Menu

O czym warto wiedzieć przed podróżą do Singapuru?

O czym warto wiedzieć przed podróżą do Singapuru?

Singapur to miasto-państwo położone na Półwyspie Malajskim, w południowo-wschodniej Azji. Nie bez powodów jest ono określane mianem „azjatyckiego tygrysa”. To niewielkie, ale bardzo dobrze rozwinięte, a przy tym zamożne państwo. Idealne miejsce na dłuższe zwiedzanie, jak i punkt przesiadek przed dalszą podróżą, np. do Kambodży. Jak przygotować się do podróży do Singapuru?

Informacje praktyczne o Singapurze

Wyspiarskie państwo znajduje się w strefie klimatu równikowego. Przez cały rok panuje tam dość wysoka temperatura, w granicach 30-35 st. C oraz duża wilgotność powietrza, wynosząca nawet ponad 90%. Przy planowaniu podróży do Singapuru warto pamiętać, że między listopadem a marcem pogoda ulega małemu pogorszeniu – jest nieco chłodniej oraz pada więcej deszczu.

Walutą obowiązującą w Singapurze jest dolar singapurski SGD (1 SGD = 2,86 PLN), a ceny nieco wysokie. Za nocleg w hostelu zapłacimy od ok. 30 SGD, w hotelu od 100 do ponad 400 SGD, z kolei większy posiłek w taniej knajpce to koszt od 10 SGD.

Obywatele Polski mogą przebywać w Singapurze przez 90 dni bez wizy, należy jednak mieć paszport, ważny minimum 6 miesięcy przed podróżą. Podczas lotu lub w punktach granicznych otrzymamy specjalny kwestionariusz, który należy wypełnić (podajemy m.in. dane osobowe, numer kontaktowy oraz miejsce pobytu w Singapurze). Turyści powinni posiadać przy sobie bilet powrotny lub na dalszy etap podróży.

W Singapurze nie są wymagane żadne świadectwa szczepienia, warto jednak pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, ponieważ opieka medyczna, choć na wysokim poziomie, jest droga.

Językiem urzędowym w Singapurze jest język angielski. Oprócz tego na ulicach można usłyszeć rozmowy w językach mandaryńskim, tamilskim czy malajskim. Miasto posiada rozbudowaną sieć metra – to najpopularniejszy środek transportu.

Co warto zwiedzić w Singapurze?

Wyspiarskie miasto-państwo ma nam wiele do zaoferowania. Nazywane „Miastem Lwa”, stanowi potężną mieszankę kultur i architektury. Z jednej strony futurystyczne budynki i drapacze chmur, z drugiej kolonialne obiekty, typu ratusz czy parlament. Singapur to także miejsce pełne zieleni i ogrodów botanicznych. Jednym z najsłynniejszych miejsc turystycznych jest Gardens by the Bay ze słynnymi drzewami-kielichami. Turyści kierują swe kroki także na znaną ulicę handlową, czyli Orchard Road, czy też do dzielnicy China Town, w której można kupić pamiątki czy zjeść pyszny posiłek w atrakcyjnej cenie. Symbolem Singapuru jest postać Merliona (pół lew, pół ryba), która znajduje się nieopodal zatoki Marina – miejscu, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Najbardziej turystycznym miejscem jest wyspa Sentosa z parkiem wodnym oraz oceanarium.

Lotnisko w Singapurze – port lotniczy Changi

Loty z Polski do Singapuru oferuje wiele linii lotniczych, jednak warto wziąć pod uwagę bezpośredni lot Warszawa Singapur Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Rejs trwa 12 godzin, a cena biletu lotniczego w obie strony wynosi zwykle od 1,5 tys. do 2 tys. zł. Miejscem docelowym podróży jest międzynarodowy port lotniczy Changi – jedno z najważniejszych lotnisk w Azji. Budowa portu rozpoczęła się w latach 70. XX wieku i... nadal trwa. Obiekt jest ciągle ulepszany i rozbudowywany. Lotnisko ma kilka terminali, a podróżujący mogą skorzystać z darmowego WiFi. To jednak niejedyne zalety portu lotniczego. Lotnisko Changi słynie z luksusowego wnętrza i licznych atrakcji, w tym kompleksu Jewel, zawierającego m. in. ogrody botaniczne, w postaci dżungli pod dachem oraz czterdziestometrowy wodospad - Rain Vortex. Oryginalności i eleganckiego charakteru Changi Airort dodają także dywany oraz dzieła sztuki. Dojazd z lotniska w Singapurze do centrum miasta zapewnia linia metra. Nocą można skorzystać z taksówki.

Kilka ciekawostek o Singapurze

Singapur to miejsce, w którym możemy poczuć się bezpiecznie, a wszystko to przez obowiązujące tam dość rygorystyczne prawo. Za przemyt i handel narkotykami grożą bardzo surowe kary. Co więcej, w Singapurze wciąż stosuje się... karę chłosty. Mieszkańcy nie mogą, np. chodzić nago po mieszkaniu przy odsłoniętych oknach, palić papierosów w miejscach publicznych, czy też... żuć gumy. Za żucie gumy grozi mandat, podobnie jak za picie lub jedzenie w komunikacji miejskiej oraz niespuszczenie wody w toalecie.

Słowem, które trafnie opisuje Singapur, jest różnorodność. W dzielnicy China Town blisko siebie znajdują się świątynie hinduskie, buddyjskie, kościoły chrześcijańskie oraz meczety, a turyści mogą także skosztować dań kuchni chińskiej, hinduskiej czy malajskiej. Panuje tam ład, spokój oraz tolerancja w stosunku do odmiennych kultur i religii.

Jeśli jesteśmy już przy kuchni to warto wspomnieć, że Singapur jest jedną z kulinarnych stolic Azji. Znajdują się tu aż 44 wyróżnione przez Michelina restauracje, w tym dwie trzygwiazdkowe oraz jeden z najtańszych tego typu lokali na świecie - Hawker Chan. Poza tym kwitnie tu nocne życie, singapurskie bary znalazły się na listach TOP 50 najlepszych barów Azji i świata.

Na koniec istotna informacja dla palaczy. Singapur jest zdecydowanym przeciwnikiem nikotyny. Obowiązuje zakaz wwożenia na jego teren m.in. tytoniu do żucia, papierosów z symbolem E oraz wszelkich przedmiotów z nikotyną, w tym pastylek do ssania!

Materiał powstał we współpracy z Changi Airport i Singapore Tourism Board.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!