Menu

Gdańsk Uzbekistan - Tanie loty

Uzbekistan

 • Taszkent
 • Samarkanda
 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: uzbecki
  Strefa czasowa: UTC +5
  Waluta: Sum (UZS)

 • Oryginał Koranu Achmana

  Spisany w VII wieku, jeden z czterech najstarszych egzemplarzy świętej księgi islamu na świecie znajduje się w Taszkencie, w bibliotece Meczetu Piątkowego.

 • Ulica Saligokh - uzbecki "Broadway"

  Ulica Saligokh w Taszkencie to miejsce, gdzie lokalni artyści wystawiają swoje dzieła i wyroby rzemieślnicze. 

Bilety lotnicze do Taszkentu

Byłe republiki radzieckie leżące w Azji środkowej i wschodniej nieprzerwanie zachwycają turystów z Europy. Stopniowe otwieranie się tych miejsc na zewnętrzny świat pozwala wytrawnym turystom odkrywać niezapomniane miejsca. Jednym z niezwykle ciekawych przykładów jest Taszkent, zwany także Taszkientem. Stolica Uzbekistanu jest największym miastem tego kraju i jednym z największych w regionie. Na turystów wybierających lot do Taszkentu czeka prawdziwa podróż w czasie.

Podróż do Uzbekistanu

Jeszcze do niedawna lot do Uzbekistanu wiązał się ze sporymi problemami natury formalnej. Kraj należał do jednych z nielicznych, w których do wjazdu wymagana była wiza. Ten obowiązek nie tylko zmuszał do załatwiania wyprawy ze znacznym wyprzedzeniem, ale także podnosił jej koszty o kilkaset złotych za każdą osobę.

Nowa polityka władz i otwarcie granic przez sąsiadów sprawiły, że władze w Taszkencie od 1 lutego 2019 także zwolniły z tego obowiązku obywateli wielu państw, w tym Polski. Dzięki temu loty do Uzbekistanu stały się znacznie mniej kosztowne, a zabytki tego kraju stoją otworem przed zachodnimi turystami. Warto odwiedzić je teraz, zanim miejsce nie stało się jeszcze bardzo popularnym kierunkiem.

Przed podróżą do tego kraju warto zabrać ze sobą tak zwaną mocną walutę, czyli dolary lub euro. Złotówki nie są tu szanowane i może pojawić się problem z wymianą. W Uzbekistanie obowiązującą walutą są somy, który przelicza się w tysiącach. Jeden złoty w przeliczeniu to około dwóch i pół tysiąca uzbeckich som, dlatego po wymianie natychmiast staniemy się milionerami.

Podróż lotnicza do Taszkentu

Jeśli zdecydujemy się wyruszyć w podróż z Polski do Uzbekistanu, bezsprzecznie najlepszym środkiem transportu jest samolot. W pobliżu Taszkentu znajduje się największe uzbeckie lotnisko im. Isloma Karimova, które obsługuje wiele lotów międzynarodowych. Rocznie przez ten port lotniczy przewija się ponad dwa miliony pasażerów. Dobrze wyposażony i zorganizowany obiekt zawiera między innymi sklepy wolnocłowe, kantory i sale VIP. W pobliżu tego portu znajduje się także postój taksówek, które są najlepszym sposobem na przemieszczania się po mieście.

Z naszego kraju możemy polecieć do Taszkentu niemal z każdego lotniska. Niestety żadne z nich nie oferuje lotu bezpośredniego, zatem musimy nastawić się na przesiadki. W związku z tym mamy kilka możliwości, żeby odbyć lot z Polski do Taszkentu. Jedną z nich jest podróż przez moskiewskie lotnisko Szeremietiewo, w który z Warszawy zabierze nas rosyjski przewoźnik Aeroflot. Możemy wybrać także podróż z Air Balic, w której punktem przesiadkowym będzie lotnisko w Rydze. Te połączenia przy dobrym układzie zajmą nam niespełna dziesięć godzin. Nieco dłuższa podróż czeka nas z Turskich Airlines, gdzie będziemy mieli okazję odwiedzić port lotniczy w Istambule. Taka podróż będzie trwała ponad dwanaście godzin.

Jeśli już jesteśmy skazani na lot z przesiadkami, można spróbować czerpać z tego dodatkowe turystyczne doznania. Ciekawym pomysłem jest zwiedzenie jednego z miast przesiadkowych. Wyszukiwarka lotów eSky daje nam taką możliwość, dzięki opcji podróży wieloodcinkowej. W ten sposób zorganizujemy sobie jednodniowy pobyt w Istambule, który możemy poświęcić na zwiedzanie tego niesamowitego miasta. Wszystkie formalności, łącznie z rezerwacją zakwaterowania czy wypożyczeniem samochodu załatwimy przez stronę eSky.pl

Kiedy wybrać się w lot do Taszkentu?

Z uwagi na trudne warunki klimatyczne, jakie panują w Uzbekistanie, lato jest porą roku, która najmniej nadaje się na podróż do Taszkentu. Lepiej darować sobie zakup nawet tanich biletów lotniczych między połową czerwca a końcem sierpnia, ponieważ w tym okresie temperatury często przekraczają nieznośne 40 stopni. Jeśli zależy nam na zwiedzaniu tego dwumilionowego miasta, jesień i zima to najlepsze okresy w roku.

