Menu

Banja Luka loty - Tanie loty do Banja Luki

Banja Luka

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: bośniacki, chorwacki, serbski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Marka zamienna (BAM)

 • Zniszczone meczety

  Przed wojną domową w byłej Jugosławii w Banja Luce działało 16 meczetów. W czasie wojny wszystkie zostały zniszczone. Odbudowanych zostało zaledwie kilka m.in. Meczet Ferhadija wybudowany w XVI w. 

 • Mekka szachistów

  Banja Luka słynie ze swoich turniejów szachowych, których historia sięga 1974 roku. W 1979 roku karierę rozpoczął tutaj szesnastoletni wówczas Garri Kasparow od razu zdobywając tytuł mistrzowski. 

 • Łagodny klimat

  Panuje klimat umiarkowany wilgotny klimat podzwrotnikowy z łagodnymi zimami z i ciepłym latem. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą 22,8 st. C, a najzimniejszym styczeń. 

Co warto zobaczyć w Banja Luce?

Drugie co do wielkości miast w Bośni i Hercegowinie, choć Banja Luki historia nie oszczędzała, do dziś uchodzi za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w regionie, jest również ważnym kierunkiem turystycznych m.in. dzięki termalnym źródłom, kąpiel w których pomaga w walce ze schorzeniami reumatycznymi. Historia Banja Luki sięga czasów rzymskich, istnieje wiele dowodów, że stacjonowali oni tym regionie jeszcze przed naszą erą.

Sami Słowianie zajmujący ten obszar do dziś przywędrowali tutaj około VI wieku. Obecnie to blisko 200-tysięczne miasto jest zamieszkiwane głównie przez Serbów, którzy stanowią około 90 proc populacji. Warto zaznaczyć, że Banja Lukę podczas wojny domowej w byłej Jugosławii opuściło około 60 tys. Bośniaków i Chorwatów.

Uwagę turystów przyciąga zwłaszcza Stare Miasto, w którym odbudowano i odrestaurowano wiele budynków, warto bowiem zaznaczyć, że 80 proc zabudowań miasta zostało zniszczone podczas trzęsienia ziemi w latach 60. XX wieku. Część ucierpiała też podczas wojny domowej. Przykładem pięknej, renesansowej architektury w Banja Luce może być ulica Gospodska, która jest główną promenadą miasta. Jednym z najsłynniejszych miejsc kulturalnych jest natomiast centrum kulturalne "Banskiego Dworu" zbudowane w latach trzydziestych jako rezydencja księcia Vrbas Banovina.

Jako że w Banja Luce mieszają się wpływy bośniackie, chorwackie i serbskie unikatowy charakter ma tutejsza kuchnia. W mieście bez problemu znajdziemy restauracje typowe dla danej grupy etnicznej. Warto zajrzeć zwłaszcza do takich restauracji jak Kazamat, Kod Muje, Sač, gdzie spróbujemy pysznego koziego sera, zjemy soczysty stek ze śliwką, czy pieczone żeberka.

W Banja Luce działa kilkanaście hoteli o różnym standardzie i przedziale cenowym, bez problemu nocleg znajdziemy również w niewielkich hostelach i w kwaterach prywatnych u mieszkańców miasta.

Popularne kierunki
Najczęściej wyszukiwane kierunki lotów na eSky.
Popularne połączenia lotnicze
Najczęściej wyszukiwane loty, najniższe ceny lotów.

✔️ Jak znaleźć tanie loty do do Banja Luki w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

✔️ Czy rezerwując loty do Banja Luki, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

✔️ Czy rezerwując loty do Banja Luki mogę wykupić też nocleg na miejscu?

W eSky.pl dostępna jest wyszukiwarka noclegów, dzięki którym można jeszcze przed podróżą zadbać o możliwość odpoczynku na miejscu, do którego podróżujesz. Nocleg możesz rezerwować niezależnie od biletu lub w ramach pakietu Lot+Hotel.

✔️ Jakie linie obsługują loty do Banja Luki?

W eSky.pl dbamy o to, aby oferta na loty do Banja Luki obejmowała zarówno tanie linie linie lotnicze, jak i te wyspecjalizowane w wysokim standardzie.

Przydatne informacje o lotniskach w Banja Luce

Popularne linie latające do Banja Luki

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Banja Luce

Znajdź nocleg w Banja Luce