Menu

Air India loty z Nowego Delhi do Kalkuty

Kalkuta

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: hindi, angielski
  Strefa czasowa: UTC +5.5
  Waluta: Rupia indyjska (INR)

 • Towarzyskie centrum

  Most Howrah Bridge jest miejscem, w którym każdego dnia pojawiają się setki tysięcy mieszkańców miasta. Można tam obejrzeć piękny zachód słońca z widokiem na rzekę Hugli.

 • Kwiatowy raj

  Malik Ghat Flower Market to największe skupisko handlarzy kwiatami w Kolkacie. Można tam kupić girlandy kwiatów, które składa się w ofierze w świątyniach.

 • Świętuj w Kolkacie

  W listopadzie wybierz się na pokazy fajerwerków z okazji hinduistycznego święta światła, czyli Dipawali, oraz do świątyni bogini Kali z okazji święta Kali Puja. Będzie tłoczno!

Co warto zobaczyć w Kolkacie?

Kolkata, znana wcześniej jako Kalkuta, z 15 milionami mieszkańców jest drugą pod względem liczby mieszkańców aglomeracją w Indiach. Z jednej strony jest tu tłoczno, głośno i brudno, z drugiej – mieszają się tu najwspanialsze zapachy, kolory i smaki. Wszystkich zachwyca bogactwo kulturowe oraz architektoniczne miasta i poraża wszechobecna biedota. Czym zaskoczy Cię to miasto kontrastów?

Miasto zostało założone przez Brytyjczyków na terenie wioski Kalikata w 1690 roku. Po kolonialnej historii zostało tu kilka naprawdę ciekawych zabytków. Z pewnością warto zobaczyć długi na 150 metrów Writers’ Building (znany jako Mahakaran), katedrę świętego Pawła, a także otoczony zadbanym parkiem zachwycający symbol miasta Victoria Memorial. Miłośnicy historii nie pożałują odwiedzin w Indian Museum, które może pochwalić się bogatymi zbiorami dotyczącymi historii Indii.

Koniecznie odwiedź również rozsiane po całym mieście miejsca sakralne. Wśród nich najbardziej znana jest świątynia hinduistyczna poświęcona bogini Kali w dzielnicy Kalighat. Zawsze kłębią się tam tłumy wiernych i turystów chcących złożyć ofiarę z kwiatów. Ważnym miejscem dla katolików jest muzeum w domu św. Teresy z Kalkuty (nieczynne w czwartki). Chcąc trochę odpocząć od zgiełku i kurzu na ulicach, wybierz się do jednego z parków, na nadrzeczną promenadę lub do najstarszego w Indiach ogrodu botanicznego w okolicach mostu Howrah.

Co zjeść w Kolkacie? Wybór nie będzie trudny – dania kuchni bengalskiej, która jest jednym z największych skarbów tego miasta. Lokalne dania przeważnie opierają się na ryżu, rybach (np. roui, ilish, koi czy pabda), warzywach i soczewicy. Najbardziej popularne są kebaby z marynowanej wołowiny lub baraniny, np. typu Sutli, Bihari i Boti. Kolejne dania to Mutton Biriyani – mięso baranie lub koźlina z ryżem, szafranem, gałką muszkatołową i anyżem, a także pieczone w całości kozy, kurczaki czy kaczki przygotowywane na specjalne okazje. Na ulicznych straganach warto kupić świeże owoce i soki. Gdzie zjeść? Lokalnych smaków skosztujesz m.in. w Dum Pukht, Oh! Calcutta oraz w Arsalan.

Przydatne informacje o lotniskach

Nowe Delhi Kalkuta

Popularne linie latające na trasie Nowe Delhi - Kalkuta