Zaloguj się i zarządzaj rezerwacjami.
Język urzędowy: czeski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Korona czeska (CZK)
Zamek Śląskoostrawski jest dziś położony o 10 metrów niżej niż 150 lat temu! Niegdyś znajdował się na wysokim wzgórzu, dziś stoi na równinie. To wynik wydobycia węgla i szkód górniczych, które spowodowały osiadanie gruntu i zniszczenie zabytkowego obiektu. Przez wiele lat ruiny straszyły mieszkańców i przyjezdnych. Na szczęście po 1990 roku udało się zabezpieczyć teren i odbudować znaczną część murów zamku.
Sława śródmiejskiej ulicy Stodolní jako imprezowego centrum Ostrawy już dawno przekroczyła granicę Czech. Ta niepozorna i gęsto zabudowana uliczka na obrzeżach ostrawskiego Starego Miasta pełna jest pubów, restauracji i klubów muzycznych, a w ciepłe dni cała zapełnia się ludźmi, którzy bawią się do białego rana. W tłumie imprezowiczów, oprócz Czechów, spotkamy też wielu Polaków, Niemców, Austriaków, a nawet Włochów!
Ostrawa to miasto pogranicza kultur – czeskiej, śląskiej i polskiej. Prawobrzeżna część miasta przez wieki była zamieszkana przez polskojęzyczną ludność, która posługiwała się gwarą śląską. Te wpływy, choć zdecydowana większość mieszkańców Ostrawy i okolic obecnie deklaruje narodowość czeską, są nadal obecne. W samej Ostrawie pracuje sporo Polaków, którzy dojeżdżają na co dzień do pracy zza nieodległej granicy.
Największe miasto czeskiego Śląska znane jest ze swojej bogatej przemysłowej historii, ale potrafi zaskoczyć także innym obliczem. W końcu właśnie tutaj obejrzymy Zamek Śląskoostrawski czy okazały ogród zoologiczny, w którym można podziwiać zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt z całego świata.
Położona na pograniczu Moraw i Śląska, nieopodal granicy z Polską, Ostrawa założona została w XIII wieku, wtedy też powstał najbardziej znana ostrawska budowla z tamtych czasów – Zamek Śląskoostrawski. Stare Miasto w Ostrawie gęsto zabudowane jest kamienicami oraz gmachami publicznymi z XIX i XX wieku. Warto wybrać się na rynek - Masarykovo náměstí i obejrzeć renesansowo-barokowy ratusz oraz chłonąć atmosferę centrum przemysłowego miasta z przełomu stuleci. Warto zajrzeć również do wspomnianego ZOO – nowoczesnego kompleksu pełnego egzotycznych zwierząt.
Industrialne dziedzictwo miasta jest obecne niemal na każdym rogu. Tuż przy głównej ulicy łączącej dworzec z centrum miasta natkniemy się na położony wśród gęstej zabudowy szyb zamkniętej kopalni Jindřich! Warto zwiedzić zabytkową kopalnię Michal, położony na przedmieściach klimatyczny kompleks budynków z niesamowitą maszyną parową z początku XX wieku! Zarówno te mniejsze, jak i większe dzieci ucieszą się z wizyty w kompleksie Dolní Vítkovice. Zabytkowe zabudowania huty, kopalni i elektrowni (zachowano oryginalne wyposażenie!) to obecnie galeria, muzeum techniki i miejsce popularnych imprez z festiwalem Colours of Ostrava na czele.