Podróż warto zaplanować też z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu jesteśmy w stanie kupić tanie bilety do Taszkentu. Warto rezerwować bilety za pośrednictwem eSky, gdzie nie tylko z łatwością znajdziemy tanie loty, ale także załatwimy wszystkie formalności w języku polskim. Co prawda koszt około 2000 złotych z pewnością nie ucieszy miłośników tanich linii lotniczych, jednak może on wzrosnąć o połowę, jeśli zdecydujemy o zakupie biletów lotniczych w ostatniej chwili przed lotem.

Architektura islamu i socjalizmu

Pierwsze wzmianki o Taszkencie pojawiają się już w starożytności, choć miasto figuruje pod nazwą Czacz. W stolicy Uzbekistanu znajduje się sporo obiektów architektury sakralnej związanej z islamem, które pamiętają średniowiecze. Do najbardziej popularnych należy islamska uczelnia medresa Kukeldasz z XV wieku. Piękny obiekt w klasycznych wschodnich kształtach nadal funkcjonuje jako placówka edukacyjna. Nowszy meczet Hast Imam i sąsiadujące z nim budynki utrzymane są w podobnej stylistyce architektonicznej.

Sporo budynków, zwłaszcza w centrum miasta, zostało zniszczonych podczas trzęsienia ziemi w 1966 roku. To wydarzenie miało ogromny wpływ na architekturę miasta. Będąc pod sowieckim zwierzchnictwem, miasto otrzymało wygląd charakterystyczny dla socjalistycznych stolic. Masywne bryły i proste geometryczne budynki z wielkimi placami do dziś stanowią o wyglądzie tej stolicy. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie miejskie skwerki i ulice są bardzo czyste, a trawniki regularnie podlewane i pielęgnowane.

Nieco mniej zadbane są rejony znajdujące się poza głównymi dzielnicami miasta. Tutaj znajdziemy klasyczne zaniedbane blokowiska, znane także z Polskich miast. Dzięki temu lot do Taszkentu można potraktować jako podróż w czasie i przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz. Włodarze miasta przykładają jednak coraz więcej starań, żeby ich lokalizacja przyciągała turystów. Ciekawe wrażenie robią te same ponure miejsca po zmierzchu. Całe miasto rozświetla się wielokolorowymi lampkami, przypominając nieco świąteczne dekoracje znane z naszych ulic. Z uwagi na gorący klimat to noc jest czasem, kiedy większość mieszkańców uzbeckiej stolicy wychodzi na zewnątrz. W związku z tym oświetlenie niejako naturalnie wpisuje się w tę tradycję.

Wschodnie smaki Taszkentu

Orientalne rejony Azji od wieków słyną nie tylko z monumentalnych obiektów związanych z islamem, ale także z pikantnymi przyprawami. Nie inaczej jest w Uzbekistanie, gdzie można znaleźć je niemal w każdej potrawie. Jeśli chcemy kupić świeże płody rolne z tego rejonu świata, warto odwiedzić ogromny bazar Chorsu. Choć głównie handluje się produktami spożywczymi, można znaleźć tu niemal wszystko. Oczywiście w dobrym tonie jest targowanie się o ceny produktów, które dla turystów bywają mocno zawyżone.

Wybierając się w podróż do Taszkentu, nie można nie skosztować jednej z najpopularniejszych regionalnych potraw, jaką jest palov. Wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO potrawa to charakterystyczne wschodnie danie. Jego bazą jest gotowany ryż, który wzbogacony został pikantnymi przyprawami i mięsem, najczęściej baraniną. O popularności tej potrawy świadczy fakt, że mieszkańcy Taszkentu dziennie zjadają ponad półtorej tony tego posiłku serwowanego tylko w jednym miejscu – legendarnym Centrum Palov.

Ciekawa kuchnia jest jednym z powodów, dla których warto wybrać się w lot do Taszkentu i zwiedzić także inne rejony państwa. Uzbecka kuchnia opiera się głównie na grillowanym mięsie, przede wszystkim baraninie, ale można spotkać także kiełbasę z koniny. W restauracjach często możemy być ugoszczeni na tradycyjnych drewnianych ławach, w których w pozycji półleżącej będziemy kosztować lokalnych przysmaków. Warto odwiedzić także herbaciarnie, zwane czajchanami i spróbować oryginalnie parzonych liści herbaty.

Popularne kierunki
Najczęściej wyszukiwane kierunki lotów na eSky.
Popularne połączenia lotnicze
Najczęściej wyszukiwane loty, najniższe ceny lotów.

✔️ Jak znaleźć tanie loty do z Gdańska do Uzbekistanu w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

✔️ Czy rezerwując loty z Gdańska do Uzbekistanu, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

✔️ Czy rezerwując loty z Gdańska do Uzbekistanu mogę wykupić też nocleg na miejscu?

W eSky.pl dostępna jest wyszukiwarka noclegów, dzięki którym można jeszcze przed podróżą zadbać o możliwość odpoczynku na miejscu, do którego podróżujesz. Nocleg możesz rezerwować niezależnie od biletu lub w ramach pakietu Lot+Hotel.

✔️ Jakie linie obsługują loty z Gdańska do Uzbekistanu?

W eSky.pl dbamy o to, aby oferta na loty z Gdańska do Uzbekistanu obejmowała zarówno tanie linie linie lotnicze, jak i te wyspecjalizowane w wysokim standardzie.

Przydatne informacje o lotniskach w Gdańsku