Menu

Ryanair loty z Leeds do Bratysławy

Pokaż filtry

Bratysława

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: słowacki
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • UFO nad miastem

  Stare Miasto i największe podmiejskie osiedle – Petržalkę łączy most, nad którym… zawisło UFO! Zawieszony 84 metry nad ziemią talerz wieńczący pylon mostu jest zarówno punktem widokowym, jak i restauracją. Wizyta w restauracyjnej toalecie, ze względu na szklane zewnętrzne ściany może przyprawić o szybsze bicie serca. Innym ciekawym modernistycznym budynkiem jest siedziba słowackiego radia publicznego – to piramida postawiona na swoim wierzchołku!

 • Miasto dwóch granic

  Bratysława to jedyna europejska stolica, której granice pokrywają się na pewnym odcinku z granicą państwa – i to nie jedną! Na zachodzie i południowym zachodzie miasto graniczy z Austrią (do Wiednia jest tylko 70 kilometrów!), a na niewielkim odcinku południowo wschodnim – z Węgrami. Przypomina to o dawnych dziejach miasta, które przez setki lat znajdowało się w granicach Cesarstwa Austriackiego, a później Austro-Węgier.

 • Dni Bratysławy

  Na przełomie kwietnia i maja miasto obchodzi swoje święto. Z okazji Dni Bratysławy odbywają się liczne koncerty, parady i przedstawienia plenerowe. Warto dodać, że świetny program kulturalny uzupełniony jest przez stołeczne muzea, które w trakcie tych dni udostępniają swoje zbiory do zwiedzania za darmo. Pod koniec maja na nabrzeżu Dunaju z kolei ma miejsce plenerowy festiwal muzyczny – Majales.

Co warto zobaczyć w Bratysławie?

Stolica i największe miasto Słowacji w ostatnich latach stało się popularnym celem turystycznym. Niewątpliwie wpływ na to ma bliskość Wiednia i możliwość łatwego dotarcia z austriackiej stolicy. Dzięki temu na ulicach i placach Bratysławy można spotkać ludzi z całej Europy.

Położona nad Dunajem Bratysława coraz mocniej otwiera się na rzekę, jej poznawanie można zacząć od pełnej kawiarni nadrzecznej promenady, przy której rozłożyła się także sztuczna plaża. Ogródki okolicznych lokali i atmosfera nadrzecznego bulwaru świetnie wprowadzą nas w klimat miasta. Uwaga! Pamiętajcie, że kąpiel w Dunaju jest surowo wzbroniona! Nieopodal znajduje się słynny Most SNP, który wieńczy charakterystyczny dysk – punkt widokowy i restauracja w jednym, a tuż obok – na wzgórzu – podziwiać możemy Bratislavský hrad, czyli renesansowo-barokowy zamek. U stóp wzgórza rozciąga się stare miasto z Hviezdoslavovo námestie – reprezentacyjnym placem otoczonym zabytkową zabudową i rynkiem – kameralnym, niemal schowanym w sieci wąskich uliczek pełnych piwiarni. Przy rynku zobaczymy ratusz, a nieco dalej Bramę Michalską - jedyną zachowaną bramę miejską.

Na obrzeżach starego miasta natkniemy się na niezbyt wielki, ale urokliwy Pałac Prezydencki, który pochodzi z XVIII wieku, a za nim okazały ogród w stylu francuskim. W trakcie wizyty warto zajrzeć jeszcze do podmiejskiej dzielnicy Devin, gdzie można zobaczyć średniowieczne ruiny zamku oraz na cmentarz wojenny w Slavinie, z którego rozpościera się widok na całe miasto.

Przydatne informacje o lotniskach

Leeds Bratysława

Popularne linie latające na trasie Leeds - Bratysława