Menu

Ayacucho loty - Tanie loty do Ayacucho

Pokaż filtry

Ayacucho

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: hiszpański, keczua i ajmara
  Strefa czasowa: UTC -5
  Waluta: Sol (PEN)

 • Miasto rękodzieła

  Ayacucho długo opierało się komercjalizacji, dzięki czemu nadal kultywowane są tu tradycje wytwarzania ozdób, amuletów czy tkanin. Do dzisiaj działa tu ponad 200 takich warsztatów.

 • Huari

  Przed najazdem Inków istniejące tu miasto Huari było pierwszym murowanym miastem w Andach. Do dzisiaj przetrwały tylko ruiny - wysokie na 4 metry kamienne ściany, grobowce oraz podziemne kanały.

 • Leniwy dzień

  Wybierz się pod Obelisco de la pampa de la Quina. Monument znajduje sią na ogromnej polanie z pięknym widokiem na Andy. A w tamtejszych knajpkach zjesz doskonałe lokalne potrawy.

Co ciekawego zobaczyć w Ayacucho?

Miasto założone przez Hiszpanów w 1539 roku znane jest również jako Huamanga. Wiadomo, że ludzie osiedlali się tu jednak znacznie wcześniej. Najstarsze ślady, znalezione ok. 25 km na północ od Ayacucho liczą ok. 15 tys. lat.

Ayacucho słynie z 33 kościołów, z których każdy symbolizuje rok z życia Jezusa. Jeden z najpiękniejszych, Virgen de las Nieves, znajduje się przy Plaza Mayor. Powstał w XVII wieku, łączy elementy renesansu i baroku. Ascetyczna fasada konkuruje z pełnym przepychu wnętrzem, gdzie znajduje się dziesięć ołtarzy.

W mieście, szczególnie w jego starej części, zachowało się również wiele kolonialnych budynków, które urzekają zdobieniami i romantycznymi balkonami. Wybierz się na spacer brukowanymi uliczkami i przenieś się w czasy hiszpańskiej świetności.

Do Ayachuco najlepiej przyjechać na 10 dni przed Wielkanocą. Rozpoczynają się wtedy obchody Wielkiego Tygodnia. Składają się na nie nie tylko religijne obrzędy i barwne procesje, ale również wyścigi konne oraz bieg byków przez miasto. Wygląda to podobnie jak w hiszpańskiej Pampelunie. Do tego konkursy tańca ludowego, koncerty, imprezy sportowe, targi rolnicze i rękodzielnicze oraz pokazy tradycyjnej kuchni. Kulminacja obchodów przypada na Wielką Sobotę. Przez całą noc trwa pokaz fajerwerków na cześć zmartwychwstania Chrystusa.

Jeśli szukasz pamiątki z tego miasta, koniecznie kup tzw. retablo, z których Ayacucho słynie. Są to skrzynki - ołtarze z drzewa cydrowego, które po otwarciu ukazują kolorowe sceny, głównie religijne. Najpopularniejszy obraz to narodziny Jezusa. Nie brakuje również tematów świeckich - parad wojskowych lub poświęconych bohaterom, prezydentom, a nawet zwykłych chłopom. Do najweselszych można zaliczyć te z muzykami. Posiadanie takiego ołtarza w domu ma zapewnić szczęście i bezpieczeństwo.

Głodny? Czas na doskonałą peruwiańską kuchnię. Najlepszy stek z alpaki w Ayacucho dostaniesz w ViaVia przy Plaza de Armas. W gratisie wspaniały widok na plac. Jeśli jedno danie to dla Ciebie za mało, by poznać lokalne smaki, wybierz się do Sukre Cocina Peruana przy Plaza Mayor. Tam do wyboru jest mnóstwo przystawek z lokalnych produktów.

Przydatne informacje o lotniskach w Ayacucho

Popularne linie latające do Ayacucho

Tablica lotów: Ayacucho

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Ayacucho

Znajdź nocleg w Ayacucho