Menu

10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą samolotem

10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą samolotem

1. Tego nie możesz zabrać do bagażu

Substancje wybuchowe i łatwopalne są zakazane w bagażu podręcznym i rejestrowanym każdej linii lotniczej. Należą do nich m.in. latarki gazowe, petardy, rozpałka do grilla.

Ze względów bezpieczeństwa na pokład samolotu, czyli w bagażu podręcznym, nie można zabrać również przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane jako broń, np. nożyczki z ostrymi końcami, narzędzia, korkociąg.

Najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczą płynów. Nie można ich wnieść w bagażu podręcznym więcej niż 10 buteleczek po 100 ml każda, zapakowane w przezroczysty litrowy worek. W bagażu podręcznym możesz mieć leki, również płynne, ale tylko taką ilość, jaka jest niezbędna w czasie podróży.

Uwaga!

Od 2023 roku niektóre lotniska zmieniają limity i zasady przewożenia płynów w bagażu podręcznym. Dzięki nowoczesnym skanerom 3D na pokład samolotu będzie można zabrać nawet do 2 litrów płynów, bez konieczności przewożenia w pojemniczkach. Przed podróżą zapoznaj się z zaleceniami lotniska wylotu i lotnisk przesiadkowych.

2. Pakowanie walizek to prawdziwa sztuka

Każda linia lotnicza ma własne wymogi dotyczące rozmiaru i wagi bagażu podręcznego i rejestrowanego. Ważne, aby nie przekroczyć tych wartości, bo za nadbagaż na lotnisku trzeba słono zapłacić. 

Większość linii lotniczych oprócz bagażu podręcznego pozwala na wniesienie na pokład również drugiej, mniejszej torby – może to być damska torebka czy torba z laptopem. Bagaż zapakuj tak, aby łatwo Ci było wyjąć coś w razie kontroli.

Bagaż rejestrowany przechodzi długą drogę nim znowu znajdzie się w Twoich rękach. Dlatego tak ważne jest, by nie miał żadnych odstających pasków, zamków, przypinek itp. Jeśli do plecaka doczepiasz śpiwór lub karimatę, owiń całość folią strechową. Będziesz mieć pewność, że żaden element się nie uszkodzi ani nie oderwie.

3. Przygotuj się do odprawy

Na lotnisku będzie sprawdzany nie tylko Twój bagaż. Ty również musisz przejść kontrolę. Gdy nadejdzie Twoja kolej, weź kosz znajdujący się przy taśmie i włóż do niego wszystko, co masz w kieszeniach, zdejmij kurtkę, bluzę, szal, pasek od spodni itp.

Twoje rzeczy przejadą na taśmie przez skaner, a ty przejdziesz przez specjalną bramkę. Obsługa może poprosić Cię np. o zdjęcie butów, jeśli bramka „zapiszczy”.

4. Każdy kraj ma swoje zasady

W obrębie europejskiej unii celnej przepisy dotyczące przewozu alkoholu, papierosów, jedzenia czy kwiatów są w większości krajów takie same. Natomiast poza nią każdy kraj stosuje własne zasady. Kara za przewożenie zakazanych towarów lub w niedozwolonej ilości również zależy od przepisów tego kraju. Najłagodniejsza forma to zniszczenie towaru. Ale już np. w krajach muzułmańskich za przewożenie alkoholu może grozić spora grzywna.

Przepisami mogą być objęte również gotówka czy wartościowe przedmioty, dzieła sztuki, zabytkowe przedmioty, części należące do zwierząt pod ochroną, np. kość słoniowa.

5.  Odpowiedni strój do samolotu

Niby banalne, ale warto zwrócić uwagę na swój strój. Im dłużej trwa podróż, tym bardziej możesz odczuć skutki nieodpowiedniego stroju.

Najważniejsza jest wygoda. Zadbaj, by nic Cię nie uciskało podczas dłuższego siedzenia. Nawet jeśli podróżujesz w środku lata, na pokład zabierz skarpetki i bluzę. W samolocie działa klimatyzacja, prawdopodobnie będzie Ci chłodno.

Jeśli masz dłuższe włosy, zepnij je nisko, by nie przeszkadzały przy opieraniu się o fotel.

