Menu

Szczytno loty - Tanie loty do Szczytna

Pokaż filtry

Szczytno

Tanie loty do i ze Szczytna

Przez wiele lat osoby mieszkające w województwie warmińsko-mazurskim zmuszone były do korzystania z lotnisk międzynarodowych zlokalizowanych w ościennych województwach. Najbliższe cywilne porty lotnicze znajdowały się w Gdańsku (GDN), Warszawie (WAW i WMI) oraz Bydgoszczy (BGZ). Od 2005 roku sytuacja uległa zmianie, gdyż otwarto dla pasażerów lotnisko Olsztyn-Mazury (SZY), nazywane również ze względu na lokalizację lotniskiem w Szczytnie. W jakich kierunkach mogą wyruszyć stąd pasażerowie, a także skąd mogą przylecieć osoby, które chcą spędzić czas w jednym z najpiękniejszych regionów Polski?

Z lotniska Olsztyn-Mazury regularnie odbywa się tylko kilka lotów międzynarodowych w tygodniu. Są to bezpośrednie tanie loty do Londynu-Stansted, Londynu-Luton oraz do Dortmundu. Jak ogłosili niskobudżetowi przewoźnicy, którzy mają tu bazę, w najbliższym czasie uruchomione zostaną także międzynarodowe tanie loty bez przesiadek do Lwowa oraz do Burgas. Otwarte zostanie również jedyne połączenie krajowe na trasie Olsztyn-Mazury (SZY) - Kraków-Balice (KRK).

Loty z przesiadkami z Olsztyna

Dzięki regularnym połączeniom z Londynem oraz Dortmundem możliwe jest rozpoczęcie w Olsztynie taniej podróży lotniczej z przesiadką. Najczęściej wybierane loty kombinowane z Olsztyna kursują między innymi do Niemiec (np. do Berlina, Monachium, Hamburga z przesiadką w Dortmundzie), Wielkiej Brytanii (np. do Edynburga, Manchesteru z przesiadką w Londynie), Francji (np. do Paryża, Nicei z przesiadką w Londynie), Hiszpanii (np. na Teneryfę, do Madrytu czy Malagi z przesiadką w Dortmundzie).

Jakie linie lotnicze latają do Szczytna?

Z lotniska w Szymanach latają obecnie wyłącznie samoloty najbardziej popularnych w Polsce niskobudżetowych przewoźników lotniczych. Z irlandzką linią lotniczą można polecieć z portu lotniczego Olsztyn-Mazury do Londynu-Stansted, natomiast samoloty węgierskiej linii lotniczej Wizzair kursują na trasie z Szyman do Londynu-Luton oraz z Londynu-Luton do Szyman, a także do i z Dortmundu.

Wiosną 2019 roku planowane jest otwarcie połączeń lotniczych z Olsztyna-Mazur do Lwowa oraz z Olsztyna-Mazur do Krakowa. Oba kursy będą obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Zapowiadane loty ze Szczytna do Burgas, które zaplanowane są na okres wakacyjny w 2019 roku, oferowane będą natomiast przez firmę Neckermann jako loty czarterowe.

Co warto wiedzieć o lotnisku w Szczytnie?

W miejscu obecnego lotniska cywilnego Olsztyn-Mazury (SZY) już w 1933 roku funkcjonował niemiecki port lotniczy, który obsługiwał loty Lufthansy na trasie do Gdańska. Po drugiej wojnie światowej lotnisko zostało przejęte przez polskie wojsko, które wykorzystywało je do celów militarnych. W 2006 roku obiekt został wpisany do rejestru cywilnych portów lotniczych i rozpoczęła się jego modernizacja i rozbudowa. Od 2015 roku w jednym terminalu obsługiwani są pasażerowie latający z Szyman do Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. W najbliższym czasie uruchomione zostaną również loty na Ukrainę, do Bułgarii oraz na trasie krajowej do Krakowa.

