Loty bezpośrednie trwają ok. 2 h 25 min.
Bezpośrednie loty odbywają się 2 dni w tygodniu - wt., czw..
Loty bezpośrednie liniami: Ukraine International (PS).
Język urzędowy: ukraiński
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Hrywna (UAH)
Chcesz podejrzeć życie mieszkańców Iwano-Frankowska? Wybierz się na Centralny Rynek, czyli targ, na którym kupisz jedzenie, ubrania, książki, a nawet… rybki akwariowe.
Nie martw się, jeżeli nie znasz cyrylicy. W mieście znaki do najważniejszych atrakcji oraz nazwy ulic pojawią się zarówno w języku ukraińskim, jak i angielskim.
Chcesz odpocząć po męczącym dniu pełnym zwiedzania? Wybierz się na położony w centrum miasta plac Vichevyj Maidan, gdzie znajdziesz m.in. muzyczną fontannę.
Leżący w zachodniej części Ukrainy Iwano-Frankowsk, ze względu na bliskość gór, nazywany bywa bramą Karpat. Niegdyś przyrównywany do Lwowa, po latach radzieckiej okupacji odzyskuje dawny blask. Turystów zachwyca barokową architekturą, wspaniałą atmosferą oraz lokalną kuchnią.
Iwano-Frankowsk, przez wieki znany jako Stanisławów (do 1962 roku), założony został w 1662 roku na miejscu wsi Zabłotowo jako twierdza chroniąca tereny ówczesnej Rzeczypospolitej przed najazdami tatarskimi. Od momentu powstania przez większość czasu znajdował się na terenie Polski, następnie Austro-Węgier, a po II wojnie światowej Ukrainy. Stanowił ważny ośrodek kultury polskiej, ormiańskiej i żydowskiej, a także istotny punkt handlowy i rzemieślniczy. Okres największego jego rozkwitu przypadł na epokę baroku, o czym przypominają zachowane do dziś misternie zdobione zabytki. Które z nich koniecznie trzeba zobaczyć?
Na uwagę zasługują z pewnością okolice rynku (Rynok) z XVII-wiecznym kościołem Najświętszej Maryi Panny, w którym obecnie znajduje się muzeum sztuki, a także z wybudowanym w 1695 roku i przebudowany w latach 30. XX wieku ratuszem. Must see są także: dawne kolegium jezuickie (obecnie akademia medyczna), budynek założonego w 1767 roku browaru, a także barokowy kościół ormiański, w którym mieści się teraz katedra Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Ciekawie prezentują się także synagoga Tempel oraz zniszczony podczas zaboru austriackiego dawny pałac Potockich (dziś szpital wojskowy).
Co warto tutaj zjeść? Kuchnia Zachodniej Ukrainy jest połączeniem smaków ukraińskich, polskich, ormiańskich i żydowskich. Wśród tradycyjnych dań znaleźć można znane na całej Ukrainie potrawy takie jak barszcz (zupa z buraków i warzyw na mięsnym wywarze), solanka (zupa rybna) czy wareniki (pierogi z farszem z ziemniaków). Specyficzne dla tego regionu są jednak potrawy takie jak banusz (gotowana mąka kukurydziana ze skwarkami), kulisz (kasza owsiana lub proso z warzywami i mięsem) czy kotlety ziemniaczane ze śmietaną. Gdzie zjeść? Polecamy restauracje Familia oraz Franko, a także Bistro Deciatka.