Zaloguj się i zarządzaj rezerwacjami.
Język urzędowy: turecki
Strefa czasowa: UTC +3
Waluta: Lira turecka (TRY)
Według wielu podań to właśnie w Izmirze, a właściwie w Smyrnie, przyszedł na świat Homer. Pierwszy znany z imienia, a także jeden z najwybitniejszych poetów, autor "Iliady i Odysei".
Smyrna została wymieniona jako druga w części Apokalipsy świętego Jana poświęconej siedmiu Kościołom Azji. Była jedyną, wobec której apostoł nie skierował żadnych wyrzutów.
Winda ta znajduje się w dawnej Dzielnicy Żydowskiej, ma ponad 80 lat i 50 metrów wysokości. Łączy ze sobą dwie ulice, a przyczepiona została do skały położonej między nimi.
Izmir - miasto położone w zachodniej części Turcji. Jest drugim, po Stambule, portem handlowym w kraju oraz trzecim miastem pod względem liczby ludności. Historia Izmiru sięga co najmniej 4000 lat. Przez wieki był jednym z głównych miast handlowych Morza Śródziemnego. Do XV wieku miasto nazywało się Smyrna, dopiero gdy stało się częścią Imperium Osmańskiego, zmieniło nazwę na Izmir. Co ciekawe, nowa nazwa miasta rozpowszechniła się dopiero w XX wieku.
Izmir zdecydowanie wyróżnia się wśród pozostałych miast Turcji w kwestii otwartości na kraje zachodnie i promowane przez nie zwyczaje czy wartości. Moda na ulicach jest swobodniejsza, mieszkańcy są mniej ortodoksyjni, nawet architektura ma w sobie znamiona europejskie. Gdy będąc w Turcji, chcemy poznać jej inne oblicze, Izmir jest miejscem idealnym. Nie należy się jednak martwić, że udając się do niego, nie zaznamy magii orientu. Warto zwiedzić miejski rynek (agorę), którego historia sięga czasów antycznych, a który pełnił rolę centrum życia politycznego.
Innym istotnym punktem na turystycznej mapie miasta jest symbol Izmiru - słynna Wieża Zegarowa (Saat Kulesi) z początku XX wieku. Według części podań zegar z wieży nie zatrzymał się ani razu w swojej historii, inni twierdzą, że stało się to tylko raz, podczas trzęsienia ziemi w 1974 roku. Jest ona miejscem, przy którym wieczorami spotykają się mieszkańcy, a turyści zatrzymują się na chwilę, by podziwiać jej orientalne piękno. Wczesnym rankiem warto wybrać się promem na wycieczkę pomiędzy miejskimi portami i podziwiać architekturę budzącej się do życia metropolii.
Miasto ma także coś do zaoferowania dla tęskniących za zielenią, w samym jego centrum znajduje się ogromny park z niesamowitą, orientalną roślinnością. Warto pamiętać, że na wycieczkę do Turcji nie trzeba wybierać się w lecie. Izmir najlepiej zwiedzać na wiosnę, gdy temperatury nie są jeszcze tak wysokie, a w powietrzu unosi się zapach budzących się do życia kwiatów.