Menu

Jak podróżować po Grecji?

Jak podróżować po Grecji?

Grecja to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów świata. Niesamowite zabytki, zapierające dech w piersiach widoki, wspaniała kuchnia, ciepła woda i malownicze plaże. Zorganizowanie wyjazdu do Grecji nie jest trudne, a oferta turystyczna - bogata. Przed wyjazdem na wymarzony urlop nad Morze Egejskie warto jednak sprawdzić, jak poruszać się po tym kraju.

Przewodnik: jak poruszać się po Grecji?

Po Grecji, ze względu na warunki geograficzne i ukształtowanie terenu, nie da poruszać się jednym środkiem transportu. Między kontynentalną częścią kraju a rozsianymi po Morzu Egejskim i Morzu Jońskim licznymi wyspami można przemieszczać się dzięki licznym połączeniom lotniczym lub promowym. Na miejscu najpewniej korzystać z komunikacji autobusowej KTEL albo z wynajętych samochodów lub skuterów. W większych miastach, jak Ateny czy Saloniki najlepiej postawić na komunikację miejską (autobusy, metro, kolej miejska) i unikać transportu indywidualnego, ze względu na duży ruch uliczny.

Samoloty w Grecji

Loty to najszybszy i najpewniejszy sposób na dostanie się z Polski do Grecji. W większości przypadków samoloty lądują na największym lotnisku kraju – porcie lotniczym im. im. Elefteriosa Wenizelosa w Atenach. Tam można przesiąść się na metro i dotrzeć do centrum miasta, by wyruszyć w dalszą podróż, np. autobusem lub koleją lub przesiąść się na samoloty lecące na greckie wyspy. Ponadto można znaleźć bezpośrednie loty z Polski na lotniska w Salonikach i Kalamacie (na Peloponezie).

Większe greckie wyspy posiadają własne porty lotnicze, ale poza nielicznymi wyjątkami obsługują głównie loty lokalne z Aten. Zatem planując podróż lotniczą na Kretę, Kos, Korfu, Mykonos lub inne wyspiarskie kierunki, należy pamiętać o tym, że najprawdopodobniej zajdzie potrzeba przesiadki w Atenach na kolejny lot. Bilet na lot krajowy kosztuje to wydatek rzędu kilkudziesięciu euro.

Greckie promy i statki 

Oczywiście nie każda wyspa posiada lotnisko. Nawet na te, które je posiadają, w pewnych okolicznościach (np. w trakcie wycieczki objazdowej po kraju) łatwiej dotrzeć za pomocą jednego z licznych promów niż transportu lotniczego. Głównym portem dla promów obsługujących wyspy jest Pireus, położony w aglomeracji Aten. Koszt biletu waha się od kilku do kilkudziesięciu euro, a sama podróż może trwać nawet kilkanaście godzin. Najwięksi przewoźnicy morscy umożliwiają zakup biletów online.

Uwaga! Siatka połączeń promowych jest dość mocno scentralizowana, więc poruszanie się drogą morską pomiędzy greckimi wyspami może wymagać od pasażerów przesiadek na kontynencie.

Autobusy międzymiastowe

Najpewniejszym i najczęściej spotykanym środkiem transportu międzymiastowego i lokalnego są autobusy. W Grecji działa ponad 60 lokalnych przewoźników zrzeszonych w sieć KTEL. Bilety można kupić przy wejściu do pojazdu, ale należy liczyć się z tym, że w przypadku zbyt dużej liczby osób kierowca może odmówić sprzedaży i wpuszczenia do pojazdu. Przy planowaniu podróży warto wziąć pod uwagę zakup online i mieć gwarancję wejścia do autobusu, niestety nie każdy przewoźnik zrzeszony w KTEL umożliwia taki zakup. Warto przy tym pamiętać, że rozkłady jazdy nawet na większych dworcach autobusowych podane są jedynie w języku greckim, a godziny przyjazdu na przystankach należy traktować orientacyjne.

