Menu

Dole loty - Tanie loty do Dole

Dole

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: francuski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Ogromny las

  Drugi największy pod względem wielkości las we Francji znajduje się właśnie w okolicy Dole, zajmuje ponad 25 hektarów. Dzięki jego bliskości mieszkańcy mogli handlować wytwarzanymi tu meblami, ceramiką czy szklanymi wyrobami.

 • Którędy iść?

  Choć jest ogromny, w pobliskim lesie nie sposób się zgubić. Kierunek wyznacza osiem pięciometrowych doryckich kolumn, które postawiono tam, by drwalom znalezienie drogi do domu.

 • Wioska w lesie

  W sercu lasu ukryta jest wioska, gdzie czas zatrzymał się w XVI wieku. Są tu cztery domy, dwie piekarnie i pasieka. Latem w skansenie organizowane są ciekawe pokazy, warsztaty i wieczorki muzyczne. 

Co warto zobaczyć w Dole?

Miasto we wschodniej części Francji, położone nad rzeką Doubs, oddalone ok. 50 km od Dijon. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku. Wiadomo, że już dwa wieki później rozrosło się na tyle, by stać się stolicą regionu Comte. Dzisiaj zamieszkuje je ok. 25 tys. osób.

Tym, co zachwyca w Dole, jest przede wszystkim architektura - centrum najstarszej części miasta pełne jest krętych, wąskich uliczek, schodów, ciasnych przejść. Zwróć uwagę na wysokie kamienne domy z XVI wieku. Część z nich ma oficjalny status zabytków architektury. Wybierz się na spacer i zwróć uwagę również na przydomowe ogródki - zobaczyć tam możesz ciekawe fontanny.

Aby poznać bliżej historię miasta, zajrzyj do Muzeum Sztuk Pięknych Dole. Zgromadzono tu zarówno dzieła mistrzów francuskiego, włoskiego czy niderlandzkiego malarstwa, jak i znaleziska archeologiczne z Dole i okolic. W podziemiach zobaczysz rzymskie sarkofagi, kamienne rzeźby, a nawet obiekty datowane na okres paleolitu. Im wyższe piętro budynku, tym współcześniejsza jest sztuka. Na najwyższej kondygnacji zobaczyć możesz sztukę współczesną, głównie należącą do nurtu nowego realizmu z lat 60. XX wieku.

Ciekawą lekcją historii jest również wizyta w domu Louisa Pasteura, wybitnego mikrobiologa urodzonego w 1822 roku. Mieszkał w dzielnicy garbarzy, co prawdopodobnie rozbudziło w nim zainteresowanie tą dziedzina nauki. Zobaczysz z bliska, jak wyglądały narzędzia do garbienia skór, w jakich warunkach mieszkano prawie dwa wieki temu.

Oczywistym symbolem miasta jest katedra Notre Dame królująca nad miasteczkiem. Jej dzwonnicę rozpoznać można już z daleka. Katedrę zbudowano w XVI wieku, jest połączeniem ostatnich podrygów gotyckiej stylistyki oraz rozwijającego się renesansu. Wnętrze jest znacznie bogatsze niż bryła świątyni, zachwyca przepychem i misternością wykonania. Na szczególną uwagę zasługuje seria obrazów w nawie głównej, polichromia z Madonną i Dzieciątkiem oraz kuta, żelazna mównica z 1765 roku.

Popularne kierunki
Najczęściej wyszukiwane kierunki lotów na eSky.
Popularne połączenia lotnicze
Najczęściej wyszukiwane loty, najniższe ceny lotów.

✔️ Jak znaleźć tanie loty do do Dole w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

✔️ Czy rezerwując loty do Dole, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

✔️ Czy rezerwując loty do Dole mogę wykupić też nocleg na miejscu?

W eSky.pl dostępna jest wyszukiwarka noclegów, dzięki którym można jeszcze przed podróżą zadbać o możliwość odpoczynku na miejscu, do którego podróżujesz. Nocleg możesz rezerwować niezależnie od biletu lub w ramach pakietu Lot+Hotel.

✔️ Jakie linie obsługują loty do Dole?

W eSky.pl dbamy o to, aby oferta na loty do Dole obejmowała zarówno tanie linie linie lotnicze, jak i te wyspecjalizowane w wysokim standardzie.

Przydatne informacje o lotniskach w Dole

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Dole

Znajdź nocleg w Dole