 6.  Telefon tylko w trybie samolotowym

Choć coraz częściej pojawiają się informacje, że telefony komórkowe nie zakłócają pracy urządzeń na pokładzie, w samolotach większości linii obowiązuje zakaz używania telefonów w trakcie lotu. Wyjątkiem jest „tryb samolotowy” dostępny w większości modeli.

Niektóre samoloty umożliwiają pasażerom korzystanie z pokładowej sieci Wi-Fi. Przeważnie jest to jednak usługa płatna.

Uwaga!

Od 2023 roku niektóre państwa znoszą nakaz korzystania z trybu samolotowego. Dzięki instalacji sieci 5G pasażerowie mogą bezpiecznie rozmawiać przez telefon i wysyłać wiadomości podczas lotu. Przed podróżą zapoznaj się z zaleceniami linii lotniczych, aby sprawdzić, czy na pokładzie samolotu możesz korzystać ze swojego laptopa, smartfona czy tabletu w taki sam sposób, jak na ziemi.

7. Możesz zabrać jedzenie na pokład

To nieprawda, że do samolotu nie można zabrać jedzenia. Jeśli nie wykupujesz posiłku na pokładzie, możesz zgłodnieć w trakcie lotu. Zabierz na pokład drobne przekąski lub kanapki – byle nie miały zbyt intensywnego zapachu i nie kruszyły się za bardzo. Ograniczenie dotyczy jedynie napojów. Aby je ominąć, kup napój w hali odlotów, już po przejściu kontroli.

Jedzenie dla dzieci to zupełnie inny temat. Rodzice czy opiekunowie mogą zabrać na pokład mleko lub inne potrawy dla dziecka. Podczas kontroli należy je osobno okazać. Z reguły, aby wnieść posiłek dla dziecka, rodzic musi go skosztować. W większości samolotów jest możliwość podgrzania jedzenia w mikrofalówce.

8. Cukierki są nie tylko dla dzieci

Podczas startu i lądowania zmiany ciśnienia powodują uczucie zatkanych uszu. Jeśli dodatkowo masz katar, może to być dość nieprzyjemne. Jest kilka sposobów, by poradzić sobie z tym problemem.

Spróbuj przełykać ślinę, żuć gumę lub ssać cukierka. To powinno złagodzić objawy. Jeśli masz problem z katarem, pół godziny przed startem i lądowaniem zaaplikuj sobie krople do nosa.

Jeśli strach przed lataniem powoduje u Ciebie dolegliwości żołądkowe, przygotuj się do podróży – wyśpij się przed lotem, zjedz lekki posiłek i spróbuj znaleźć coś, co pozwoli Ci skupić myśli na czymś przyjemnym – mogą to być książka, ulubiona muzyka czy rysowanie.

9. Dziecko będzie się nudzić

Choćby było największym pasjonatem lotnictwa, każde dziecko po dłuższej chwili w bezruchu zacznie się nudzić. Warto przygotować się na taki moment. Jeśli nie możecie zabrać ze sobą ulubionych zabawek, powinny wystarczyć kredki i kilka kartek papieru. Poproś dziecko, żeby narysowało relację z waszej wyprawy – jak wygląda samolot, którym lecicie, lotnisko, krajobraz itp.

Możecie też zagrać w gry, które nie wymagają rekwizytów - papier, kamień, nożyczki, wymyślanie słów na ostatnią literę poprzedniego itd. Możecie też fantazjować – zgadujcie, jakie miejsca mijacie, co przedstawiają chmury widziane za oknem itp.

10. Kabinę pilotów można zwiedzić

Pod warunkiem oczywiście, że zgodzi się na to pilot. Nie warto pytać o to przed startem – wtedy piloci mają dużo pracy na głowie. Zapytaj stewardessę w trakcie lotu, czy po wylądowaniu będzie taka możliwość. Jeśli nie będzie opóźnień i załoga nie będzie się spieszyła, prawdopodobnie kapitan oprowadzi Cię po kabinie.

Niektóre linie lotnicze prowadzą specjalne programy lojalnościowe dla dzieci – za wylatane mile przyznają punkty, które uprawniają młodego pasażera do zwiedzenia kabiny. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się o podróżowaniu, a także poszukać inspiracji do podróży, to koniecznie odwiedź nasz nowy blog podróżniczy Travel Talks.


Zobacz film


Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!