Menu

Wyloty - Loty z Oradea Intl Airport

Oradea Intl Airport

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rumuński
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Lej (RON)

 • Do uzdrowiska

  Niedaleko Oradei zlokalizowane są dwa słynne uzdrowiska Băile Felix i Băile 1 Mai. Woda w basenach ma właściwości lecznicze, ale można tu po prostu też … odpoczywać.

 • Widok na miasto

  Prawdopodobnie najlepszą panoramę miasta można zobaczyć z położonego na wzgórzu parku Gradina Publica Ciuperca, w którym znajduje się pięć tarasów obserwacyjnych.

 • Kultowe miejsce

  Must see w Oradei jest z pewnością pasaż handlowy przy hotelu „Czarny Orzeł”, czyli pasajul „Vulturul Negru”. Jego secesyjny wystrój naprawdę urzeka – koniecznie zabierz ze sobą aparat!

Co warto zobaczyć w Oradea?

Oradea jest jednym z najładniejszych i najlepiej rozwiniętych miast w Rumunii. Jeszcze na początku XX wieku zamieszkiwali ją niemal wyłącznie Węgrzy. Do dziś węgierskie wpływy widoczne są tu nie tylko w architekturze, ale także na ulicach. Co warto tu zobaczyć?

Miasto powstało w X-XI wieku jako Varadinium i przez wieki stanowiło jeden z ważniejszych grodów Królestwa Węgier. W XX wieku przechodziło z rąk do rąk, przynależąc naprzemiennie do Węgier i Rumunii. Obecnie stanowi jeden z najważniejszych rumuńskich ośrodków miejskich, mogąc jednocześnie pochwalić się ciekawą architekturą będącą mieszanką stylu socrealizmu, baroku i secesji. Szczególnie ciekawie prezentuje się zabytkowe centrum miasta, które przeszło gruntowną restaurację w 2002 roku. Piękne zdjęcia gwarantowane są na Strada Republicii, jednej z najpiękniejszych ulic całej Transylwanii, przy której wybudowano kamienice w stylu Art Nouveau.

Największe atrakcje miasta to barokowe budynki Muzeum Kraju nad Kereszami (Muzeul Țării Crișurilor) z 365 oknami oraz największej katedry w kraju, tj. Catedrala barocă. Warto również zobaczyć pięciokątną twierdzę Cetatea Oradea, stanowiącą obecnie siedzibę Instytutu Sztuk Pięknych, a także leżący obok park 1. Grudnia nazywany zielonym sercem miasta. Must see jest także kościół Biserica cu Lună z mechanizmem zegarowym wskazującym fazy księżyca oraz monumentalny budynek Teatrul de Stat. Miasto znane jest również z olbrzymiej liczy kościołów – obecnie jest ich ponad sto!

W Oradei, oprócz wykwintnych restauracji przy starówce, działa wiele kuchni i barów, w których za niewielką kwotę (2-3 leie) można skosztować lokalnych specjałów takich jak np. placinte, czyli placki nadziewane ziemniakami lub serem. Rumuńskimi przysmakami są także ciorbă de burtă, czyli zupa z flakami oraz śmietaną, mamałyga (kasza kukurydziana) oraz sarmale, tj. miniaturowe gołąbki owijane w liście winogrona lub kiszone liście kapusty. Gdzie zjeść? Poszukaj taniej domowej kuchni poza centrum lub wybierz się np. do restauracji Allegria, Hanul cu Noroc lub do Ziga Zaga.

Popularne linie latające Oradea Intl Airport

Tablica lotów: Oradea