Menu

Antakya loty - Tanie loty do Antakyi

Pokaż filtry

Antakya

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: turecki
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Lira turecka (TRY)

 • Duchowe przeżycie

  W dzień św. św. Piotra i Pawła, czyli 29 czerwca, w grocie św. Piotra odprawiana jest uroczysta msza święta. Warto się tam wybrać m.in. po to, by poczuć religijną atmosferę tego miejsca.

 • Na targ!

  Znane na całym świecie towary z tego miasta to m.in. mydło oliwkowe oraz jedwab. Jeżeli zechcesz je kupić, udaj się do dzielnicy targowej (çarşı), która zlokalizowana jest obok Wielkiego Meczetu (Ulu Camii).

 • Sprawdź, zanim pójdziesz

  Muzeum Archeologiczne nieczynne jest w poniedziałki oraz do południa w pierwsze dni tureckich świąt religijnych. W sezonie letnim zwiedzać je można w godzinach od 9 do 18.30, a poza sezonem od 8 do 16.30.

Co warto zobaczyć w mieście Antakya?

Antakya, nazywana przez Turków Hatayem, to miasto o bardziej arabskiej niż tureckiej atmosferze. Na każdym kroku są tu widoczne nie tylko wpływy kultur Bliskiego Wschodu, ale także chrześcijaństwa, gdyż miejscowość ta była niegdyś istotnym ośrodkiem religijnym.

Leżąca 22 kilometry od brzegu Morza Śródziemnego Antakya nie może przyciągnąć turystów pięknymi plażami. Ma jednak w zanadrzu inne atrakcje. Jakie?

Za czasów rzymskich Antakya była trzecim co do wielkości miastem starożytnego świata. Z tego okresu zostało jednak niewiele śladów, gdyż w VI wieku nawiedziło je potężne trzęsienie ziemi. Dziś zobaczyć można m.in. jeden z pięciu istniejących przed wiekami mostów na rzece Orontes, a także przepiękne mozaiki pochodzące z okresu między II a IV wiekiem, które podziwiać można w będącym największą atrakcją turystyczną Muzeum Archeologicznym (Arkeoloji Muzesi). To właśnie tureckie muzeum posiada najbogatszą – po muzeum w Rawennie – kolekcję tego typu obiektów na świecie!

Miejscem z listy „must see in Antykya” jest Aziz Petros Kilisesi, czyli grota św. Piotra leżąca ok. 2,5 kilometra od centrum miasta. Można wybrać się tam pieszo lub samochodem czy autobusem. Według przekazów w miejscu tym nauczali św. Piotr oraz kolejny z apostołów, czyli św. Paweł. Co ciekawe, do powstałej w okresie Bizancjum groty w XI wieku krzyżowcy dobudowali gotycką elewację, dzięki czemu dziś podziwiać możemy nie jaskinię, a kościół wykuty w skale.

Region, w którym leży Antakya, graniczy z Syrią, dlatego odczuwalne są tutaj szczególnie mocno wpływy arabskie, m.in. w architekturze czy kuchni. Chcąc wejść w ten klimat, warto wybrać się ciasnymi uliczkami wypełnionymi straganami i szyldami w języku arabskim do najważniejszych meczetów w mieście, tj. do Wielkiego Meczetu (Ulu Camii) oraz Habibi Neccar Camii, który jest najstarszą świątynią muzułmańską w tym regionie. Jeżeli lubisz kuchnię wschodu, nie zawiedziesz się – znajdziesz tu lokalne potrawy przyprawiane miętą, a także na bazie ciecierzycy (np. hummus) oraz typowe sery z ziołami, zupy jogurtowe i kebaby. Jeżeli jesteś miłośnikiem deserów, koniecznie skosztuj künefe – na pewno nie pożałujesz!

Przydatne informacje o lotniskach w Antakyi

Popularne linie latające do Antakyi

Tanie loty do Antakya to atrakcyjna propozycja dla wszystkich miłośników tureckich podróży. Co może zaoferować nam Antakya? Położone nad rzeką Orontes miasto posiada niezwykle ciekawą historię, którą dokumentują zabytki. Doskonałym tego przykładem jest wykuty w skale kościół św. Piotra, uważany za jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń na świecie. Antakya to również Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać pokaźne zbiory rzymskich i bizantyjskich mozaik. W wolnej chwili warto skosztować lokalnej kuchni, wybrać się na targ lub zwiedzić zabytkowe meczety. Regularne loty do Antakya i położenie miasta pozwalają również na to, aby potraktować je jako bazę wypadową, na przykład do Syrii. Bilety lotnicze do Antakya to koszt średnio kilkuset złotych, ale często można trafić na promocję u danego przewoźnika.

Tablica lotów: Antakya

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Antakyi

Znajdź nocleg w Antakyi