Menu

Bułgaria – co musisz wiedzieć przed podróżą?

Bułgaria – co musisz wiedzieć przed podróżą?

Złote plaże, ciepłe morze i przyjemnie słoneczny klimat. Zapewne kojarzysz ją głównie jako idealny kierunek na wakacje. A jest tu znacznie więcej do odkrycia, i to nie tylko latem.  Podpowiadamy, co zobaczyć i jak przygotować się do podróży po Bułgarii.

Co zobaczyć w Bułgarii?

Nazywana przedsionkiem Orientu Bułgaria pozytywnie zaskakuje różnorodnością. Chociaż jej najbardziej znaną atrakcją i turystycznym symbolem są czarnomorskie plaże z takimi kurortami jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg, znajdziesz tu także zachwycające dziewiczą przyrodą Góry Bałkańskie, które zajmują ok. 30 proc. powierzchni kraju. 

Tradycyjne oblicze kraju poznasz natomiast, odwiedzając urokliwe wioski w dolinach, np. Bozhentsi, Shipkovo czy Arbanasi, czy rodzinne winiarnie i winnice. Cały kraj usiany jest śladami starożytnych cywilizacji i zabytkami, w tym wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, takimi jak Monastyr Rylski, Cerkiew Bojańska, skalne cerkwie w Iwanowie czy rezerwat archeologiczno-przyrodniczy Nesebyr.

Co przeżyć w sercu Bałkanów?

Opalanie to nie szczyt Twoich urlopowych ambicji? Bułgaria to kierunek zdecydowanie dla Ciebie. Od wiosny do jesieni możesz wędrować lub jeździć konno po górskich szlakach i plażach, a także nurkować, uprawiać surfing czy żeglować. 

Lubisz adrenalinę? W okolicach miasta Vraca i Malyovitsa czekają na Ciebie trasy wspinaczkowe, a rzeki Struma, Iskar i Mesta są idealne do raftingu. Szukając relaksu, wybierz uzdrowiska ze źródłami mineralnymi, złożami leczniczego błota i termami, np. Borowec, Panichishte czy Sapareva Banya. A jeśli uprawiasz turystykę kulinarną, w lokalnych restauracjach zamów koniecznie sałatkę szopską, banicę czy kebabche. 

Jak poruszać się po Bułgarii?

W Bułgarii działają cztery międzynarodowe lotniska – w Sofii, Warnie, Płowdiwie i Burgas. Oferują one transfer zarówno publicznymi środkami komunikacji, jak i droższymi autokarami. Wybierając się w podróż objazdową, najlepiej wynająć samochód. 

W wersji budżetowej (lub gdy nie chcesz sprawdzać swoich umiejętności na bałkańskich drogach) dobrym pomysłem jest poruszanie się koleją lub autobusami. W niektórych, zwłaszcza mniejszych miejscowościach funkcjonują kolejki wąskotorowe, a w dużych miastach takich jak Sofia, Płowdiw i Warna – metro. Na wybrzeżu popularnym środkiem lokomocji są promy morskie oraz motorówki czy możliwe do czarterowania jachty.

Jaka waluta jest w Bułgarii i jak płacić?

W Republice Bułgarii obowiązującą jednostką monetarną jest lew bułgarski (лев) równy 100 stotinkom. Waluta ta jest sztywno powiązana z euro i do ustalenia jej aktualnego kursu wykorzystuje się przelicznik 1,95583 BGN = 1 EUR. 

Bezpieczną opcją w mniejszych miejscowościach, ale też w autobusach czy na bazarach, jest korzystanie z gotówki.  Swoją walutę możesz wymienić na lewy w bułgarskich bankach i kantorach, przy czym te lotniskowe i hotelowe oferują zazwyczaj gorsze kursy. W restauracjach i dużych miastach bez problemu zapłacisz kartą oraz znajdziesz bankomat. 

Jaka jest pogoda w Bułgarii?

Bułgarię charakteryzują dwa regiony klimatyczne: kontynentalny na północy i śródziemnomorski na południu wzdłuż wybrzeża Morz Czarnego. Najcieplejsze miesiące w całym kraju to lipiec i sierpień, gdy temperatura powietrza osiąga nawet do 27-29°C. Najzimniej jest w grudniu i styczniu, gdy termometry pokazują przeważnie 0 lub -1°C. 

Idealnymi porami roku, jeśli chce się zwiedzać Bałkany, są wiosna i jesień – zwłaszcza od kwietnia do czerwca i od września do końca października. Wtedy można liczyć na co najmniej kilkanaście stopni na plusie. Najniższy poziom opadów, poza wakacjami, gwarantuje podróż we wrześniu i na początku października.

Jakie są ceny w Bułgarii?

Podczas urlopu w Bułgarii możesz spodziewać się cen zbliżonych do tych, które mamy w Polsce. Niektóre produkty spożywcze czy kosmetyki mogą być nieco droższe. Jeśli planujesz objazdową wycieczkę po różnych regionach Bułgarii, ucieszy Cię z pewnością fakt, że zazwyczaj tańsze niż nad Wisłą jest tu paliwo.

Pamiętaj, że zdecydowanie najdrożej – pod każdym względem – będzie w najbardziej turystycznych miejscowościach czarnomorskich. Przystępne, a nawet niskie ceny znajdziesz za to w mniej obleganych czy znanych miejscowościach górskich, przydomowych sklepikach, winnicach i wioskach.

Jakie dokumenty zabrać do Bułgarii?

Od 1 stycznia 2007 roku Republika Bułgarii jest członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym podróżni z innych krajów członkowskich UE oraz strefy Schengen mogą podróżować do Bułgarii na podstawie dowodu osobistego i bez wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest też ważny paszport lub paszport tymczasowy. 
Turyści z pozostałych państw muszą okazać podczas kontroli paszport i uzyskać wizę, którą wydają m.in. przedstawiciele dyplomatyczni i konsularni. Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą przebywać w Bułgarii 90 dni w ciągu sześciu miesięcy – licząc od dnia pierwszego wjazdu.

Artykuł powstał we współpracy z Narodowym Centrum Informacji Turystycznej Bułgarii.

Bulgaria Tourism Logo

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!