Menu

Lusaka loty - Tanie loty do Lusaki

Pokaż filtry

Lusaka

Loty do Lusaki

Zambia, czyli dawna Rodezja Północna, to kraj, który zachwyca swoją przyrodą. Odważni mogą się tu wybrać na spacer z lwem w Lion Encounter, a ci nieco mniej – podziwiać słonie podczas wycieczki łodzią w Parku Narodowym Dolnej Zambezi. Loty z Polski do Lusaki, stolicy Zambii, są stosunkowo tanie, więc warto śledzić okazje!

Lusaka – pierwszy punkt programu

Jeśli wybieracie się w podróż do Zambii, zagospodarujcie chociaż część wycieczki na zwiedzenie Lusaki. To miasto wielkości Warszawy oferuje turystom sporo atrakcji, przede wszystkich ciekawych muzeów. I chociaż miasto jest stosunkowo młode, założono je na początku XX wieku, to można poczuć tu niepowtarzalny klimat. Niektóre ulice przypominają te znane z filmów amerykańskich, gdzie indziej poczuć można się wyjątkowo egzotycznie, a wiele miejsc przypomina o kolonialnej historii kraju. W Lusace nie można odpuścić wizyty na targu rzemieślniczym, na którym można kupić różnego rodzaju rękodzieło.

Zanim jednak zobaczymy w Zambii cokolwiek, trzeba dostać się z lotniska do miasta. Lotnisko położone jest 26 km od centrum Lusaki, ale dojazd różni się nieco od tych, do których przyzwyczaiły nas lotniska europejskie. Liczyć można właściwie tylko na transport prywatny: taksówki, busy, minivany albo transfer organizowany przez biura podróży. Prywatny dojazd do centrum jest stosunkowo tani, ale najlepiej zarezerwować go odpowiednio wcześniej.

Ceny biletów do Lusaki

Loty do Afryki nie muszą być drogie, czego dowodem są ceny biletów do Zambii, które można nabyć poniżej 3 tys. zł w jedną stronę – czasem nawet za ok 2 tys.! To dobra wiadomość dla wszystkich marzycieli i początkujących podróżników, którzy nie mają jeszcze wprawy w planowaniu tanich lotów na długich dystansach.

Ceny poszczególnych lotów mogą jednak różnić się od siebie, w zależności od tego, jakie linie lotnicze wybierzemy, gdzie wystartujemy i na jak długą podróż jesteśmy w stanie się zgodzić. Czas kupna biletów nie jest tak istotny, jak w przypadku krótkich wypraw tanimi liniami lotniczymi. Np. rezerwując lot z półrocznym wyprzedzeniem, możemy znaleźć najtańsze bilety za łączną kwotę niewiele ponad 2100 zł, a szukając lotów zaledwie miesiąc wcześniej, musimy wydać 2300 zł. Nie jest to więc wielka różnica, a takie wahania występują między poszczególnymi lotami do Lusaki, nawet jeśli szukamy ich dużo wcześniej.

Loty do Lusaki – przewoźnicy i połączenia

Do stolicy Zambii możemy polecieć z kilku największych polskich miast. Różnice czasowe nie są wielkie, można więc wybrać początkowy punkt podróży po prostu najbliżej miejsca zamieszkania. Wielką zaletą lotów z Krakowa lub Warszawy jest możliwość w miarę szybkiego lotu z jedną tylko przesiadką (w całości liniami Emirates) – łącznie trwa on ok 24-25, podczas gdy loty z dwiema przesiadkami trwają średnio 20 – 28 godzin )chociaż można do Lusaki polecieć zarówno w 18, jak i w 36 godzin).

Loty z Krakowa obsługują m.in. takie linie, jak: Emirates, Fly Dubai, Austrian, oferując przesiadki w Dubaju lub Wiedniu. Dalszą część trasy można przebyć już liniami afrykańskimi: Kenya Airways (przesiadka w Nairobi), Ethiopian Airlines (przesiadka w Addis Abebie), czy Rwandair Express (przesiadka w Kingali).

Ceny i czas podróży z Warszawy są bardzo podobne, z tą różnicą, że pierwszą część lotu możemy odbyć PLL Lot albo Lufthansą, z przesiadką we Frankfurcie. Z Poznania i Gdańska pierwszą część podróży odbędziemy tylko Lufthansą, która jest najczęstszą opcją także w przypadku lotów z Wrocławia (tu jednak do wyboru również Swiss).

