Menu

KLM loty z Krakowa do Goianii

Pokaż filtry

Goiania

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: portugalski
  Strefa czasowa: UTC-3 (lato), UTC-2 (zima)
  Waluta: Real brazylijski (BRL)

 • Demokratyczny wybór

  Nazwa Goiânia, jak przystało na nowoczesne, XX-wieczne miasto, została wybrana w zorganizowanym przez lokalną gazetę konkursie.

 • Lokalna muzyka

  Sertanejo to tradycyjny brazylijski styl muzyczny, który w stanie Goiás szczególnie lubiany jest w nowoczesnej wersji sertanejo universitário. Wiele klubów w mieście gra tę muzykę.

 • Uwaga na owady

  Unikaj używania filtrów przeciwsłonecznych o słodkim zapachu, gdyż przyciągają one pszczoły, szerszenie i os, których w tym rejonie jest naprawdę sporo.

Co warto zobaczyć w Goianie?

Leżące w centralnej Brazylii miasto Goiânia zaprojektowano i wzniesiono w XX wieku. Dziś jest tętniącą życiem stolicą stanu Goiás. Jej mieszkańcy stanowią kolorową mozaikę kultur i ras. Wspólnie stworzyli strukturę i wyjątkową atmosferę nowej metropolii, co doskonale odzwierciedla Monumento às Três Raças (Pomnik Trzech Ras) na placu Praça Cívica.

Goiânia została założona w 1933 roku i zastąpiła dotychczasową stolicę stanu Goiás. W 1937 roku do nowego miejsca przeniósł się rząd regionu, ale dopiero w 1942 roku odbyły się uroczystości inauguracyjne z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych.  Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu i strategicznym centrum przemysłowym i medycznym. Co warto tu zobaczyć? Z pewnością aleję Goiás biegnącą z północy na południe i przecinającą Anhanguera Avenue w centrum. Projekt miejscowości przewidziany został na 50 tysięcy mieszkańców, tymczasem dziś jest ich około… 1,5 miliona. Pierwsze budynki zaprojektowane przez Attílio Corrêa Limę zostały zainspirowane stylem art déco. 22 z nich wpisano na listę dziedzictwa narodowego – musisz je zobaczyć! 

Goiânia oferuje wiele atrakcji w postaci zabytków, parków czy targów. Z pewnością udaj się na wspomniany już plac Praça Cívica, przy którym znajduje się pałac Pedro Ludovico, oraz na Praça Universitária, gdzie znajdziesz zachwycające rzeźby rzeźbami. Nie możesz pominąć Centro Cultural Oscar Niemeyer z teatrem i muzeum poświęconym kulturze miasta. Jego twórcą jest sławny architekt, który zaprojektował stolicę państwa – Brasilię. W Feira do Sol kupisz obrazy popularnych artystów, a w Mercado Central znajdziesz m.in. rękodzieło i doskonałe lokalne sery. Po zakupach możesz odpocząć od miejskiego zgiełku we Flamboyant Park czy Vaca Brava Park. 

Istotną rolę w tym rejonie odgrywa także rolnictwo, które bazuje na uprawie soi i kukurydzy. Rośliny te stanowią więc naturalnie podstawę diety mieszkańców. W mieście zjesz między innymi typowe dla całej Brazylii doskonałe steki oraz carne del sol z solonego i suszonego w słońcu mięsa. Lokalnych dań spróbujesz w sprawdzonych restauracjach takich jak Carne de Sol 1008, Botequim Mercatto czy Chao Nativo.

Przydatne informacje o lotniskach

Kraków Goiania

Popularne linie latające na trasie Kraków - Goiania