Menu

Wizz Air loty z Kowna do Stavanger

Pokaż filtry

Stavanger

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: norweski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Korona norweska (NOK)

 • Do muzeum

  Mieszkańcy Stavanger od XIX wieku zajmowali się połowem i przetwórstwem sardynek. O tej historii mówią wystawy w Muzeum Konserw. To dobry pomysł na deszczowy dzień. 

 • Nastaw się na widoki

  Urok 42-kilometrowego Lysefjordu najlepiej podziwiać z pokładu statku. Poświęć jeden dzień, udaj się do portu, wsiądź na prom i zobacz na własne oczy piękno natury – nie będziesz żałować.

 • Nadmorskie atrakcje

  Dla osób, które lubią leniuchować na plaży, mamy dobrą wiadomość. Solastraden leżąca w pobliżu Stavanger znalazła się na szóstym miejscu najlepszych i najbardziej malowniczych plaż na świecie.

Co warto zobaczyć w Stavanger?

To założone w 1125 roku miasto najbardziej znane było przed laty z połowów sardynek, przetwórstwa rybnego i naftowego. Obecnie przyciąga turystów piękną, kameralną starówką oraz możliwością skosztowania typowo norweskiej, opartej na rybach kuchni. Dlaczego warto tam być? 

To portowe miasto najlepiej zwiedzać podczas spaceru uliczkami Gamle Stavanger, czyli Starego Stavanger. To tutaj, wzdłuż wąskich i klimatycznych uliczek zobaczyć można ponad 170 drewnianych domów pochodzących z XVIII i XIX wieku. W tej części miasta znajduje się również Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseum) oraz cenne zabytki. np. romańska katedra św. Swithuna (Stavanger domkirke), dwór Ledaal z XVIII w. oraz Pałac Biskupi. Dzielnica ta ulokowana jest na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto. Warty odwiedzenia jest również port oraz jego okolica, gdzie znajdują się najlepsze restauracje serwujące dania rybne.

Stavanger jest także popularną bazą wypadową dla osób uprawiających turystykę pieszą. Najczęściej odwiedzane miejsca to Preikestolen (czyli wisząca 604 metry nad fiordem półka skalna) oraz Kjeragbolten (okrągła skała zaklinowana w klifie na wysokości ok. 1000 metrów nad taflą wody). Oba te miejsca są niezwykle charakterystyczne i pojawiają się w niemal wszystkich relacjach na Facebooku czy Instagramie z podróży do tej części Norwegii. Okolica miasta jest również centrum sportów zimowych oraz latem zachęca do aktywnego wypoczynku na jednej z wielu pięknych plaż.

Stavanger dawniej uznawane było za stolicę sardynek, obecnie w rejonie tym króluje halibut. To właśnie te rybę okoliczne restauracje przygotowują na setki wymyślnych sposobów. Szczególnie dobrze smakuje grillowana czy uwędzona, podana ze szpinakiem lub ziemniakami lub pod postacią klopsów (fiskeboller). Warto również skosztować innych lokalnych specjałów, tj. suszonego dorsza (sztokfisz), pasztecików rybnych (mediste kake), ośmiornicę podawaną z puree z rzepy, a także złowione kilka godzin wcześniej krewetki czy mule. Po obiedzie obowiązkowo zamów kawę, to skandynawski rytuał. Gdzie zjeść? Polecamy lokale Fisketorget, Spiseriet, a także Bolgen & Moi.

Przydatne informacje o lotniskach

Kowno Stavanger