Menu

TOP 10 najpiękniejszych zamków świata

TOP 10 najpiękniejszych zamków świata

Zamki budowano, by podkreślić status władcy lub bronić się przed atakami. Czasami tak dobrze, że niektóre twierdze do dzisiaj pozostały niezdobyte. Oto 10 najpiękniejszych zamków i pałaców świata. Choć musimy przyznać, ze wybór nie był łatwy.

Zamek Predjamski, Słowenia

Czteropiętrowy zamek wybudowany pod ponadstumetrową skałą. Początkowo, w XII wieku, zbudowany był w jaskini potężnej skały. Przebudowano go ok. 1570 roku. Do dzisiaj część pomieszczeń to pozostałości po pierwotnym zamku wybudowanym w jaskini. Wnętrza łączą się z systemem korytarzy jaskini. Dawniej, w najniższych partiach, podczas najazdów chowali się okoliczni mieszkańcy.

Najbardziej znanym mieszkańcem zamku był XV-wieczny rozbójnik Erazm Lügger, który napadał na kupieckie karawany, a łupy oddawał biednym. Naraził się austriackiemu cesarzowi, Fryderykowi III, opowiadając się po stronie Węgrów podczas wojny. Zginął w 1484 roku, trafiony kulą armatnią podczas wizyty w toalecie.

Zamek Matsumoto, Japonia

Ze względu na swój kolor nazywany Zamkiem Kruków, powstał pod koniec XVI wieku, obecnie jest najstarszym istniejącym drewnianym zamkiem w Japonii. Powstał w miejscu, gdzie niemal wiek wcześniej klan Ogasawara zbudował pierwsza fortyfikację. Pod wpływem rewolucji w II poł. XIX wieku zamek i działkę zlicytowano na aukcji. Miał zostać zburzony, ale okoliczni mieszkańcy zbuntowali się i odkupili zabytek.

Wnętrze zamku zostało odrestaurowane, można zwiedzać puste, drewniane sale oraz małe muzeum z eksponatami broni i zbroi używanych w latach świetności zamku. Przed wejściem do zamku zwiedzający musza zdjąć buty. Z okien budowli można podziwiać piękną panoramę.

Zamek na Hradczanach, Czechy

Pierwsze zabudowania pojawiły się w tym miejscu prawdopodobnie w IX-X wieku, po tym, jak książę Borzywoj I przeniósł swoją siedzibę z Lwiego Hradca na wzgórze nad Wełtawą. Budowano tu kolejne obiekty – kościoły, rotundę, klasztor, pałac, budynki dla służby. Co ciekawe, obiekty sakralne od początku były kamiennie, a świeckie – drewniane. Po pożarze zamku w XIV wieku zbudowano go na nowo. Kolejni właściciele dodawali następne budynki lub ulepszali istniejące. 

Dziś na terenie zamku znajdują się katedra, bazylika i dwie kaplice, stary i nowy pałac królewski, belweder królowej Anny i pałac Lobkovicki, wieże, piękny ogród oraz Złota Uliczka. Ta ostatnia prawdopodobnie była zamieszkała przez złotników. W latach 50. XX wieku wysiedlono ostatnich mieszkańców, a uliczkę zamieniono na turystyczną atrakcję.

Zamek w Hunedoarze, Rumunia          

Średniowieczny zamek w Siedmiogrodzie, którego początki sięgają XII-XIII wieku. Budowę ukończono w połowie XV wieku – znajdowały się tu wtedy mury obronne, kaplica oraz zamek. Po wielu zmianach właścicieli, przebudowach i pożarach, budowle odrestaurowano na przełomie XIX i XX wieku.

Nowością były okrągłe wieże – Wieżę Niezamieszkaną, Wieżę Bębniarzy oraz Wieżę Capistrano, która posiada jedyny na zamku odrestaurowany gotycki kominek. Z kolei ściany zewnętrzne Wieży Muszkatowej pokryte są geometrycznym freskiem. W zamku na szczególną uwagę zasługuje Sala Rycerska z bogatą dekoracją kamieniarską.

Pałac Zwinger, Niemcy

Późnobarokowy pałac wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku na życzenie Fryderyka Augusta I zwanego Mocnym, późniejszego króla Polski  Augusta II. Miał być odpowiednikiem rzymskiego Koloseum, w którym będą odbywały się różne uroczystości. Posiada ogromny wewnętrzny dziedziniec, otoczony ogrodem z fontannami. Na jednym z pawilonów znajduje się kartusz z herbem Polski.

