Menu

Święta i zwyczaje w Tajlandii. Co warto wiedzieć?

Święta i zwyczaje w Tajlandii. Co warto wiedzieć?

Przed podróżą do jakiegokolwiek kraju warto poznać jego zwyczaje. Dzięki temu będziemy lepiej postrzegani i zyskamy pewność, że przez przypadek nie urazimy tamtejszych mieszkańców. Tajlandia ma wiele wyjątkowych zwyczajów i świąt, które nam, Europejczykom, czasem wydają się dziwne, a czasem zaskakujące. Poznajmy najważniejsze z nich.

Zwyczaje Tajlandczyków

Powitanie. To pierwszy zwyczaj, z którym można się spotkać po przyjeździe do kraju. Powitanie wygląda podobnie jak w Japonii. Aby się przywitać, należy płasko zetknąć dłonie na wysokości klatki piersiowej lub nosa, a następnie lekko się ukłonić. Jeśli mieszkaniec Tajlandii na nasz widok uczyni to pierwszy, w dobrym tonie jest odpowiedzieć tym samym.

Szacunek do króla. W Tajlandii nadal utrzymuje się monarchia, a jej mieszkańcy oddają ogromną cześć zmarłemu w 2016 roku królowi Ramie IX. Obrazy i plakaty z podobizną władcy, który zasiadał na tronie ponad 60 lat, można znaleźć wszędzie. Należy mu się bezwzględne uwielbienie, a krytyka nie wchodzi w grę.

Hymn dwa razy dziennie. Nie należy się dziwić, gdy w trakcie pobytu w dowolnym mieście Tajlandii usłyszymy tajski hymn. Na jego odgłos Tajlandczycy zawsze przystają, by wysłuchać pieśni do końca. Podwaliną tego zwyczaju jest ogromny tajski patriotyzm, który nakazuje odgrywanie hymnu w miastach dwukrotnie każdego dnia.

Szacunek dla zwyczajów religijnych. Król Rama IX i Budda to dwie osoby, które w Tajlandii są obdarzane bezgranicznym szacunkiem. Dlatego lepiej zawczasu poznać tajskie obyczaje związane z religią i ściśle ich przestrzegać. Przed wejściem do świątyń należy bezwzględnie zakryć nogi i ramiona, a także zdjąć buty, ponieważ Tajowie uznają stopy nieczyste. Figurki i obrazki z wizerunkiem Buddy można wywozić z kraju tylko w przypadku, gdy posiadamy na to specjalne pozwolenie.

Kraj uśmiechu. Wspaniałym zwyczajem Tajlandczyków jest pozytywne podejście do życia. Żyją oni w przekonaniu, że nie warto zbytnio przejmować się czymś, co nie sprawia przyjemności. Dodatkowo są bardzo otwarci i życzliwi, a żeby uzyskać od nich pomoc, często wystarczy tylko się uśmiechnąć.

Powściągliwość w okazywaniu uczuć. Choć Tajlandczycy dużo się uśmiechają, nie uznają okazywania uczuć w miejscach publicznych. Dlatego będąc w podróży w Tajlandii, lepiej powstrzymać się od publicznego trzymania za ręce czy przytulania, by nie naruszyć tajskiego spokoju i wzajemnego szacunku.

Kolorowe dni tygodnia. Zaskakujący może wydać się zwyczaj przypisywania różnych kolorów różnym dniom tygodnia. Jest to widoczne w szczególności na ulicach, ponieważ w zależności od dnia w ubiorze Tajlandczyków dominuje inna barwa. Dla przykładu piątek jest niebieski, a wtorek różowy. Poniedziałek natomiast jest dniem żółtym, w którym ludzie noszą żółte ubrania, by uczcić dzień urodzin króla.

Najważniejsze święta w Tajlandii

Bardzo ważną częścią życia Tajlandczyków, związaną z ich patriotyzmem i pozytywnym podejściem do życia, jest radosna celebracja świąt. Daleko im do patetycznych uniesień, a większość ważnych dni obchodzą na uczestnictwie w festiwalach. Nigdzie indziej na świecie festiwale nie są tak huczne i malownicze. Niektóre z najważniejszych tajskich świąt to:

  • 1 stycznia – Nowy Rok,
  • styczeń lub luty (w zależności od cyklu księżyca) – Chiński Nowy Rok,
  • 6 kwietnia – Dzień Czakri, pamiątka objęcia rządów przez dynastię Czakri,
  • 13-16 kwietnia – Songkarn, tajski Nowy Rok,
  • maj (podczas pełni księżyca) – Visakha Puja (Visakha Bucha), pamiątka narodzin, otrzymania oświecenia i śmierci Buddy,
  • lipiec (podczas pełni księżyca) – Asalaha Puj, pamiątka pierwszego kazania Buddy,
  • lipiec – Khao Phansa, początek buddyjskiego postu,
  • 12 sierpnia – urodziny królowej Sirikit,
  • 5 grudnia – rocznica urodzin króla Ramy IX.

Tekst powstał we współpracy z Tourism Authority of Thailand.

Jak przygotować się do podrózy do Tajlandii

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!