Menu

Ryanair loty z Londonderry do Glasgow

Glasgow

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: angielski
  Strefa czasowa: UTC+1 (lato), UTC+0 (zima)
  Waluta: Funt szterling (GBP)

 • Glasgow patter

  Mieszkańcy miasta i okolic porozumiewają się dialektem Glasgow patter. Tak bardzo różni się od powszechnie używanego języka, że turyści często mają problem, by go zrozumieć.

 • Muzeum transportu

  Znajdziesz tu dosłownie każdy środek transportu, z jakiego kiedykolwiek korzystała ludzkość - od dziecięcych wózków, przez rowery, bicykle, samochody, tramwaje, również piętrowe, lokomotywy, a nawet okręty.

 • Pierwsza wodoodporna kurtka

  Pogoda w Szkocji często odbiega od ideału. Deszczowy klimat spowodował jednak, że to właśnie mieszkaniec Glasgow - Charles Macintosh – stworzył pierwszą na świecie wodoodporną kurtkę.

Co warto zobaczyć w Glasgow?

Największe szkockie miasto nad rzeką Clyde założone zostało w XVIII wieku przez kupców handlujących bawełną, włóknem, tytoniem i rumem. Do dzisiaj kwitnie tu handel, miasto uważane jest za szkocką komercyjna stolicę. Turyści czują się tu zawsze mile widzianymi gośćmi, ponieważ wstęp do najważniejszych muzeów i atrakcji należących do miasta jest darmowy.

Zacznij od wizyty w Glasgow City Chambers, czyli ratuszu znajdującym się przy Placu Jerzego. W tygodniu dwa razy dziennie organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzanie obejmuje m.in. salę bankietową, gdzie odbywały się spotkania organizowane przez rodzinę królewską. Zwróć uwagę na malowidła przedstawiające historię miasta. Budynek jest bardzo okazały, do jego budowy w 1888 roku zużyto ponad 10 mln cegieł oraz 9000 m sześciennych kamienia.

Średniowieczne miasto skupiało się wokół katedry. Dopiero późniejszy rozwój miasta przesunął jego centrum w kierunku rzeki. W okolicy katedry znajdziemy kilka ciekawych, średniowiecznych budynków, jak Provand’s Lordship, wybudowany w 1471 roku jako część szpitala. We wnętrzach zachował się wystrój z lat 1500-1700.  Warto usiąść choć na chwilę w tutejszym ogrodzie i wyobrazić sobie, jak spokojnie płynęło tu życie kilka wieków temu.

Czwarty najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii znajduje się właśnie w Glasgow. Wybudowano go w 1451 roku. Główny kampus an Gilmorehill jest dostępny dla zwiedzających. Gdy dotrzesz do domu rektora, obejdź go z drugiej strony, a zobaczysz niesamowity widok - ze wzgórza widać całą panoramę miasta oraz park Kelvingrove.

Nie sposób odwiedzić Glasgow pomijając jego sportowe obiekty. Najważniejsze w mieście są kluby piłkarskie Glasgow Rangers i Celtic Glasgow, które mecze rozgrywają na stadionach Ibrox oraz Celtic Park. W obu obiektach organizowane są kilka razy dziennie wycieczki z przewodnikiem. Poznasz tu zawiłą historię sportową drużyn, zobaczysz piłkarskie szatnie i trofea. 

Przydatne informacje o lotniskach

Londonderry Glasgow