Menu

Norwegian Air Shuttle loty z Krakowa do Trondheim

Pokaż filtry

Trondheim

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: norweski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Korona norweska (NOK)

 • Winda dla rowerów

  Mieszkańcy Trondheim to zapaleni rowerzyści. Dlatego nie powinno dziwić, że w mieście funkcjonuje jedyna na świecie winda rowerowa! Urządzenie będące właściwie rodzajem wyciągu pozwala wjechać na jedno ze wzgórz w centrum miasta. Tym samym ułatwia pokonanie 130-metrowej trasy, której nachylenie wynosi aż 20%.

 • Drewniany gigant

  Stiftsgården to budynek wyjątkowy nie tylko ze względu na przeznaczenie. Ta barokowa rezydencja królewska jest prawdopodobnie największym drewnianym budynkiem w północnej Europie. Posiada około 140 pokoi oraz okazały dziedziniec, na którym urządzono urokliwy publiczny park. Warto dodać, że do dziś zachowało się historyczne wyposażenie pałacu – pokoje pełne są mebli z epoki w większości ręcznie wykonanych przez miejscowych stolarzy.

 • Miasto studentów

  Aż 20% mieszkańców Trondheim to studenci! Dlatego w mieście odbywają się dwa duże festiwale kultury studenckiej – krajowy UKA oraz międzynarodowy – ISFIT. Trondheim zapełnia się wtedy tysiącami ludzi z całego świata, którzy uczestniczą w wydarzeniach i spotkaniach z osobistościami, takimi jak Dalajlama czy Desmond Tutu. Studenci także aktywnie włączają się w życie społeczności – studenckie organizacje zapraszane są przez władze miasta do prac nad jego rozwojem!

Co warto zobaczyć w Trondheim?

Trzecie pod względem wielkości miasto Norwegii określane jest jako studencka stolica tego kraju. Znajduje się tu największa norweska uczelnia – Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii, na którym studiuje około 36 tysięcy osób. Dzięki ich obecności i mającym tu miejsce licznym wydarzeniom, Trondheim postrzegane jest jako miasto kultury. Obecność licznych festiwali kulinarnych i największego w kraju jarmarku rolniczego sprawia, że Trondheim to również kuszący cel dla poszukiwaczy nowych smaków.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych jest most Gamle Bybro – przerzucony nad Nidelvą w XVII wieku oraz położona tuż obok stara dzielnica drewnianych domów nad brzegiem rzeki - Bakklandet. Jeszcze 30 lat temu planowano ją wyburzyć, na szczęście tak się nie stało i dziś możemy cieszyć się przechadzką zabytkowymi wąskimi uliczkami, chłonąc atmosferę prawdziwej Norwegii. Kameralnym budynkiem na pewno nie jest pochodząca z XII wieku katedra Nidaros – bogato zdobiona i wzorowana na katedrze Canterbury jest największą świątynią w Skandynawii i miejscem pochówku króla Olafa II.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia znajdziemy także Rockheim – unikatowe muzeum, które opowiada historię norweskiej muzyki popularnej od lat 50. XX wieku aż po współczesność. Warto zainteresować się górującą nad miastem fortecą Kristiansten – wybudowana w XVII wieku miała chronić miasto przed zagrożeniem ze strony Szwedów. Dziś, ponad 200 lat po opuszczeniu przez wojsko, jest świetnym punktem widokowym na miasto.

Przydatne informacje o lotniskach

Kraków Trondheim

Popularne linie latające na trasie Kraków - Trondheim