Menu

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?

Aby móc sterować samolotem pasażerskim, niezbędna jest licencja liniowa (ATPL). Jak więc zostać pilotem samolotu pasażerskiego (liniowego)? Wymaga to spełnienia wielu warunków psychicznych i fizycznych, dużej determinacji, a czasami niemałych pieniędzy, by sfinansować odpowiednie kursy.

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?

Osoba, która marzy o zostaniu pilotem samolotu pasażerskiego powinna zdawać sobie sprawę, że jest to praca nie tylko ciekawa i pełna wyzwań, ale również bardzo trudna, zmianowa, stresująca i niezbyt przyjazna dla organizmu. A zwiedzanie docelowych miast często możliwe jest tylko, gdy lot zostanie odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych.

Rodzaje licencji

PPL (Private Pilot Licence) – podstawowa licencja turystyczna, uprawniająca do latania rekreacyjnego i to tylko przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych,

CPL (Commercial Pilot Licence) – licencja zawodowego pilota, uprawniająca do zarobkowego pilotowania samolotów,

ATPL (Airline Transport Pilot Licence) – najwyższy stopień zawodowego pilota w lotnictwie cywilnym; uprawnia do sterowania statkami powietrznymi o masie powyżej 5,7 tony zabierającymi na pokład powyżej 9 pasażerów.

Są to podstawowe licencje. Do tego dochodzi szereg innych (ok. 20 w lotnictwie cywilnym), uprawniających do latania na określonych maszynach, w określonych warunkach lub na określonym stanowisku.

Warunki psychiczne i fizyczne

Osoba, która chce zostać pilotem samolotu, musi pozytywnie przejść szereg badań lekarskich – im wyższa licencja, tym wymogi wyższe. Dyskwalifikujące mogą być np. wada wzroku czy słuchu. Sprawdzana jest także koordynacja ruchowa, refleks itp.

Kandydat na pilota musi być również osobą zrównoważoną, rozsądną, opanowaną, cierpliwą, umiejącą koncentrować się przez kilka godzin, o podzielnej uwadze i radzącą sobie ze stresem.  

Edukacja, kursy, szkolenia

Dwie uczelnie w Polsce kształcą pilotów cywilnych – Politechnika Rzeszowska oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.  Aby dostać się do tej drugiej, należy posiadać licencję turystyczną (PPL).

Można również szkolić się na kursach organizowanych przez wyspecjalizowane firmy. Uzyskanie kolejnych stopni może potrwać do 3 lat, ale jest bardzo kosztowne. Najwyższy stopień, jaki można uzyskać nie kończąc Politechniki Rzeszowskiej ani PWSZ w Chełmie to pierwszy oficer.

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!