Menu

Koronawirus SARS-CoV-2 (COVID-19): co trzeba wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2 (COVID-19): co trzeba wiedzieć?

W grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan (prowincja Hubei) zanotowano pierwsze przypadki zapalenia płuc COVID-19 wywołanego nieznanym wcześniej koronawirusem (2019-nCoV, SARS-CoV-2). Najprawdopodobniej wirus przeniósł się ze zwierząt na ludzi i uzyskał zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka drogą kropelkową.

Koronawirus: co to jest?

Koronawirusy to rodzina wirusów przenoszonych przez ptaki i ssaki, powodujących infekcje układu oddechowego. W większości przypadków infekcje mają przebieg łagodny, jednak niektóre z koronawirusów wywołują poważne zakażenia układu oddechowego. Do koronawirusów zaliczamy, oprócz wirusów powodujących zwykłe przeziębienie, także drobnoustroje wywołujące ciężkie w przebiegu choroby SARS i MERS.

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem z Wuhan, czyli COVID-19? Alarmujące jest pojawienie się gorączki i osłabienia organizmu, połączonego ze spadkiem wydolności nerek, biegunką, zmniejszeniem liczby białych krwinek, a także szeregiem objawów ze strony układu oddechowego – wystąpienie obfitego kataru, bólu gardła, suchego kaszlu oraz skróconego oddechu. Choroba wywołana koronawirusem - COVID-19 może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak zaobserwowano, że znacznie gorzej przechodzą ją osoby starsze, u których stwierdzono choroby przewlekłe. Leczenie ma charakter objawowy.

Jak się przenosi koronawirus?

Według hipotez SARS-CoV-2 ma pochodzenie odzwierzęce i prawdopodobnie przeniósł się ze zwierząt na ludzi na jednym z targów w chińskiej prowincji Hubei. Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, a może być w bardzo łatwy sposób rozsiewany w skupiskach ludzkich, np. poprzez kichnięcie czy kaszel. Objawy pojawiają od 2 do 14 dni po zarażeniu. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorymi, np. udzielały pomocy chorym w szpitalu lub zetknęły się z zarażonymi w pracy albo miejscach publicznych. Ponadto w podwyższonej grupie ryzyka znajdują się ludzie wracający z regionu, gdzie występuje epidemia.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

W przypadku tej choroby, podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych, najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny. Przede wszystkim należy myć ręce ciepłą wodą z mydłem (co najmniej 20 sekund), unikać kontaktu nieumytych rąk z błoną śluzową (oczy, nos, usta). Ponadto zalecane jest unikanie kontaktu z osobami chorymi, a także zachowanie zwiększonej ostrożności przy kontaktach ze zwierzętami hodowlanymi. Mięso, ryby i owoce morza powinny być poddane wystarczająco długo obróbce termicznej (gotowanie, smażenie, pieczenie). Zachowanie zasad jest o tyle ważne, że nie istnieje na razie szczepionka na ten rodzaj wirusa.


To może Cię zainteresować:

 • Gdańsk
  Wylot z Warszawy
  od 198 PLN
  Split
  Wylot z Katowic
  od 250 PLN

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!