Menu

Ryanair loty z Londynu do Karlsruhe

Pokaż filtry

Karlsruhe

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: niemiecki
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Wachlarzowe miasto

  Karlsruhe nazywane jest przez mieszkańców wachlarzowym miastem - Fächerstadt. Nazwa ta wzięła się od regularnego, promienistego układu ulic, odchodzących od pałacu margrabiego Karola Wilhelma Karlsruhe.

 • Schronienie Karola

  Miasto założone zostało przez margrabiego Badenii-Durlach - Karola III Wilhelma Badeńskiego i miało mu służyć do oderwania się od codziennego życia. Stąd też nazwa miasta, oznaczająca dosłownie schronienie Karola.

 • Dojazd do miasta

  Najbliższe lotnisko, Baden Airpark, znajduje się 40 kilometrów od miasta. W tygodniu można dostać się z niego do centrum Karlsruhe autobusem, warto jednak wiedzieć, że nie kursuje on w weekendy.

Co ciekawego zobaczyć w Karlsruhe?

Karlsruhe jest miastem położonym w południowo - zachodnich Niemczech, około 20 kilometrów od granicy z Francją. Należy do kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Znajduje się w nim Pałac Karlsruhe - jeden z najlepiej rozpoznawalnych budynków miasta. Wzniesiony w 1715 roku, aktualnie jest siedzibą dwóch najważniejszych sądów w kraju - Federalnego Trybunału Sprawiedliwości Niemiec i Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Niemiec.

Swój najtrudniejszy czas Karlsruhe przeżywało pod koniec II Wojny Światowej, kiedy w wyniku działań oddziałów alianckich została zniszczona większa część zabudowań starego miasta. Po wojnie miasto zostało odbudowane, a dziś znane jest ze swoich ośrodków naukowych. Znajduje się w nim najstarsza politechnika w Niemczech, której obecna nazwa to Karlsruher Institut für Technologie. Również tutaj siedzibę ma najmniejszy niemiecki uniwersytet - Akademia Sztuk Pięknych, która uznawana jest za jedną z najbardziej znakomitych tego typu szkół w kraju.

Będąc w Karsruhe wybierz się na rynek, znajduje się na nim piramida, a w niej grób założyciela miasta, Karola Wilhelma. W centrum miasta znajdziesz wiele restauracji, między innymi specjalizującą się w kuchni niemieckiej EigenArt (Hebelstrasse 17), która uznawana jest przez podróżnych za jedną z najlepszych w mieście. Jeśli bliższe Twojemu sercu są dania przygotowywane na grillu, wybierz się do Bratar przy Erbprinzenstrasse.27. Także amatorzy kuchni azjatyckiej znajdą w centrum miasta coś dla siebie - przy Kaiserstrasse 114 znajdziecie restaurację Yangda, której dodatkowym atutem jest obecność w karcie dań wegetariańskich.

Jeśli lubisz podziwiać miasta w pełnej krasie - Karlsruhe także Cię nie zawiedzie. Aby zobaczyć panoramę miasta i okoliczne rzeki, wybierz się na Turmberg - wzgórze znajdujące się na przedmieściach. Oprócz podziwiania widoków znajdziesz tam także ruiny zamku.

Przydatne informacje o lotniskach

Londyn Karlsruhe

Popularne linie latające na trasie Londyn - Karlsruhe