Menu

LOT loty z Krakowa do Zagrzebia

Pokaż filtry

Zagrzeb

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: chorwacki
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Nazwa miasta

  Legenda głosi, że gdy strudzeni wojowie przechodzili przez miasto, tuż przy fontannie Manduševac w Dolnym Mieście stanęła piękna dziewczyna i zaczerpnęła (zagrebala) wody, by napoić przybyszów. 

 • Muzeum Techniki

  Jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Chorwacji znajduje się właśnie w Zagrzebiu. Otwarto je w 1954 roku. Zobaczysz tu działający XIX-wieczny silnik parowy, zabytkowe pociągi i samochody. 

 • Zoo

  Jeśli podróżujesz z dzieckiem, zajrzyjcie do ogrodu zoologicznego przy parku Maksimir, który działa tu od 1925 roku. Dzisiaj mieszka tu blisko 2000 zwierząt, reprezentantów prawie 300 gatunków.

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Choć Zagrzeb leży na równinie, starówka dzieli się na Dolne Miasto i Górne Miasto. Pomiędzy nimi przemieszczać się można zbudowaną w 1888 roku uspinjačą, czyli wagonikiem, który wjeżdża na górę po szynach lub z niej zjeżdża. Podróż trwa zaledwie minutę, ale jest to wyjątkowe przeżycie. Oczywiście pomiędzy oboma poziomami znajdują się również schody.

W Górnym Mieście zwiedzanie zacznij od Trg sv. Marka, który sprawia wrażenie centrum małego miasteczka. Przyjrzyj się dachowi kościoła św. Marka, gdzie widnieje kolorowy herb Chorwacji. Po dwóch stronach kościoła znajdują się budynek parlamentu oraz siedziba rządu i prezydenta. Jeśli będziesz tu wieczorem, koniecznie poczekaj, aż zacznie się ściemniać. Zobaczysz, w jaki sposób zapalane są uliczne latarnie.

Masz ochotę na trochę ruchu? Wybierz się nad jezioro Jarun w centrum miasta. Powstało ono po kolejnym wylaniu tutejszej rzeki Sava. Jarun to nie tylko okazja do ochłody nad wodą, ale także świetne miejsce na uprawianie wodnych sportów. Można tu wypożyczyć kajak, łódkę, rowerek wodny albo spróbować swoich sił w nurkowaniu. 

Wolisz się solidnie zmęczyć w chorwackim skwarze? Wsiądź w tramwaj, który podwiezie Cię pod masyw górski na północ od miasta. Na górę Medvednica, mierzącą 1030 m n.p.m., prowadzi asfaltowa droga, ale tuż obok wytyczone są również piesze szlaki. Warto zabrać ze sobą mapę, ponieważ oznaczenia w wyższych w partiach mogą być niejasne.  

Mieszkańcy Zagrzebia zakupy spożywcze najchętniej robią na placu Dolac w Dolnym Mieście. Dostaniesz tu najsmaczniejsze, dojrzewające w słońcu pomidory, pełne smaku warzywa, świeże ryby i chleby z lokalnych piekarni. Jeśli naprawdę zgłodniejesz, w kamienicach na ścianach placu działają knajpki z pyszną lokalną kuchnią. Skosztuj kobasice domaće, czyli domowych kiełbasek lub cevapczici - grillowanych kotlecików.

Przydatne informacje o lotniskach

Kraków Zagrzeb

Popularne linie latające na trasie Kraków - Zagrzeb