Menu

Bloemfontein loty - Tanie loty do Bloemfontein

Pokaż filtry

Bloemfontein

Loty do Bloemfontein

A gdyby tak wybrać się w podróż życia, niemal na koniec świata, do serca RPA? To miejsce z jednej strony mocno zeuropeizowane, z drugiej mocno trzymające się swoich korzeni sprzed czasów kolonizacji. I jedna, i druga strona wykształciły tu fascynującą mieszankę kultur, języków i kuchni. Jeśli chcecie odwiedzić ten kraj, wybierzcie od razu lot do Bloemfontein – jednego z największych południowoamerykańskich miast, położonego w samym centrum, blisko granicy z Lesotho.

Bloemfontein – miasto znane i nieznane

„Bloemfontein” w języku afrikaans oraz niderlandzkim oznacza „fontannę kwiatów” – potocznie nazywane jest też miastem róż, ze względu na ich oszałamiającą ilość i odbywający się tu coroczny festiwal. Jest też stolicą prowincji Wolne Państwo i jednym z największych miast RPA.

Być może wielu osobom sama nazwa miasta mówi niewiele, a większość nawet nie zdaje sobie sprawy, że miała okazję oglądać je podczas Mundialu 2010, chociaż tylko w telewizji. Na tutejszym stadionie rozgrywały się m.in. mecze Niemcy-Anglia, Grecja-Nigeria, czy Francja-RPA.

Jednak największą sławę przyniósł miastu wybitny pisarz: JRR Tolkien, który urodził się w Bloemfontein w czasach, gdy miasto należało jeszcze do niezależnego państwa Burów – Oranii. Próżno jednak szukać tu pamiątek związanych z twórcą „Władcy Pierścieni”, ponieważ opuścił kraj urodzenia jako trzylatek – w jego wspomnieniach zachowało się jedynie jako gorące miejsce.

Bloemfontein to oczywiście tylko początek przygody w RPA – przygotowując się na tak daleką podróż, warto zrobić wcześniej chociaż wstępny plan miejsc, które chcemy zobaczyć w bliższej lub dalszej okolicy.

Lot do Bloemfontein z Polski

Z Polski loty do Bloemfontein odbywają się z Warszawy i, jak łatwo się domyślić, z naszego kraju nie polecimy tam bezpośrednio. Miłośników dalekich podróży czekają po drodze aż dwie przesiadki. Pierwszą część lotu odbyć można z liniami: Quatar, Emirates, Swiss, Lufthansa i Turkish Airlines, a miejsce pierwszej przesiadki zależy właśnie od wyboru linii.

Międzylądowanie może mieć miejsce w Doha, Dubaju, Zurychu, Frankfurcie albo Stambule, a z tych miast polecimy w większości przypadków do Johannesburga, a następnie już z RPA odbędziemy lot do Bloemfontein. W niektórych przypadkach druga przesiadka może mieś miejsce w Kapsztadzie, jednak nie robi to wielkiej różnicy w cenie lotu ani w jego długości.

Czas i koszty

Planując lot do Bloemfontein koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przynajmniej 2-3 tygodniowy urlop. Na krócej raczej słabo opłaca się lecieć tak daleko – najkrótszy lot będzie trwał ok. 19 godzin, a standardowo podróż tutaj zajmuje ok. 24 godzin. Kolejny dzień na odpoczynek, zwiedzenie miasta… a przecież RPA oferuje wiele innych wspaniałych miejsc: Przylądek Dobrej Nadziei, Kapsztad, Johannesburg, Park Kruggera i inne parki narodowe, w których zobaczyć można dzikie zwierzęta czy oszałamiającą afrykańską florę.

Koszty biletu do Bloemfontein to tzw. temat rzeka. Nie latają tu z Europy tanie linie lotnicze, więc trzeba liczyć się z dużym wydatkiem. Jednak wbrew pozorom, taki lot nie musi oznaczać nieosiągalnych dla przeciętnego człowieka kwot – bilety w jedną stronę można kupić już od 2600 zł za osobę, a ceny wahają się do 3500 zł. Można oczywiście znaleźć droższe opcje, jednak z kupnem biletu do 3500 zł nie ma problemu, nawet jeśli szukamy biletów ze stosunkowo niewielkim wyprzedzeniem czasowym. Biorąc pod uwagę odległość, czas i dodatki wliczone w cenę biletu, można stwierdzić, że tanie loty do Bloemfontein są dostępne.

Wymagane dokumenty

Na lot do Bloemfontein potrzebujemy tylko ważnego paszportu z min. dwiema pustymi stronami. Już na terytorium RPA otrzymamy 30-dniową wizę, o którą nie trzeba wcześniej składać żadnych wniosków ani opłat. Należy mieć przy sobie do okazania bilet powrotny. W przypadku dzieci, nawet podróżujących z rodzicami, konieczne jest posiadanie dodatkowo aktu urodzenia lub przetłumaczonej na angielski  i potwierdzonej notarialnie jego kopii. Jeśli dziecko podróżuje z jednym rodzicem, konieczna jest pisemna zgoda (w języku angielskim, poświadczona notarialnie) drugiego rodzica.

Nie są wymagane żadne szczepienia, jeśli lot do RPA odbywa się z Polski.

Bezpieczeństwo

Podróż do RPA to nie tylko magiczna przygoda – należy pamiętać, że jest to kraj targany licznymi konfliktami na tle rasowym. Spory odsetek społeczeństwa żyje w wielkim ubóstwie, co sprzyja (tak jak w innych częściach świata) napadom i kradzieżom. Nie oznacza to, że wszędzie czyha niebezpieczeństwo – przeciwnie, atrakcje typowo turystyczne są bezpieczne, a większość ludzi miła i pomocna. Polski MSZ nie odradza podróży do RPA, zaleca jednak ostrożność w miejscach publicznych oraz poruszanie się w grupach, najlepiej z przewodnikiem. Warto jednak przed wyjazdem dowiedzieć się jak najwięcej o sytuacji w miejscach, które chcemy zobaczyć – zwłaszcza jeśli planujemy wycieczki poza parkami narodowymi, kurortami czy centrami miast – a na miejscu zawsze słuchać porad miejscowych mieszkańców.

Należy unikać chodzenia pieszo po zmroku – najlepiej poruszać się wtedy taksówkami, zatrzymywania się samochodem na drogach, nie nosić przy sobie drogich aparatów, telefonów czy biżuterii.

Przydatne informacje o lotniskach w Bloemfontein

Popularne linie latające do Bloemfontein

Tablica lotów: Bloemfontein

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Bloemfontein

Znajdź nocleg w Bloemfontein