Port lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach położony jest w sercu Mazur około 10 km od centrum Szczytna i niemal 60 km od śródmieścia Olsztyna. Stanowi on jedyne lotnisko w województwie i odznacza się nowoczesnym budynkiem przygotowanym do obsługi lotów krajowych i międzynarodowych (w tym czarterowych). Jak dotąd każdego roku odprawianych i przyjmowanych jest tutaj około 120 tysięcy pasażerów lotów międzynarodowych, jednak przystosowany jest on do przyjęcia niemal 500 tysięcy osób rocznie.

Jak dojechać na lotnisko Olsztyn-Mazury (SZY)?

Lotnisko Olsztyn-Mazury, określane również jako port lotniczy Szymany czy Szczytno, chociaż oddalone jest o około 60 kilometrów na południe od Olsztyna, jest z nim połączone zarówno liniami autobusowymi, jak również kolejowymi. Do i z terminala lotniska Mazury do centrum stolicy województwa można dojechać szynobusem kursującym na linii Olsztyn – Szczytno – lotnisko Szymany. Jest to wygodny sposób dojazdu dla osób niezmotoryzowanych, a także tych, którzy nie chcą zostawiać swojego samochodu na parkingu przy lotnisku. Podróż z centrum Olsztyna na peron zlokalizowany przy lotniskowym terminalu trwa niemal godzinę, a koszt przejazdu wynosi zaledwie kilkanaście złotych od osoby.

Z innych dużych mazurskich miejscowości, takich jak Grajewo i Ełk, do portu lotniczego w Szymanach można dostać się przede wszystkim autobusem. Regularne przejazdy na tych trasach oferują między innymi przewoźnicy tacy, jak Markus Travel oraz Transport Wesołowski. Rozkład jazdy można sprawdzić na przystanku przed terminalem oraz na stronie internetowej lotniska. Osoby ceniące sobie niezależność mogą na lotnisku w Szymanach wypożyczyć samochód osobowy bądź skorzystać z taksówki.

Ile kosztuje lot do Szczytna?

Lot bezpośredni na trasie Szczytno – Londyn bądź Szczytno – Dortmund w najniższej taryfie cenowej kosztuje od około 90 złotych za osobę w obie strony. Tak niska cena wynika z faktu, że te konkretne połączenia lotnicze obsługiwane są przez niskobudżetowych przewoźników lotniczych, czyli tak zwane tanie linie lotnicze. Koszt podróży lotniczej z Olsztyna do Londynu bądź do Dortmundu może być oczywiście wyższy, jeżeli na podróż lotniczą zdecydujemy się w ostatniej chwili bądź wykupimy dodatkowe usługi przewoźnika, na przykład priorytetową odprawę na lotnisku, możliwość wniesienia dodatkowego bagażu na pokład czy samodzielnego wyboru miejsca na pokładzie samolotu.

Loty z Olsztyna do Krakowa oraz z Olsztyna do Lwowa, które obsługiwane są przez tradycyjnego przewoźnika, czyli Polskie Linie Lotnicze LOT, dostępne są już w sprzedaży w nieco wyższych, ale nadal atrakcyjnych cenach. Za podróż ta i z powrotem z Grodu Kraka na Mazury przeznaczyć trzeba od około 160 złotych za osobę, co jest kwotą niezwykle atrakcyjną, zważywszy na fakt, ile kosztuje na tym dystansie podróż samochodem bądź autobusem. Na stosunkowo niskie ceny biletów lotniczych można liczyć również w przypadku lotów rejsowych LOT-u do Lwowa oraz lotów czarterowych Neckermanna do Burgas.

Kiedy bilety lotnicze do i ze Szczytna są najtańsze?

Najtańsze bilety lotnicze do i ze Szczytna, czyli do i z portu lotniczego Olsztyn Mazury, dostępne są poza sezonem letnim. Korzystne ceny biletów pojawiają się w systemie sprzedaży przewoźników lotniczych zwłaszcza na terminy zaraz po wakacjach, czyli od września do października, a także zimą, to jest od końca listopada do połowy lutego. Ceny lotów na trasach Olsztyn – Londyn czy Olsztyn – Dortmund są wtedy o kilkanaście procent niższe niż w okresie wakacyjnym.