Bezpieczeństwo

Afryka to czarujące miejsce, jednak w większości trudno wypoczywać tu całkowicie beztrosko ze względu na wysoki stopień przestępczości, który w Zambii dotyczy przede wszystkim miast, w tym Lusaki. Nie znaczy to jednak, że trzeba rezygnować z wyjazdu – należy jednak mieć na uwadze względy bezpieczeństwa, pilnować swoich rzeczy osobistych, nie nosić przy sobie zbyt dużej ilości gotówki i unikać chodzenia po zmroku, a także unikać w tym czasie jazdy samochodem.

W Zambii występuje zagrożenie malarią, ważna jest więc odpowiednia ochrona przeciw komarom – warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki jeszcze w Polsce. Wymagane są również szczepienia przeciwko żółtej febrze. Dowód na ich posiadanie jest dokładnie sprawdzany i bez niego nie można dostać się na terytorium Zambii. Żeby uniknąć kwarantanny po przylocie do Lusaki, bezwzględnie trzeba pamiętać o szczepieniach.

Polska nie posiada w Zambii swojej placówki dyplomatycznej, obywatele RP mogą jednak korzystać z placówki dowolnego państwa UE: Czech, Włoch, Irlandii, Finlandii, Niemiec, Szwecji, Holandii, Francji albo Wielkiej Brytanii.

Ważne informacje

Żeby dostać się na terytorium Zambii, należy posiadać wizę. Można dostać ją w placówce dyplomatycznej albo na granicy, tuż po przylocie do Lusaki – polecamy tę drugą opcję, ponieważ jednorazowa wiza jest wtedy tańsza, a jej koszt wyniesie 50 USD. Jej ważność zależy od możliwej do udowodnienia długości pobytu, nie większej niż 1 miesiąc. Istnieje jednak możliwość jej przedłużenia w punkcie migracyjnym. Przy wjeździe obowiązkowe jest też wykupienie ubezpieczenia OC.

W Zambii, podobnie jak w wielu innych państwach, przy przekraczaniu granicy należy okazać bilet powrotny lub środki na jego zakup, a także środki finansowe pokrywające koszty pobytu. Ich wysokość nie jest jednak ściśle określona, warto więc sprawdzić koszty życia na miejscu i posiadać przy sobie odpowiednie zabezpieczenie. Przy wylocie należy uiścić opłatę lotniskową w wysokości 25 USD.

Walutą w Zambii jest kwacha zambijska – nie ma żadnych ograniczeń podczas wymiany w bankach lub kantorach, najlepiej więc zabrać ze sobą dolary i wymieniać pieniądze na miejscu.

W Zambii obowiązuje ruch lewostronny. Polskie prawo jazdy jest ważne przez 180 dni, konieczne jednak jest jego poświadczone tłumaczenie. Ze względu na zły stan pojazdów do wypożyczenia i dróg publicznych, lepiej zrezygnować z wypożyczania samochodu.

Do Zambii najlepiej wybrać się pomiędzy majem a wrześniem, chociaż jeszcze kwiecień i październik również będą odpowiednie. Od listopada do marca dominują to obfite deszcze, które w połączeniu z upalną temperaturą nie sprzyjają zwiedzaniu. Od kwietnia do sierpnia panują tu raczej przyjemne temperatury, do 26 stopni, później nierzadko przekraczają 30.

Popularne kierunki
Najczęściej wyszukiwane kierunki lotów na eSky.
Popularne połączenia lotnicze
Najczęściej wyszukiwane loty, najniższe ceny lotów.

✔️ Jakie promocje na loty do Lusaki znajdę w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

✔️ Czy rezerwując loty do Lusaki mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

✔️ Czy rezerwując loty do Lusaki mogę wykupić też nocleg na miejscu?

W eSky.pl dostępna jest wyszukiwarka noclegów, dzięki którym można jeszcze przed podróżą zadbać o możliwość odpoczynku na miejscu, do którego podróżujesz. Nocleg możesz rezerwować niezależnie od biletu lub w ramach pakietu Lot+Hotel.

✔️ Jakie linie obsługują loty do Lusaki?

W eSky.pl dbamy o to, aby oferta na loty do Lusaki obejmowała zarówno tanie linie linie lotnicze, jak i te wyspecjalizowane w wysokim standardzie.

Przydatne informacje o lotniskach w Lusace

Popularne linie latające do Lusaki

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Lusace

Znajdź nocleg w Lusace