Mamy za mało danych o tej trasie, aby przedstawić wiarygodny wykres informujący, na ile dni przed odlotem najlepiej zarezerwować bilet.
Jednak zazwyczaj bilety są tym droższe, im bliżej jest do wylotu.
Loty bezpośrednie trwają ok. 2h 25min.
Bezpośrednie loty odbywają się 3 dni w tygodniu - pon., wt., śr..
Loty bezpośrednie liniami: Wizz Air (W6).
Język urzędowy: szwedzki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Korona szwedzka (SEK)
Tak jak w całej Szwecji, Malmö również posiada kuchnię opartą na rybach i owocach morza. Warto spróbować łososia, który podawany jest w każdej postaci i o każdej porze dnia. Nawet na śniadanie!
W Malmö panuje klimat oceaniczny z chłodnymi i niestety ciemnymi zimami. Wówczas słońce wschodzi około 10 rano, a już o 15 zaczyna znikać za horyzonterm!
Poszukiwania noclegów najlepiej zacząć od Norr, czyli centralnej dzielnicy miasta. To tutaj można znaleźć najtańsze pokoje.
Jest to trzecie największe miasto Szwecji po Sztokholmie i Göteborgu. Malmö prawdopodobnie zostało założone w 1275 roku. Początkowo miasto nosiło nazwę Malmhaug, czyli piaskowa góra. Miasto położone jest nad cieśniną Öresund, która oddziela Danię od Szwecji. Od 2000 roku Malmö i Kopenhagę łączy droga przebiegająca mostem nad Öresundem. W okolicach miasta panuje klimat oceaniczny.
Co robić w Malmö?
Szukacie spokoju? Kungsparken to otwarty całą dobę park, w którym można się zrelaksować i cieszyć przechadzkami po okolicy zatopionej w zieleni i podziwiać rosnące tu wielowiekowe drzewa.
Po chwilach wyciszenia, warto wybrać się do Malmo Stadsbibliotek. Nie dość, że budynek, w którym mieści się miejska biblioteka posiada ciekawą architekturę, to jeszcze w efektownej i pełnej światła czytelni można bezpłatnie przeglądać książki, gazety i czasopisma.
Co zobaczyć w Malmö?
Kościół św. Piotra, uważany za jeden ze sztandarowych przykładów szwedzkiej architektury gotyckiej, został zbudowany w XIV wieku i jest uważany za najstarszą budowlę w Malmö. Warto zwiedzić też zamek Malmöhus, położony w Gamla Staden, czyli najstarszej dzielnicy miasta, uznany został za najlepiej zachowany zamek pochodzący z okresu, w którym Malmö należało do Danii.
Stolica Skanii to jednak nie tylko zabytki, ale także nowoczesne budynki. Najbardziej znanym z nich jest oddany do użytku w 2005 roku wieżowiec Turning Torso, zaprojektowany przez słynnego architekta Santiago Calatravę. Posiada 54 kondygnacje naziemne i 190 metrów wysokości. To daje mu pierwsze miejsce wśród najwyższych budynków w Skandynawii i drugie w Europie (wyższy jest tylko 264-metrowy Pałac Zwycięstwa w Moskwie). Co ciekawe, Turning Torso jest widoczne poza granicami Szwecji! Sylwetkę wieży można podziwiać z centrum Kopenhagi.
Co zjeść w Malmö?
Nie można wyobrazić sobie kuchni Malmö bez ryb morskich, w tym wędzonych lub marynowanych. Spróbuj koniecznie marynowanego łososia, prawdziwego lokalnego przysmaku.
Co z deserem? Polecamy specjał ze Skanii, czyli pierniki oraz imbirowe i miodowe cienkie ciastka, które można dostać niemal w każdej kawiarni w mieście. Wszystko najlepiej popić grzanym winem, które ułatwia znosić niedogodności wynikające z ostrego klimatu Szwecji.
Nisz Malmo
Nisz Malmo