Menu

Avianca loty z Londynu do Iquitos

Iquitos

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: hiszpański, keczua i ajmara
  Strefa czasowa: UTC -5
  Waluta: Sol (PEN)

 • Amazonka łączy

  Iquitos jest jednym z niewielu tak dużych miast na świecie, które nie jest połączone z innymi ośrodkami droga lądową. Dostać się tu można samolotem lub łodzią. To właśnie Amazonka od wieków jest głównym szlakiem transportowym.

 • Dzielnica na wodzie

  Kilka metrów niżej niż całe miasto znajduje się Belén, dzielnica domów na palach. Podczas pory deszczowej Itaya, odnoga Amazonki, wylewa, a domy wyglądają, jakby unosiły się na wodzie.

 • Transport

  Gdy już dostaniesz się do Iquitos statkiem lub samolotem, po mieście możesz poruszać się motorikszą. To najpopularniejszy środek transportu, kierowcę wystarczy zatrzymać na ulicy.

Co ciekawego zobaczyć w Iquitos?

Iquitos znajduje się nad Amazonką, w północno-wschodniej części kraju. Początki miasta liczy się od połowy XVIII wieku, gdy jezuici założyli tu pierwszą misję. To stąd wielu turystów rusza w głąb dżungli.

Ponieważ rejsy po Amazonce odbywaja się nieregularnie, warto zarezerwować sobie kilka dni zapasu. Co w tym czasie robić? Choć Iquitos nie jest dużym miastem, warto zajrzeć w kilka ciekawych miejsc.

Jeśli jesteś miłośnikiem natury, koniecznie wstąp do Centro de Rescate Amazónico. Mieszkają tam uratowane manaty, nieco oswojone z ludźmi. Gdy mają dobry humor, można je karmić. W pobliżu portu Bellavista-Nanay z kolei należy wsiąść do wodnej taksówki, która płynie do Padre Cocha. Tam znajduje się Pilpintuwasi, czyli farma motyli oraz centrum ratunkowe zajmujące się dzikimi zwierzętami. Do obu ośrodków trafiają zwierzęta, które policja ekologiczna odkryje na targu. Gdy wracają do formy, są z powrotem wypuszczane na wolność.

W zachodniej części miasta, w pobliżu Plaza de Armas, stoi Casa de Fierro, czyli Żelazny Dom, zaprojektowany przez Gustawa Eiffela na wystawę światową w Paryżu w 1889 roku, podobnie jak słynna wieża. Dom zachwycił Anselmo del Aguilara, potentata w produkcji kauczuku, który kupił go i kazał przewieźć w swoje rodzinne strony. Dzisiaj na drugim piętrze znajduje się restauracja.

Na zakupy najlepiej wybierz się do dzielnicy Belén po wschodniej stronie miasta. Sporą jej część stanowi targowisko, a stragany wystawiane są przez miejscowych po prostu na ulicy. Oprócz pysznych owoców, lokalnej biżuterii czy ubrań znajdziesz tam prawdziwe perełki - magiczne proszki, eliksiry i kamienie, które zdaniem sprzedających je szamanów i czarowników, mają różne działanie - jedne leczą, inne przynoszą szczęście.

Najpyszniejszych, lokalnych potraw skosztujesz, kupując je na straganach. Oprócz słodkich owoców dostaniesz tu suri, czyli charakterystyczne białe larwy z czarnymi główkami. Są ważnym składnikiem wielu dań ludów zamieszkujących teren amazońskiej dżungli. Na straganach najczęściej podawane są pieczone na patyku, ale warto poszukać również zupy z suri.

Przydatne informacje o lotniskach

Londyn Iquitos

Popularne linie latające na trasie Londyn - Iquitos