Menu

Czarter loty z Katowic do Kos

Pokaż filtry

Kos

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: grecki
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Starożytna nazwa

  Nazwa miasta - Kos - po raz pierwszy została wspomniana w eposie autorstwa Homera - „Iliadzie”. Od tej pory - czyli około siódmego wieku p.n.e. - pozostaje stale w użyciu.

 • Miasto ojca medycyny

  W mieście urodził się najznakomitszy lekarz starożytności - Hipokrates. Na jego cześć nazwane zostało nawet drzewo, ogromny platan stojący przy zamku Neratzia, którego obwód liczy około 14 metrów.

 • Mała wyspa

  Cała wyspa ma tylko 50 kilometrów długości, dlatego będąc tu, koniecznie obejrzyj choć jej kawałek. Trudno się tu zgubić, wzdłuż Kos biegnie jedna, główna droga, od której odchodzą mniejsze uliczki.

Co warto zobaczyć w Kos?

Kos jest największym miastem na wyspie o tej samej nazwie. Znajduje się na jej wschodnim wybrzeżu. Zlokalizowany jest tutaj najważniejszy port wyspy, a jednocześnie jeden z ważniejszych na wyspach Morza Egejskiego. Samo miasto, mające niecałe 20 tysięcy mieszkańców, jest jednym z ulubionych celów podróżnych z całego świata.

Okolica miasta zamieszkiwana była już w trzecim tysiącleciu p.n.e., a w swoim obecnym miejscu, Kos zostało zbudowane w 366 roku p.n.e., a odbudowane w 1933 roku, po silnym trzęsieniu ziemi. Wiele budynków zostało zniszczonych, jednak wciąż podziwiać można elementy dawnej architektury. Warto powiedzieć, że trzęsienie przyniosło także pozytywne skutki. Odkryto dzięki niemu wiele starożytnych ruin, zarówno greckich, jak i rzymskich. Spacerując po mieście, zobaczysz wiele wykopalisk.

Jednym z miejsc, które koniecznie powinieneś obejrzeć, jest zamek Neratzia. Zbudowany w XIV wieku, był twierdzą rycerzy Joannitów. Dziś pięknie się prezentuje, usytuowany na półwyspie, otoczony z jednej strony morzem, a z drugiej portem, do którego wybierz się na spacer. Otacza go piękna promenada, wzdłuż której rosną palmy. Zobaczysz mnóstwo kolorowych łódek, poczujesz klimat nadmorskiego miasta, a w tle ujrzysz wspomniany wcześniej zamek.

Skorzystaj także ze źródeł termalnych na wyspie. Woda wybija się przy skałach nad morzem, jednak otoczona jest kamieniami i nie miesza się z morską. Na relaks w tym miejscu najlepiej zdecyduj się wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Czego spróbować będąc w Kos? Z pewnością zwróć uwagę na pyszne, greckie lody, koniecznie także zaopatrz się w miód wytwarzany na wyspie, a także pachnące zioła i suszone pomidory. Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na obiad lub kolację? Podróżni polecają mnóstwo miejsc na całej wyspie. W samym mieście Kos zajrzyj na przykład do Lofaki przy Agios Nektarios lub do Plaza Beach przy 9 Sokratous. W obu miejscach skosztujesz kuchni śródziemnomorskiej, szczególnie greckiej.

Przydatne informacje o lotniskach

Katowice Kos

Popularne linie latające na trasie Katowice - Kos