Menu

Wyloty - Loty z Split Kastela

Kastela

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: chorwacki
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Pałac Dioklecjana

  Olbrzymia budowla, a właściwie kompleks budowli, zbudowana na przełomie II i III wieku jest jedynym do dziś zamieszkałym pałacem antycznym. W kompleksie składającym się z… 220 budynków mieszka dziś około 3 tysiące ludzi! Sam pałac stanowi niemal połowę historycznego Starego Miasta w Splicie.

 • Wieża w budowie

  Zbudowana na ruinach mauzoleum Dioklecjana katedra św. Dujama posiada wysoką i osobliwą wieżę. Dzwonnica budowana była przez cztery wieki, ale już po niecałych stu latach od oddania – w XVIII wieku, została rozebrana ze względu na pogłębiający się przechył. Na szczęście w 1908 roku katedralna dzwonnica została odbudowana i dziś jest świetnym punktem widokowym.

 • Uwaga! Ciasno

  Ciasnota Splitu zdążyła już obrosnąć legendami. Gęsto zabudowane Stare Miasto otaczają ruchliwe arterie, dworzec autobusowy i kolejowy, a także port. W związku z tym, wybierając się do stolicy Dalmacji, należy pamiętać o ograniczonych możliwościach poruszania się po mieście samochodem. Stare Miasto najlepiej zwiedzać na piechotę, rozkoszując się widokami starożytnych budowli i ciesząc klimatem licznych kawiarni.

Co warto zobaczyć w Splicie?

Drugie co do wielkości miasto Chorwacji to wspaniały przykład adriatyckiego portu, gdzie starożytne korzenie łączą się ze współczesnością. W końcu Split to nie tylko antyczne budowle i wspaniały port, z którego można wyruszyć na rejs po Adriatyku, ale też duży ośrodek przemysłowy i ważny węzeł transportowy Chorwacji.

Pierwsze wzmianki o Splicie pochodzą z VI wieku p.n.e., kiedy to Grecy założyli kolonię Aspálathos, ale dopiero z III wieku n.e. pochodzą najwspanialsze historyczne świadectwa w postaci rzymskich zabytków. Wówczas cesarz Dioklecjan wybudował tu swój kompleks pałacowy wzorowany na rzymskim obozie wojskowym. To wydarzenie dało początek miastu, które stało się jednym z głównych portów wschodniego wybrzeża Adriatyku. Po upadku Cesarstwa, w VII wieku pałac został przejęty przez uchodźców z pobliskiej zniszczonej Salony i przebudowany na domy.

Do dziś Split kojarzony jest głównie z zabytkami okresu rzymskiego. Wśród nich znajdziemy katedrę św. Dujama, zbudowaną na ruinach oktagonalnego mauzoleum Dioklecjana, świątynię Jowisza, trzy rzymskie bramy miejskie (czwarta niestety już nie istnieje) oraz imponujące mury miejskie. Zwolennicy spacerów nad ciepłym morzem też znajdą tu coś dla siebie – Riva to piękna promenada biegnąca między Starym Miastem a brzegiem Adriatyku.

Split, mimo iż w czasie wojny w byłej Jugosławii na wybrzeżu Dalmacji toczyły się ciężkie walki, nie został zniszczony w ich trakcie i dzięki temu dziś w pełni możemy podziwiać to fascynujące miasto.

Popularne kierunki
Najczęściej wyszukiwane kierunki lotów na eSky.
Popularne połączenia lotnicze
Najczęściej wyszukiwane loty, najniższe ceny lotów.

✔️ Jak znaleźć tanie loty do Split Kastela w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

✔️ Czy rezerwując loty Split Kastela, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

✔️ Czy rezerwując loty Split Kastela mogę wykupić też nocleg na miejscu?

W eSky.pl dostępna jest wyszukiwarka noclegów, dzięki którym można jeszcze przed podróżą zadbać o możliwość odpoczynku na miejscu, do którego podróżujesz. Nocleg możesz rezerwować niezależnie od biletu lub w ramach pakietu Lot+Hotel.

✔️ Jakie linie obsługują loty Split Kastela?

W eSky.pl dbamy o to, aby oferta na loty Split Kastela obejmowała zarówno tanie linie linie lotnicze, jak i te wyspecjalizowane w wysokim standardzie.

Popularne linie latające Split Kastela