Menu

Jak przygotować się do podróży do Tajlandii?

Jak przygotować się do podróży do Tajlandii?

Wakacje w słonecznej Tajlandii od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic w tym dziwnego: kiedy w Polsce jesienna szaruga daje się we znaki, w „kraju tysiąca uśmiechów” temperatura oscyluje w granicach 30 stopni Celsjusza. Dla wielu z nas to wystarczający powód, aby choć na chwilę porzucić domowe pielesze i przenieść się w jedno z najbardziej bajecznych miejsc na mapie Azji. Jak przygotować się do podróży do Tajlandii? O czym pamiętać przed wylotem?

Jakie dokumenty zabrać w podróż do Tajlandii?

Jak wiadomo, bez biletu lotniczego oraz paszportu ani rusz. Osoby przybywające do Tajlandii drogą lotniczą powinny mieć przy sobie także bilet powrotny. Paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty przylotu. Wiza jest wymagana tylko wtedy, gdy nasz pobyt przekracza 30 dni. Zdarza się jednak, że bez względu na długość urlopu urzędnicy pytają o plan podróży oraz miejsce zakwaterowania.

W trakcie przekraczania granicy wymagane jest wypełnienia karty wjazdu oraz zachowania karty wyjazdu – należy okazać ją przy opuszczaniu kraju. Planując wynajem samochodu trzeba pamiętać, że w Tajlandii uznawane jest wyłącznie międzynarodowe prawo jazdy wydane zgodnie z Konwencją Genewską lub dokument wydany przez tutejsze władze.

Świadczenia zdrowotne, ubezpieczenia, szczepienia

Przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje ewentualne koszty leczenia czy hospitalizacji. Aktualnie nie wymaga się wykonania żadnych szczepień przed podróżą do Tajlandii. Niemniej profilaktycznie można się zaszczepić przeciwko tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, cholerze, wściekliźnie, WZWA i WZWB. Ewentualne szczepienia powinny być dopasowane do charakteru wyprawy oraz indywidualnych predyspozycji zdrowotnych.

Jakie leki mogą się przydać?

Warto zabrać ze sobą tabletki osłonowe na żołądek, a także lek przeciwbiegunkowy. Do apteczki podróżnej wrzućmy jeszcze coś przeciwuczuleniowego, środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Przydadzą się również plastry na otarcia lub drobne rany. Preparaty przeciw komarom bez problemu kupimy na miejscu (mają one nieco inny skład niż te, które znajdziemy w polskich aptekach).

Jak się spakować w podróż do Tajlandii?

Bez względu na to, czy wybieramy się do Tajlandii z chęcią plażowania w Phuket, czy po to, aby zafundować sobie wielogodzinny trekking w okolicach Chiang Mai, do walizki spakujmy:

  • klapki lub sandały oraz wygodne buty sportowe,
  • strój kąpielowy, okrycie głowy, ręcznik szybkoschnący,
  • zwiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, w tym cienki sweter albo szal, który można zarzucić na ramiona, np. przed wejściem do Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • krem z filtrem UV,
  • lekki płaszcz przeciwdeszczowy, który po złożeniu nie zajmie wiele miejsca w bagażu,
  • saszetkę na dokumenty i pieniądze.

Jak podróżować po Tajlandii? Przydatne informacje

  • Od listopada do lutego w Tajlandii trwa sezon turystyczny, więc trzeba liczyć się z obecnością tłumów zwiedzających, z kolei marcu i kwietniu panują około 40-stopniowe upały. Zdecydowanie mniejszy tłok jest w okresie maj - październik, choć trzeba się wówczas liczyć z bardziej deszczową pogodą.
  • Walutą obowiązującą w Tajlandii jest baht (THB), 1 baht dzieli się na 100 satangów. Dobrze jest mieć przy sobie trochę gotówki, bo nie wszędzie da się płacić kartą.
  • Do najpopularniejszych środków transportu zalicza się autobusy (zarówno miejskie, jak i turystyczne, np. Green Bus) oraz pociągi. W Bangkoku można ponadto poruszać się metrem, łodziami wzdłuż rzeki Chao Phraya albo taksówkami. W wielu rejonach kraju działa Grab (dalekowschodni odpowiednik Ubera) oraz tzw. tuk tuki.
  • Odwiedzając miejsca kultu należy zadbać o odpowiedni ubiór – zakryć ramiona i nogi do kolan.
  • Tajlandia to kraj przyjazny rodzinom z dziećmi, w wielu restauracjach i hotelach znajdziemy udogodnienia dla najmłodszych (nie brakuje placów zabaw oraz sklepów z szerokim asortymentem dla dzieci).
  • Kraj słynie z wielu barwnych festiwali o charakterze religijno-kulturowym, będąc w Bangkoku warto wziąć udział w Festiwalu w Chinatown (świętowanie Chińskiego Nowego Roku), Festiwalu Songkran (tajski odpowiednik Lanego Poniedziałku) lub Ceremonii Królewskiej Orki (otwarcie sezonu upraw i błogosławieństwo płodów ziemi).

Tekst powstał we współpracy z Tourism Authority of Thailand.

Jak przygotować się do podrózy do Tajlandii

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!