Menu

LOT loty z Katowic do Sofii

Pokaż filtry

Sofia

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: bułgarski
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Lew (BGN)

 • Wielokulturowa stolica

  Tylko w Sofii można obserwować niezwykłe współistnienie religii. Cerkiew, kościół katolicki, meczet i synagoga, które dzielą od siebie zaledwie 4 minuty spaceru, symbolizują odwieczną bułgarską tolerancję i otwartość.

 • Muzea i galerie

  W Sofii znajduje się wiele muzeów i galerii, które ukazują ogromne bogactwo historyczne i kulturowe Bułgarii. Narodowe Muzeum Historii jest jedną z największych tego typu placówek w Europie.

 • Życie nocne

  Kwitnące nocne życie Sofii usatysfakcjonuje każdego turystę. Świetne bary i kluby z różnorodną muzyką otwierają swe drzwi wczesnym wieczorem, by o poranku przywitać budzące się miasto. Sofia mimo to nie jest hałaśliwa i można zaznać tu także kojącej ciszy.

Co warto zobaczyć w Sofii?

Stolica Bułgarii położona jest w zachodniej części kraju. Miasto otaczają trzy piękne góry: Witosza na południu, Ljulin na zachodzie i Stara Planina na północy. Przez Sofię przepływa Iskar, druga pod względem długości rzeka w kraju oraz jej dwa dopływy Perłowska i Władajska. W centralnej części miasta oraz w kilku oddalonych dzielnicach znajdują się źródła mineralne.

Sofia jest jedną z najstarszych europejskich stolic, jej historia sięga 5000 r. p.n.e. Dzikie plemiona, Rzymianie, Bizantyjczycy i Turcy, ci wszyscy historyczni władcy tych okolic pozostawili po sobie do dziś widoczne ślady. Podobnie jak trzęsienia ziemi, pożary i działania wojenne, których niestety doświadczyła bułgarska metropolia. Mimo to Sofia zawsze była ważnym ośrodkiem gospodarczym, oświatowym i kulturalnym, zgodnie ze swym motto: "Rozwija się, ale nie starzeje".

Dziś Sofia to piękne, nowoczesne i zielone miasto pełne młodych ludzi na ulicach. Większość instytucji państwowych mieści się w pięknych budynkach w centrum miasta. Znajduje się tu największy i najbardziej prestiżowy uniwersytet w kraju, wiele muzeów, kościołów, zabytków, teatrów i kin. Jedną z najważniejszych atrakcji Sofii jest największa katedra na Półwyspie Bałkańskim - zachwycający Sobór św. Aleksandra Newskiego. W stolicy Bułgarii znajdziemy również piękne parki, idealne tereny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. Dobrze rozwinięta jest także sieć transportowa, a jedną z największych atrakcji Sofii jest tramwaj, który przecina ulice miasta od 1901 roku.

Sofia przyjmuje swoich gości w trzy- i czterogwiazdkowych hotelach, a także luksusowych, posiadających 5 gwiazdek obiektach: Balkan, Hilton, Radisson, Grand Hotel Sofia, Marinella i innych. W mieście działa wiele restauracji oferujących kuchnię z całego świata i kilkanaście dużych centrów handlowych.

Przydatne informacje o lotniskach

Katowice Sofia

Popularne linie latające na trasie Katowice - Sofia