Menu

easyJet loty z Londynu do Inverness

Inverness

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: angielski
  Strefa czasowa: UTC+1 (lato), UTC+0 (zima)
  Waluta: Funt szterling (GBP)

 • Trochę sztuki

  Obok zamku znajdują się Inverness Museum i Art Gallery. W muzeum zobaczysz przedmioty należące do dawnych pokoleń zamieszkujących te ziemie, w galerii – przykłady rękodzieła lokalnych artystów.

 • Na szklaneczkę whisky

  Zajrzyj do The Malt Room przy 34 Church Street, gdzie serwowane są najlepsze gatunki lokalnego trunku. Przytulną atmosferę, przywodzącą na myśl wnętrze destylarni, tworzy złote oświetlenie.

 • Głodny?

  Najlepsze lokalne potrawy, przygotowywane wyłącznie z tutejszych składników – to znajdziesz w The Mustard Seed Restaurant przy 16 Fraser Street. Menu zmienia się codziennie zależnie od dostępnych produktów.

Co warto zobaczyć w Inverness?

Szkockie górskie miasteczko nad rzeką Ness. Wypływa ona ze słynnego jeziora Loch Ness, gdzie podobno widywano potwora. W czasach rzymskich Inverness było jedną z głównych twierdz ludu Piktów, rdzennych mieszkańców tych ziem, którzy malowali i tatuowali swoje ciała.  

Dzisiejsza siedziba sądu znajduje się w zamku, który częściowo można zwiedzać. Właśnie tu powinieneś zacząć odkrywać Inverness – z zamkowego wzgórza roztacza się piękna panorama miasta. Twierdza pochodzi z XI wieku, z czasów panowania króla Malcolma III. Legenda głosi, że król kazał najpierw zniszczyć znajdujący się w tym miejscu zamek, w którym szekspirowski Makbet miał zabić Duncana.

Zajrzyj również do domu przy Bridge Street, w którym w 1562 roku zatrzymała się królowa Maria I Stuart. Chciała dostać się do zamku, ale jego zarządca, zwolennik przeciwników politycznych królowej, nie wpuścił jej, za co został później powieszony. Podczas święta Wniebowzięcia NMP organizowany jest jarmark ku czci królowej.

Gdzie odpocząć w Inverness? W pobliżu centrum miasta, na rzece, znajdują się Ness Islands z pięknym parkiem. Dostaniesz się tu na piechotę, kładkami łączącymi brzegi. Po parku możesz spacerować i pokonywać urokliwe drewniane mostki albo przysiąść na którejś z drewnianych, rzeźbionych ławek i zachwycić się otaczającą przyrodą. Jeśli będziesz tu w okresie od lutego do października nie zdziw się, jeśli na rzece zobaczysz rybaka łowiącego łososie.

Historię tych terenów poznasz na Culloden Battlefield, gdzie w 1746 roku doszło do krwawego powstania jakobitów. W ciągu godziny zginęło tu wtedy ok. 1500 ludzi. Dziś jest tu interaktywne centrum ukazujące przebieg bitwy i wyjaśniające tło konfliktu. Efektem wojny było wybudowanie Fort George, najpotężniejszej fortyfikacji artyleryjskiej w Wielkiej Brytanii. Zobaczysz tu z bliska, jak wyglądało życie w XVIII-wiecznym wojsku. Wśród zbiorów są bagnetowe muszkiety, miecze czy sakwy pełne amunicji.

Przydatne informacje o lotniskach

Londyn Inverness

Popularne linie latające na trasie Londyn - Inverness