Język urzędowy: farerski, duński
Strefa czasowa: UTC+1
(lato),
UTC+0
(zima)
Waluta: Korona duńska (DKK)
Na Wyspach Owczych obowiązuje zakaz produkcji piwa o zawartości alkoholu większej niż 3,5%. Föroya Bjór, to najstarszy browar na archipelagu. Zajmuje się on także dystrybucją wody mineralnej i napojów gazowanych.
Grindadráp, to wyspiarska tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza. Polowanie na ten gatunek walenia jest uregulowany przepisami, a to co uda się upolować zostaje rozdzielone między mieszkańców wyspy.
Fascynujące legendy są stałym elementem farerskiej kultury. Niezwykłe opowieści o Olbrzymie i Wiedźmie, magicznych smokach oraz magach do dziś stanowią inspirację dla lokalnych artystów.
Vágar, to malownicza wyspa należąca do archipelagu Wysp Owczych na Morzu Norweskim. Jeśli marzysz o ciszy przerywanej jedynie szumem wody i wiatru, koniecznie odwiedź to miejsce. Jeśli chcesz nasycić się niesamowitymi, zapierającymi dech w piersiach widokami, udaj się na Vágar. Oceaniczna wyspa pochodzenia wulkanicznego pamięta czasy wikińskich wojowników, którzy prawdopodobnie byli jednymi z pierwszych ludzi w tym rejonie Europy. Do najstarszych miejscowości na wyspie zalicza się średniowieczną osadę Sørvágur, Sandavágur i Bøur. Każdy zakątek Vágar, każdy najmniejszy port oczarowuje swym naturalnym pięknem. Wspaniały wodospad Bøsdalafossur, niezwykłe formacje skalne, w tym intrygujący „palec wiedźmy”, oraz majaczące gdzieś w oddali niewielkie wysepki, to tylko niektóre z unikalnych atrakcji tego miejsca. Jedną z większych miejscowości na wyspie jest Miðvágur. Tutaj znajduje się Kálvalíð – lokalne muzeum, które w XVII w. pełniło funkcję „domu wdów”. W kościele w Sandavágur warto obejrzeć kamień runiczny pochodzący z ok. 1200 r., na którym wyryto imię i nazwisko pierwszego osadnika.
Na Vágar znajdują się 4 jeziora, w tym największe na archipelagu – Leitisvatn. Wyspy Owcze, to wymarzone miejsce do wędkowania. Farerczycy łowią ryby od stuleci i chętnie dzielą się swoją wiedzą z przyjezdnymi. Bliskość przyrody sprzyja wypoczynkowi na łonie natury oraz uprawianiu sportu. Jogging, trekking, jazda konna – każdy znajdzie coś dla siebie.
Na zakupy warto wybrać lokalne sklepiki, oferujące wyroby rękodzielnicze, mapy, książki, a także tradycyjne przysmaki. Pierwsze skrzypce w farerskiej kuchni odgrywają ryby, suszona baranina oraz drób. Większość produktów spożywczych jest importowana – za wyjątkiem ziemniaków, których jest tu pod dostatkiem. Wyspiarskie potrawy są proste, ale sycące. Na Vágar znaleźć można wiele punktów gastronomicznych. Ciekawym doświadczeniem jest możliwość zjedzenia posiłku w prywatnych domach mieszkańców wyspy. To również doskonała okazja do poznania tutejszej kultury i integracji z rdzenną społecznością. W Sorvagur warto wpaść na obiad do przytulnego lokalu Café Fjørðoy, a na lunch z przyjaciółmi do Cafe Zorva.