Rezerwując loty do lub z Olsztyna, warto pamiętać, że koszty lotów będą sztucznie podwyższane w okresie okołoświątecznym, czyli w grudniu oraz kwietniu. Dlaczego? Przewoźnicy lotniczy doskonale wiedzą bowiem, że Polacy mieszkający w Niemczech bądź w Wielkiej Brytanii będą wtedy chcieli wrócić do kraju, niezależnie od tego, ile kosztować będzie bilet lotniczy. Ceny lotów z i na lotnisko w Szymanach będą wyższe także latem, gdyż Mazury w ostatnich latach stały się jednym z najciekawszych kierunków urlopowych nie tylko dla Polaków.

Jak obniżyć ceny lotów do Szczytna?

Chcąc uzyskać najlepszą cenę na loty do i ze Szczytna, czyli znaleźć tanie loty do i z Olsztyna, najlepiej użyć porównywarki cen lotów eSky. Dostępna jest ona zarówno na stronie internetowej w wersji na komputery oraz mobilnej, a także pod postacią aplikacji mobilnej eSky. Jak działa wyszukiwarka tanich lotów eSky?

Jest niezwykle prosta i intuicyjna w obsłudze – wystarczy wpisać bądź wybrać z rozwijalnej listy nazwę lotniska wylotu i przylotu, termin podróży lotniczej oraz liczbę pasażerów i nacisnąć na znajdującą się z prawej strony różową ikonkę lupki. Po chwili pojawi się lista połączeń lotniczych oferowanych z portu lotniczego Olsztyn-Mazury. Wyniki segregowane są automatycznie od najbardziej korzystnych cenowo do najdroższych, można je jednak ułożyć również według innych kryteriów, na przykład liczby przesiadek, czasu podróży czy lotniska docelowego.

Popularne kierunki
Najczęściej wyszukiwane kierunki lotów na eSky.
Popularne połączenia lotnicze
Najczęściej wyszukiwane loty, najniższe ceny lotów.

✔️ Jak znaleźć tanie loty do do Szczytna w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

✔️ Czy rezerwując loty do Szczytna, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

✔️ Czy rezerwując loty do Szczytna mogę wykupić też nocleg na miejscu?

W eSky.pl dostępna jest wyszukiwarka noclegów, dzięki którym można jeszcze przed podróżą zadbać o możliwość odpoczynku na miejscu, do którego podróżujesz. Nocleg możesz rezerwować niezależnie od biletu lub w ramach pakietu Lot+Hotel.

✔️ Jakie linie obsługują loty do Szczytna?

W eSky.pl dbamy o to, aby oferta na loty do Szczytna obejmowała zarówno tanie linie linie lotnicze, jak i te wyspecjalizowane w wysokim standardzie.

Przydatne informacje o lotniskach w Szczytnie

Popularne linie latające do Szczytna

Przyzwyczailiśmy się, że samolotem lata się tylko na dalekie dystanse. Tymczasem loty do Szczytna wyłamują się z tego stereotypu. Obecnie wcale nie trzeba planować urlopu w ciepłych krajach ani podróży służbowej na drugi koniec świata, żeby skorzystać z usług linii lotniczych. Dzięki popularyzacji latania i obniżkom cen podróże samolotem stają się bardziej dostępne dla każdego. Tanie loty do Szczytna mogą z powodzeniem zastąpić podróż samochodem lub pociągiem. Komfort jest znacznie większy, a cena przejazdu nie różni się znacząco od kosztów benzyny czy biletu kolejowego. Jeśli chcemy kupić bilety lotnicze do Szczytna w jeszcze lepszej cenie, musimy polować na promocje. Bardzo często zdarzają się okazje, dzięki którym bilety lotnicze można kupić w śmiesznie niskich cenach. Dzięki temu będziemy podróżować samolotem po Polsce z jeszcze większą przyjemnością.

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Szczytnie

Znajdź nocleg w Szczytnie