).

Wymiar uzależniony jest od rodzaju połączenia, klasy rezerwacyjnej oraz trasy, najczęściej:

158 cm to maksymalny wymiar bagażu rejestrowanego dla większości linii lotniczych; obliczany jest na podstawie sumy 3 krawędzi bagażu
20-32 kg to przedział wagowy dla tanich i rejsowych linii lotniczych
1-4 sztuk to zazwyczaj dozwolona liczba sztuk bagażu rejestrowanego

Czego nie mogę zabrać w bagażu rejestrowanym?

Z uwagi na bezpieczeństwo bagaż rejestrowany podlega pewnym ograniczeniom. Bez względu na wybraną przez nas linię lotniczą, każdego pasażera obowiązuje zakaz przewożenia w bagażu głównym materiałów wybuchowych i substancji łatwopalnych, takich jak np. alkohol powyżej 70%, sztuczne ognie, pojemniki zawierające paliwo do zapalniczek oraz atrapy urządzeń wybuchowych. Ponadto, nie można zabierać substancji chemicznych i toksycznych, m.in. trucizny-w tym trutki na myszy i szczury, pistolety z gazem łzawiącym, żrące chemikalia, farby i rozpuszczalniki, turystyczne butle gazowe itp. (czytaj więcej na temat dozwolonych i zabronionych przedmiotów w samolocie)

Pamiętaj! 
Wartościowe oraz delikatne przedmioty, np. laptop, aparat fotograficzny, pieniądze, biżuterię, dokumenty zabierz ze sobą do bagażu podręcznym ze względu na ryzyko uszkodzenia lub zagubienia.

Bagaż specjalny

Jeśli chcesz przewieźć duży, o nietypowych kształtach lub narażony na uszkodzenie bagaż (np. rower, deska surfingowa, snowboard, narty, instrumenty muzyczne itp.) musisz zgłosić ten fakt przed wylotem (najpóźniej 48 h przed odlotem). W takiej sytuacji skontaktuj się z naszym Telefonicznym Centrum Obsługi. Konsultant pomoże Ci w dopełnieniu odpowiednich formalności (dowiedz się więcej o  bagażu specjalnym).

Tanie linie lotnicze

Tani przewoźnicy najczęściej naliczają dodatkową opłatę za bagaż rejestrowany. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie bagażu – zaznacz taką opcję podczas rezerwacji lotu. Kwota opłaty za przewóz bagażu rejestrowanego zostanie wliczona w końcową cenę lotu przed zakończeniem procesu rezerwacji.

  • W większości tanich linii lotniczych maksymalna waga pojedynczej sztuki bagażu rejestrowanego wynosi 32 kg. Nawet, jeśli podróżny opłacił dodatkowe kilogramy nadbagażu, pojedynczy bagaż nie może przekroczyć tej wagi.
  • Opłacony bagaż przekraczający limity wagowe lub rozmiarowe uznawany jest za nadbagaż lub bagaż specjalny i podlega opłatom dodatkowym.
  • Bagażu rejestrowanego nie można rezerwować dla niemowląt oraz dzieci do lat 2.
  • Nie można dzielić limitów wagowych między bagażami.
    Przykład: Jeśli dwie osoby zabierają bagaże o wadze maks. 15 kg każdy, to w takiej sytuacji nie mogą zabrać jednego bagażu o wadze 20 kg i jednego o wadze10 kg.
  • Niektóre linie dopuszczają możliwość łączenia limitów wagowych bagaży.
    Przykład: Jeśli dwie osoby podróżują razem i mają wykupiony bagaż o maks. wadze 15 kg każdy, mogą zabrać jeden bagaż ważący 30 kg.
  • Dopuszczalną wagę bagażu dla konkretnych przewoźników lotniczych znajdziesz na stronach zawierających Regulamin.

Rejsowe linie lotnicze

  • Bagaż rejestrowany w większości przypadków jest ujęty w cenie lotu, chociaż co raz częściej regularne linie również wprowadzają opłaty za bagaż.
  • Limity wagowe oraz ilościowe różnią się w zależności od klasy lotu (ekonomiczna, biznesowa, pierwsza) oraz trasy lotu.
  • Bagaż przekraczający dopuszczone limity uznawany zostaje za nadbagaż i musi być opłacony według cennika.

Ograniczenia dotyczące bagażu

Zanim jednak przystąpisz do wkładania rzeczy do walizki:

  • sprawdź, warunki przewozu bagażu obowiązujące w linii lotniczej, którą podróżujesz (czytaj więcej o dozwolonej wadze, rozmiarach oraz liczbie bagażu u najpopularniejszych przewoźników),
  • upewnij się, jakie przedmioty możesz przewozić w bagażu podręcznym, a jakie w rejestrowanym. Listę przedmiotów zabronionych oraz dozwolonych do przewozu znajdziesz  tutaj.
  • pamiętaj o ograniczeniach w przewozie płynów, żelów oraz aerozoli. Przewożone w bagażu podręcznym kosmetyki, napoje lub inne płyny podlegają ograniczeniom. Jeśli chcesz zabrać kosmetyki w większych opakowaniach i ilości, spakuj je do bagażu rejestrowanego.

Zasady pakowania bagażu

Przygotowując bagaż do lotu, pamiętaj o kilku zasadach:

  • biżuterię, mały sprzęt elektroniczny, pieniądze, klucze, lekarstwa, dokumenty oraz inne rzeczy wartościowe zawsze pakuj do bagażu podręcznego,
  • zabezpiecz przedmioty delikatne i kruche; owiń je miękką tkaniną lub papierem,
  • zważ bagaż przed zabraniem go na lotnisko, aby uniknąć płacenia opłaty za nadbagaż,
  • zadbaj, aby bagaż rejestrowany nie został uszkodzony podczas transportu – dobrze zamknij i zabezpiecz swoje walizki, torby czy plecak, używając do tego specjalnej folii, taśm lub pokrowców,
  • usuń wszystkie etykiety nadania bagażu z poprzednich podróży. Ich pozostawienie może spowodować nadanie bagażu na inne lotnisko.
  • oznacz każdy nadawany bagaż swoimi danymi teleadresowymi za pomocą przywieszki, którą możesz otrzymać w trakcie odprawy biletowo-bagażowej,
  • aby zapobiec pomyłce przy odbiorze bagażu, oznacz swoją walizkę jakimś charakterystycznym znakiem - wstążeczką, naklejką itp.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!