Menu

S7 Airlines loty z Petersburga do Moskwy

Pokaż filtry

Moskwa

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rosyjski
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Rubel rosyjski (RUB)

 • Lenin wiecznie żywy

  Po śmierci przywódcy rewolucji październikowej – Włodzimierza Lenina nowe władze państwa ukuły hasło „Lenin wiecznie żywy”. Zmumifikowane zwłoki pierwszego przywódcy Związku Radzieckiego spoczęły w specjalnie wybudowanym mauzoleum na Placu Czerwonym i zostały udostępnione do oglądania odwiedzającym. Mimo protestów, ostatniej woli Lenina i upływu czasu, który niekorzystnie działa na mumię, ciało wodza rewolucji nadal wystawione jest na widok publiczny.

 • Miasto siedmiu wież

  Charakterystycznym elementem panoramy Moskwy jest siedem niezwykle podobnych do siebie wież, które wybudowano w latach 1947-53. Te socrealistyczne budynki (wśród nich gmach uniwersytetu, rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i hotele) miały stać się symbolami nowej Moskwy. Planowano, że powstanie jeszcze ósma wieża – Pałac Rad, który miał być najwyższym budynkiem świata i pod budowę którego wysadzono Cerkiew Chrystusa Zbawiciela. Pałac nigdy nie powstał, a w 2000 roku ponownie otwarto odbudowaną cerkiew.

 • Mieszanka kultur

  Dziś aż 90% mieszkańców miasta stanowią Rosjanie, ale Moskwa przynajmniej od połowy XIX wieku była miastem, w którym chętnie osiedlali się mieszkańcy wszystkich narodowości Imperium Rosyjskiego. Obecnie w rosyjskiej stolicy możemy poza Rosjanami spotkać głównie przedstawicieli narodów kaukaskich. Nie powinny więc dziwić popularne restauracje ormiańskie i gruzińskie albo obecność w centrum miasta olbrzymiego Meczetu Katedralnego.

Co warto zobaczyć w Moskwie?

Stolica Rosji to jedno z największych miast świata, olbrzymie zarówno pod względem liczby mieszkańców – aż 13,6 miliona, jak i pod względem powierzchni. Dlatego tez poruszanie się po nim nie należy do najłatwiejszych, ale liczba ciekawych miejsc i atmosfera wynagradzają te komunikacyjne niedogodności. Warto pamiętać, że Moskwa niesamowicie rozwinęła się po przeniesieniu stolicy z Petersburga w 1918 roku. Wciągu następnych dwudziestu lat liczba ludności Moskwy wzrosła aż czterokrotnie!

Symbolem miasta i równocześnie miejscem, które należy zobaczyć jest słynny Plac Czerwony z Kremlem i Mauzoleum Lenina. Ta nieco dziwaczna mieszanka budynków z czasów carskich i chwil świetności komunizmu zrobi wrażenie na każdym turyście. Dostęp do siedziby najwyższych władz państwowych w Rosji jest symboliczny i niektóre obiekty mogą być podziwiane jedynie w małym fragmencie (jak choćby kremlowski Arsenał).

Co jeszcze? Nie można zapomnieć o Arbacie – od trzech wieków nieprzerwanie najelegantszej moskiewskiej ulicy, przy której mieszkali Puszkin i Okudżawa, i która znalazła swoje miejsce w „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa. Nie można ominąć także słynnej Galerii Tretiakowskiej, czyli jednej z najlepszych rosyjskich kolekcji malarstwa oraz odmówić sobie przejażdżki lub choćby tylko zajrzenia do moskiewskiego metra. Ta kolej podziemna znana jest z pełnych przepychu stacji, które oświetlane są przez kryształowe żyrandole i posiadają bogato zdobione stropy. Zupełnie jak pałace!

Przydatne informacje o lotniskach

Petersburg Moskwa

Popularne linie latające na trasie Petersburg - Moskwa