Ceny? Bilet na lokalne połączenia na wyspach kosztuje 2-3 euro. Za przejazd w obie strony na popularnych trasach turystycznych w kontynentalnej Grecji (np. Saloniki – Chalkidiki, Ateny – Delfy itp.) zapłacimy kilkanaście euro. Na dworcach należy dobrze sprawdzać, gdzie znajdują się kasy biletowe poszczególnych przewoźników ponieważ większość linii sprzedaje bilety jedynie na swoje połączenia.

Pociągi w Grecji

W przeciwieństwie do większości krajów europejskich koleje nie stanowią podstawy dalekobieżnej komunikacji między miastami. Wynika to głownie z ukształtowania terenu i dużej liczby wysp. Warto jednak zauważyć, że większe miasta kontynentalnej Grecji posiadają bezpośrednie połączenia kolejowe i, np. na trasie z Aten do Salonik pociąg jest dobrą opcją podróży. Bilety można kupić online na stronach greckiego przewoźnika TrainOSE. Podróż między tymi dwoma ośrodkami koleją to koszt około 40-50 euro. Oczywiście koleją można także dostać się do mniejszych miast, jednak pociągi jeżdżą tam rzadziej i nie zatrzymują się na wszystkich stacjach a same linie (poza główną magistralą z Koryntu przez Ateny i Saloniki do granicy z Macedonią Północną) nie są zelektryfikowane.

Komunikacja miejska

Poruszanie się po dużych miastach Grecji, takich jak Ateny czy Saloniki nie odbiega znacząco od europejskich standardów. W przypadku tych metropolii do wyboru mamy autobusy, tramwaje, metro oraz kolej miejską. Sieć połączeń jest rozbudowana i regularnie obsługiwana, więc poruszanie się po tych bardziej znanych, turystycznych atrakcjach miast nie stanowi żadnego problemu. Bilety można kupić w biletomatach lub kioskach na przystankach. Należy jednak pamiętać, że bez większego problemu dostaniemy jedynie bilety normalne. Zakup biletów ulgowych, np. na lotnisku w Atenach wiąże się z koniecznością okazania dokumenty zezwalającego na korzystanie ze zniżki, np. legitymacji studenckiej w punkcie sprzedaży biletów.

Ceny biletów w Atenach czy Salonikach nie odbiegają od średniej cen i wynoszą około 1,5 euro za normalny bilet jednorazowy. Istnieje możliwość wykupienia biletów krótko- i długookresowych, a także kart, na których można kodować bilety.

Wypożyczenie samochodu lub skutera

Wypożyczenie samochodu to również kusząca opcja na podróżowanie po Grecji. Trzeba jednak zaznaczyć, że samochód najlepiej sprawdzi się na wyspach oraz w miejscach oddalonych od głównych ośrodków. Należy przy tym pamiętać, że Grecja to kraj górzysty i lokalne drogi często są wąskie, sporo z nich posiada szutrową nawierzchnię, więc poruszanie się w ten sposób po kraju wymaga od kierowcy pewnych umiejętności. Z kolei w przypadku poruszania się po miastach, w których można spotkać się z dużym ruchem ulicznym, korkami i brakiem miejsc parkingowych, lepiej zrezygnować z samochodu na rzecz komunikacji publicznej lub wypożyczenia skutera.

Samo wypożyczenie pojazdu nie stanowi problemu, należy jednak pamiętać, że w przypadku chęci wypożyczenia skutera lub motoru należy posiadać prawo jazdy z zaznaczonymi odpowiednimi uprawnieniami. W przypadku posiadania adnotacji jedynie o prawie jazdy kategorii B spotkamy się z odmową wypożyczenia skutera lub motocykla. Obywatele polscy nie muszą posiadać międzynarodowego prawa jazdy, by poruszać się po Grecji. Aby wypożyczyć i korzystać z samochodu wystarczy mieć przy sobie polski dokument. Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszt ewentualnych uszkodzeń pojazdu, o które na wąskich drogach nie jest trudno.

Tekst powstał we współpracy z Greek National Tourism Organization.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!