Menu

Jak poruszać się po Szwajcarii?

Jak poruszać się po Szwajcarii?

Szwajcaria to coraz bardziej popularny kierunek turystyczny zarówno na klasyczny urlop jak i krótkie, kilkudniowe wypady. Podróżujących zachwycają tu sielankowa atmosfera, piękne widoki, czy nasycone historią i sztuką malownicze miasta. Aby zobaczyć jak najwięcej tego magicznego miejsca, warto wiedzieć jak najszybciej, najłatwiej i najtaniej poruszać się po Szwajcarii. Pociągiem, autobusem, czy samochodem? Jak najlepiej zwiedzić Szwajcarię?

Podróżowanie po Szwajcarii samochodem – co musisz wiedzieć?

Szwajcaria słynie z doskonałej sieci dróg lokalnych, kantonalnych i autostrad. Wszystkie drogi są świetnie utrzymane, a asfaltowe ulice prowadzą także wysoko w rejony górskie. Szwajcarzy przyzwyczajeni są do zimowych warunków, więc jazda samochodem po kraju jest niemal bezproblemowa niezależnie od warunków pogodowych, choć trzeba pamiętać że zimą niektóre odcinki dróg zostają zamknięte. Autostrady w Szwajcarii (oznaczone kolorem zielonym) są płatne, drogi kantonalne natomiast bezpłatne.

Aby legalnie poruszać się po szwajcarskich autostradach należy zakupić winietę. Koszt winiety to 40 franków szwajcarskich (około 163 polskich złotych), jest ona ważna przez 14 miesięcy, licząc od 1 grudnia danego roku – o tej dacie warto pamiętać i zdać sobie sprawę, że jeśli przykładowo zakupimy winietę 30 listopada 2020 roku, to jej ważność skończy się 31 stycznia 2021 roku, jeśli jednak winietę zakupimy 1 grudnia 2020 roku, to ważna będzie aż do końca stycznia 2022. Podróżowanie po płatnych drogach szwajcarskich bez winiety, lub ze źle przyklejoną winietą, skutkuje mandatem w wysokości 200 franków szwajcarskich.

Warto pamiętać, że dodatkowe opłaty pobierane są za przejazd niektórymi tunelami – Tunel Świętego Bernarda, Tunel Mont Blanc oraz Munt la Schera prowadzący do Livignio we Włoszech. Transport samochodów za opłatą możliwy jest również tunelami kolejowymi oraz promami na niektórych szwajcarskich jeziorach.

Dodatkowo, poruszając się po szwajcarskich drogach, trzeba pamiętać o ograniczeniach prędkości – popularne są bowiem fotoradary i kontrole policji, a mandaty bywają bardzo wysokie. Na szwajcarskich autostradach należy poruszać się z prędkością do 120 km/h, a na drogach ekspresowych do 100 km/h. Jeśli nie chcemy niepotrzebnie wydawać pieniędzy, warto zwrócić uwagę również na inne przepisy drogowe, przykładowo prawidłowe parkowanie – tutaj z pomocą przychodzą tak zwane „niebieskie strefy parkowania” (bezpłatna godzina postoju w dni robocze), czy popularne parkingi miejskie z automatami do opłat.

Komunikacja publiczna w Szwajcarii

W Szwajcarii bardzo dobrze rozbudowana i popularna jest komunikacja publiczna. Przenikające się sieci autobusów, kolei, statków i kolejek górskich, doprowadzą turystów do niemal każdego zakątku kraju.

Przejazd pociągami w Szwajcarii stanowi atrakcję samą w sobie. Światową sławą cieszą się podróże pociągami panoramicznymi, które nierzadko są jednymi z głównych celów odwiedzenia Szwajcarii. Przejeżdżający przez tereny wpisane na listę UNESCO Ekspres Bernina, pokonujący trasę w poprzek Alp Ekspres Lodowcowy (Glacier Express), czy odkrywający historyczny szlak Ekspres św. Gotarda, stanowią jedne z najpiękniejszych wizytówek kraju.

Swiss Travel System obejmujące sieć transportową o łącznej długości 29 tysięcy kilometrów. Ta najgęstsza na świecie sieć komunikacyjna działa niezawodnie, a wszystkie połączenia są ze sobą doskonale skomunikowane – kiedy pociąg dojeżdża do stacji, na turystów już czeka podstawiony autobus, który dowozi ich do wybranego punktu, do którego nie ma połączenia kolejowego. Podróż można kontynuować także za pomocą statkiem lub kolejką górską.

