Menu

LOT loty z Gdańska do Tbilisi

Tbilisi

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: gruziński
  Strefa czasowa: UTC +4
  Waluta: Lari (GEL)

 • Festiwal Tbilisoba

  Jeśli do Tbilisi chciałbyś wybrać się na weekend, koniecznie wybierz ostatnią niedzielę października. Wtedy odbywa się festiwal Tbilisoba, podczas którego mieszkańcy wspólnie biesiadują i dziękują za letnie zbiory.

 • Most pokoju

  Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury stolicy Gruzji jest most pokoju, przeznaczony do ruchu pieszego. Doskonale wpasował się w otoczenie, pomimo swojego futurystycznego stylu.

 • Matka Gruzja

  Na szczycie góry Sololaki, w zachodniej części miasta, znajduje się dwudziestometrowy pomnik Matki Gruzji (Kartlis deda). Za drobną kwotę możesz wjechać tu kolejką, by podziwiać piękno całego Tbilisi.

Co warto zobaczyć w Tbilisi?

Tbilisi nazywane jest Perłą Kaukazu – i nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady. Położone na styku Europy i Azji pozwala na poczucie prawdziwej orientalnej atmosfery, na którą składają się przepiękne krajobrazy, niezwykłe zabytki i, przede wszystkim, wspaniali, gościnni mieszkańcy.

Na co zwrócić uwagę podczas spaceru po stolicy Gruzji? Na balkony, zdecydowanie. Te, które zobaczysz w tym miejscu to prawdziwe dzieła sztuki – ręcznie rzeźbione, drewniane balustrady, im starsze, tym piękniejsze i bardziej kreatywne. Najczęściej umieszczone są na drugich piętrach budynków.

Koniecznie wybierz się do najstarszej dzielnicy miasta – Abanotubani. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się tu łaźni (bani). Od siarkowych źródeł, z których dobra mieszkańcy czerpią, podobno pochodzi nazwa Tbilisi, ponieważ tbili w lokalnym języku oznacza coś gorącego. Łaźnie zwieńczone są charakterystycznymi kopułami, które po zmroku, gdy unosi się nad nimi mnóstwo pary robią szczególne wrażenie!

W ciągu ostatnich lat Tbilisi wciąż się zmienia, szczególnie pod względem infrastruktury. Powstają tu nowe restauracje, bary i kluby, modernizowane są także stare budynki i drogi. Gdzie zatem powinieneś się wybrać, gdy zgłodniejesz? Doskonałej gruzińskiej kuchni skosztujesz w Barbarestanie przy ulicy D. Aghmashenebeli 132. Bardzo przyjemnego klimatu i świetnej, regionalnej kuchni, możesz spodziewać się także w Old City Wall, której adres to ulica Baratashvili 1. Na dania azjatyckie zajrzyj z kolei do Umami Asian Fusion przy placu Rewolucji Róż 1.

Gdy podczas zwiedzania miasta, zechcesz również zobaczyć, jak w tym miejscu wygląda miejsce tradycyjnego handlu, wybierz się na bazar Suchy Most. Jego nazwa pochodzi od znajdującego się nieopodal mostu. Kupisz tu przeróżne rzeczy, przede wszystkim jednak warto zatrzymać się i posłuchać gwaru rozmów mieszkańców, załatwiających tu wszelkie interesy.

Przydatne informacje o lotniskach

Gdańsk Tbilisi

Popularne linie latające na trasie Gdańsk - Tbilisi