Menu

Wizz Air loty z Katowic do Bergen

Pokaż filtry

Bergen

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: norweski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Korona norweska (NOK)

 • Brama do fiordów

  Bergen nazywane jest często Bramą do fiordów – to właśnie w okolicach tego miasta wybrzeże Norwegii staje się pełne zatok i stromizn schodzących prosto do wody. Nieopodal możemy zobaczyć jeden z największych na świecie fiordów i drugi największy w kraju - słynny Hardangerfjord. Te okolice – ze względu na liczbę sadów otaczających zatokę, warto odwiedzić późną wiosną, gdy zakwitają okoliczne drzewa i krzewy.

 • Dla melancholików

  Lubisz ciepło, słońce i bezchmurne niebo? Podróż do Bergen może być niezłym szokiem! W tym norweskim mieście pada średnio aż przez 275 dni w roku. Na szczęście samo miasto, otaczające je fiordy oraz miejscowa kuchnia, pełna wymyślnych dań z ryb i innych mięs, skutecznie rekompensują te niedogodności. A jeśli lubicie melancholijną atmosferę? Tym lepiej – oto Wasz raj na ziemi!

 • Bogactwo Fisketorget

  Dla smakoszy – punkt obowiązkowy pobytu w Bergen. Fisketorget to słynny targ rybny, który rozkłada się sześć dni w tygodniu na nabrzeżu zatoki Vågen. W gęsto rozstawionych straganach można kupić m.in. ryby i owoce morza złowione przez bergeńskich rybaków (i nie tylko). To nie wszystko! Właściciele straganów pozwalają degustować swoje specjały, dzięki czemu możemy przekonać się, np. jak smakuje mięso renifera!

Co warto zobaczyć w Bergen?

Drugie co do wielkości miasto Norwegii oraz kulturalna stolica kraju to niezwykle ciekawe miejsce, które może pochwalić się długą historią, pięknymi zabytkami oraz niesamowitymi widokami.

Założone w XI wieku jako osada rybaków i kupców, w późnym średniowieczu dorobiło się nawet statusu stolicy kraju, który później utraciło na rzecz Oslo. O kupieckim charakterze miasta świadczy choćby fakt, że do XVI wieku działała tu nawet faktoria Hanzy. Dziś możemy się o tym przekonać oglądając Bryggen, miejskie nabrzeże pełne budynków handlowych, które w 1979 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz historycznego nabrzeża na pewno warto zajrzeć na Fisketorget i zasmakować w lokalnych specjałach oraz zobaczyć historyczne domy pochodzące z minionych wieków.

Ważnym elementem krajobrazu Bergen są kościoły - oprócz katedry św. Olafa, czy romańskiego Mariakirken, także klepkowy kościół Fantoft stavkirke (odbudowany po podpaleniu latach 90. XX wieku). Strzegąca wejścia do portu forteca Bergenhus (wybudowana w 1240 roku) jest jednym z najstarszych zachowanych do dziś zamków w kraju. Obiektem godnym odwiedzin jest również Gamlehaugen – wybudowany w 1900 roku pałac, będący rezydencją królewską oraz otaczający go park w stylu angielskim.

Spragnieni widoków powinni skorzystać z Fløibanen, czyli kolei linowo-terenowej łączącej miasto ze szczytem góry Fløyen i przyjrzeć się panoramie Bergen.

Przydatne informacje o lotniskach

Katowice Bergen

Popularne linie latające na trasie Katowice - Bergen