Menu

Lufthansa loty z Krakowa do Billund

Pokaż filtry

Billund

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: duński
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Korona duńska (DKK)

 • Blisko natury

  Jeżeli chcesz zobaczyć foki i wieloryby w ich naturalnym środowisku, wybierz się na rejs statkiem z parku narodowego Wadden Sea National Park. Zabierz aparat!

 • Bez kolejek

  Pamiętaj, że w Danii wakacje przypadają w lipcu. Planując urlop, weź po uwagę, że właśnie wtedy będzie najbardziej tłoczno.

 • Jak dawniej

  Fani historii na pewno nie zapomną wizyty w Koldinghus, czyli ostatnim jutlandzkim zamku oraz pobliskiej miejscowości Christanfeld, która wygląda tak, jak prawie 250 lat temu.

Co warto zobaczyć w Billund?

Niewielka miejscowość w duńskim regionie Jutland wyspecjalizowała się w atrakcjach dla rodzin z dziećmi. W bliskiej odległości od lotniska znajdują się jednak nie tylko niezwykle ciekawe parki rozrywki. Co jeszcze warto tu zobaczyć?

Współcześnie okolica Billund znana jest głównie z parków rozrywki takich jak Legoland czy park wodny Laland. Miejsce to wybrano nie bez przyczyny – to właśnie w tym regionie Ole Kirk Christiansen założył firmę produkująca zabawki, w tym słynne niewielkie plastikowe klocki, które w sprzedaży znajdują się już od 1949 roku. Oba parki znajdują się bardzo blisko lotniska – część dostępnych w nich atrakcji widać po wyjściu z terminalu. Czy warto je odwiedzić? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeżeli posiadasz dzieci. W pierwszym z nich na powierzchni aż 140 000 metrów kw. znajdziesz nawiązujące do klocków Lego karuzele, rollercoastery, statki pirackie czy nawiedzony dom, a w drugim wyszalejesz się podczas zabaw w wodzie.

Podczas wizyty w Billund warto wynająć samochód, by dostać się do nieco oddalonych atrakcji. Must see jest Safari Givskud, czyli nietypowe zoo, w którym zwierzęta z całego świata poruszają się swobodnie po całym terenie. Co ważne – oglądać je można wyłącznie z pojazdu. Jeżeli chcesz poznać historię tych ziem, wybierz się do duńskiego miasteczka Ribe, które oddalone jest od Billund o godzinę jazdy. Ta licząca ponad 1300 lat miejscowość zachwyci Cię zabytkową starówką oraz najstarszą w kraju katedrą, a także Ribe Viking Center, czyli wioską Wikingów, w której można dowiedzieć się, jak ten lud Północy żył przed setkami lat.

Jeżeli lubisz podróże kulinarne, na pewno będziesz chciał skosztować tradycyjnych duńskich dań. Czego szukać w menu? Na pewno pozycji takich jak: frikadeller, czyli mięsnych kulek podawanych z ziemniakami i sosem, medisterpølse – smażonej białej kiełbasy, varm leverpostej med bacon, tj. pasztetu na ciepło z wysmażonym gorącym boczkiem i smażonymi pieczarkami oraz schabu pieczonego ze skórą, czyi flæskesteg. Duńczycy uwielbiają kawę, koniecznie podaną z czymś słodkim, np. szarlotką lub kruchymi ciastkami. Gdzie zjeść? Regionalne smaki poznasz w Refborg Spiseri, Filskov Kro, a także w Hovborg Kro.

Przydatne informacje o lotniskach

Kraków Billund

Popularne linie latające na trasie Kraków - Billund