Swiss Travel Pass

Szwajcaria, jeśli chodzi o transport publiczny, proponuje turystom kilka bardzo ciekawych, całościowych rozwiązań. Swiss Travel Pass to bilet, który można zakupić na odpowiednią liczbę następujących po sobie dni (3, 4, 8, 15), pozwalający na nielimitowane podróże pociągami, autobusami i statkami w obrębie kraju. Karta obejmuje także kilka bardzo znanych pociągów panoramicznych, jak Glacier Express, Bernina Express, czy Golden Pass Line (w niektórych z nich obowiązkowa rezerwacja miejsc za dopłatą) i transport publiczny w ponad 90 miastach. W cenie biletu przejazdy wybranymi kolejkami górskimi (oraz zniżki na wiele pozostałych kolejek górskich) i bezpłatny wstęp do ponad 500 muzeów.

Dostępna jest także wersja Flex, gdzie bilet wykorzystać można w ciągu miesiąca, w dowolne dni (niekoniecznie następujące po sobie). Dla osób poniżej 26. roku życia przygotowano Swiss Travel Pass Youth, tańszą o 15% od wersji podstawowej. Z dodatkową, bezpłatną kartą Swiss Family Card dzieci i młodzież do lat 16, w towarzystwie co najmniej jednego rodzica, podróżują za darmo.

Szwajcarska karta Half Fare for tourist

Dla turystów, którzy planują tylko kilka podróży po Szwajcarii, przygotowano kartę Half Fare – jest ważna przez miesiąc i zapewnia 50% zniżki na przejazdy pociągiem, autobusem, rejs statkiem oraz wycieczki kolejkami górskimi na terenie Szwajcarii. Tu również dzieci i młodzież do lat 16, w towarzystwie co najmniej jednego rodzica, podróżują za darmo.

Bilety regionalne

Dobrym rozwiązaniem są także karty i bilety regionalne, pozwalające na nieograniczone podróże w obrębie konkretnego obszaru. Jeśli planujemy zwiedzanie jedynie wybranej części kraju, to warto przyjrzeć się ofertom takim jak Regional Pass Oberlandu Berneńskiego w kantonie Berno, Tell Pass dla centralnej Szwajcarii, Regional Pass w obszarze Jeziora Genewskiego.

Krótsze podróże

Na krótszych dystansach można kupić bilety normalne jednorazowe, multiple-journey, czyli 6 pojedynczych przejazdów na danej trasie lub dzienne (Saver Day Pass). Ta ostatnia opcja jest idealnym wyborem na jednodniowe wycieczki po kraju pociągiem, autobusem i statkiem, jak również transportem publicznym w większości szwajcarskich miast. Warto przeglądać oferty promocyjne, często można kupić bilet z wyprzedzeniem w ofercie Supersaver Ticket.

Oprócz podróży między wybranym miejscem odjazdu a miejscem przeznaczenia, bilet City-Ticket zawiera również 1-dniowy bilet dla ruchu lokalnego w miejscu odjazdu i/lub w miejscu przeznaczenia.

Przy pobycie w większym mieście warto zorientować się w miejskiej ofercie łączonych biletów komunikacyjnych – takie rozwiązanie z dodatkowymi zniżkami na okoliczne zwiedzanie proponują między innymi Zurych (City Pass Zurich), Genewa (Geneva Pass i Geneva Transport Card), czy Bazylea (Basel Card).

Planując zwiedzanie Szwajcarii warto zainstalować przeznaczoną dla podróżnych aplikację Swiss Travel Guide, oprócz dostępu do rozkładów jazdy otrzymamy także mapę szwajcarskiego transportu publicznego z najważniejszymi atrakcjami, w tym muzeami, trasami widokowymi, wycieczkami górskimi i obiektami UNESCO.

W wielu miastach w ramach noclegu otrzymuje się bilet na lokalne środki transportu na czas pobytu, np. w Bazylei, Bernie, St. Gallen czy Genewie. W Ticino - na cały kanton, podobnie w Jurze i kilku innych kantonach. Latem, w miejscowościach górskich często w ramach noclegu (choć czasami pobyt musi być dłuższy niż jedna noc) można otrzymać bilet na kolejki górskie, np. w Davos, Klosters, St. Moritz.

Zdjęcie główne: © swiss-image.ch/Christian Pfammatter.

Artykuł powstał we współpracy z Ambasadą Szwajcarii.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!