Menu

TUI fly Belgium loty z Brukseli do Bandżulu

Pokaż filtry

Bandżul

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: angielski
  Strefa czasowa: UTC +0
  Waluta: Dalasi (GMD)

 • Kiedy do Gambii?

  Najlepiej odwiedzić ten kraj w okresie między listopadem a czerwcem, gdy panuje tam pora sucha, a temperatura powietrza wynosi średnio 25 stopni Celsjusza.

 • (Nie)groźna wycieczka?

  Chcesz poczuć dreszcz emocji? Wybierz się do Kachikally Museum and Crocodile Pool w Bakau. Znajdziesz tam ok. 80 oswojonych krokodyli, które można nawet… pogłaskać.

 • Must try w Gambii

  Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Gambii jest targowanie się podczas zakupów. Najlepiej wybrać się na największy bazar stolicy, tj. Albert i próbować obniżyć cenę o 30-40%.

Co warto zobaczyć w Bandżulu?

Usytuowane na wyspie St. Mary’s Island Bandżul jest stolicą i czwartym co do wielkości miastem Gambii. Przyjezdnych urzeka nie tylko lokalną kuchnią opartą na świeżych owocach, ale przede wszystkim autentyczną życzliwością mieszkańców oraz niezwykle niskim poziomem przestępczości, które sprawiają, że urlop w tym najmniejszym kraju Afryki kontynentalnej porównać można do wakacji w raju.

Miasto powstało w 1816 roku jako baza dla wojska Imperium Brytyjskiego mającego pilnować przestrzegania zakazu sprzedaży niewolników. Po latach kolonialnej władzy kraj odzyskał niepodległość w 1965 roku, zmieniając jednocześnie nazwę stolicy z Bathurst na Bandżul. Co warto tu zobaczyć? Na pewno łuk triumfalny Arch 22 wzniesiony na pamiątkę bezkrwawego zamachu stanu z 22 lipca 1994 roku. Miłośnicy muzeów nie mogą pominąć Muzeum Narodowego Gambii, które w zbiorach posiada m.in. tradycyjne gambijskie rękodzieło i eksponaty kolonialne.

Główną atrakcją Gambii jest dzika natura, o której pięknie można przekonać się np. podczas wycieczki do parku narodowego River Gambia National Park lub rezerwatu naturalnego Abuko, gdzie spotkać można dzikie zwierzęta (np. małpy, żyrafy, słonie) czy na podmokłym terenie w okolicy Kankujereh Road, gdzie obserwować można ptaki. Chcąc się zrelaksować, warto udać się na plaże w zachodniej części miejscowości Serekunda lub nad laguny Makasutu i Lamin.

Co warto tu zjeść? Z pewnością świeże owoce, które można dostać na każdym rogu u tzw. fruit ladies (owocowych pań) lub wyciskane soki, które na plaży sprzedają przeważnie miejscowi mężczyźni. Must try są także dania z ryb lub mięsa (najczęściej z drobiu lub wołowiny) np. benachin (ryba lub mięso z chili, ziołami, cytryną, pomidorami, cebulą, dynią lub marchewką oraz kapustą), yassa (smażona ryba lub mięso z kurczaka z cebulą i ziemniakami oraz z ryżem), jollof (ryż z kawałkami mięsa lub ryby, warzywami i gałką muszkatołową, imbirem, chili i kuminem). Gdzie je zjeść? Najlepiej wybrać za miasto, np. do Samba's Kitchen w Kotu, Solomon's Fish Bar w Sekendudzie czy Lamin Lodge w Lamin.

Przydatne informacje o lotniskach

Bruksela Bandżul

Popularne linie latające na trasie Bruksela - Bandżul