Od początku pałac wykorzystywany był do prezentowania wystaw. Można tu podziwiać zbiory porcelany czy zbrojownię, na która składają się egzemplarze broni z różnych okresów. W Galerii Obrazów Starych Mistrzów wystawiane są dzieła europejskich malarzy, m.in. Rubensa i Rembrandta.

Zamek w Dunrobin, Szkocja

Pierwsze zabudowania zamku powstały w późnym średniowieczu, prawdopodobnie pod koniec XIV wieku. W połowie XIX wieku architekt Charles Barry przebudował obiekt, inspirując się zamkami znad francuskiej Loary. Dziś najwyższa wieża z wejściem do warowni mierzy 41 m, z zegarem – 38 m, a pozostałe wieże nie przekraczają 35 m.

Zamek posiada 189 pokoi. Można w nich oglądać meble, rzeźby, obrazy i liczne pamiątki. Znajduje się tu również muzeum pełne myśliwskich pamiątek. Zwiedzać można również przylegające do zamku ogrody.

Zamek w Chambord, Francja

Renesansowy zamek, największa tego typu budowla w dolinie Loary, zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku na polecenie królów Franciszka I i Henryka II jak rezydencja myśliwska. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków w okolicy. Posiada 440 komnat, 365 kominków i 84 klatki schodowe. Jednym z architektów zamku był Leonardo da Vinci.

Zamek otacza naturalny ogród o powierzchni prawie 5,5 tys. ha. Cały zespół otoczony jest murem o długości 32 km, w którym znajduje się sześć bram.

Zamek Hochosterwitz, Austria

Średniowieczna twierdza, która nigdy nie została zdobyta. Znajduje się na dolomitowej skale mierzącej 175 m. Do zamku wiedzie droga o długości 620 metrów, która prowadzi przez 14 bram obronnych, z których każda posiada własną nazwę. Na szczyt wiedzie również alternatywna droga, tzw. ścieżka głupców. Jest tak stroma, że ze względu na bezpieczeństwo turystów zamknięto ją. Przy dobrej pogodzie widoczność z wieży wynosi ok. 30 km. Z myślą o turystach uruchomiono kolejkę linową.

W zamku znajduje się muzeum poświęcone historii budowli oraz galeria portretów członków rodu Khevenhuller, którzy są właścicielami twierdzy od czterech wieków. Warte zwiedzenia są również zbrojownia oraz kaplica św. Mikołaja.

Alcázar w Segowii, Hiszpania

Obiekt wybudowany jako obronny, w swojej historii pełnił funkcje królewskiego pałacu, więzienia i siedziby szkoły artylerii. Pierwsze wzmianki o istnieniu budowli pochodzą z 1120 roku, ale istnieją podejrzenia, że pierwsze zabudowania pojawiły się tu już w starożytności – podczas badań archeologicznych znaleziono granitowe bloki podobne do tych, których używano do budowy rzymskich akweduktów. Twierdza była wielokrotnie przebudowywana przez kolejnych właścicieli i dopasowywana do ich potrzeb.

W zamku można podziwiać zbiór mebli, tapiserii oraz broni. Z jednego z dziedzińców wchodzi się do bogato wyposażonych królewskich komnat. Do zwiedzania udostępnione są m.in. sala tronowa, sala kominkowa, królewski salon i sypialnia, kaplica. Część elementów wyposażenia to repliki wykonane w XIX wieku po pożarze, który strawił wiele dzieł. Obiekt otwarty jest przez cały rok.

Czerwony Fort, Indie

Pałac w Delhi, wtedy Shahjahanabadzie, powstał w pierwszej połowie XVII wieku na zlecenie Szacha Dżahana. Sto lat wcześniej rozkaz budowy muru obronnego wydał Islam Szah Sur. Nazwa obiektu pochodzi od czerwonego piaskowca, którego użyto do budowy muru. Pałace i komnaty wewnątrz fortyfikacji wykonano z cenniejszych materiałów. Dziedziniec wypełniony był fontannami i cyprysami.

Początkowo znajdowało się tu sześć pałaców. Aurangzeb, syn i następca szacha, wybudował Perłowy Meczet, który, choć dość mały, sprawia wrażenie przestronnego. W połowie XIX wieku część zabudowań i dekoracji zniszczono. Do naszych czasów przetrwały m.in. łaźnie królewskie.

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!