Menu

Wizz Air loty z Londynu do Suczawy

Pokaż filtry

Suczawa

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rumuński
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Lej (RON)

 • Suczawa wieków średnich

  W Suczawie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, nazywanego też twierdzą tronową. Wzniósł go hospodar mołdawski Piotr Muszat w XIV wieku. Nieopodal zamku mieści się skansen.

 • Moc trunku

  Rumunia słynie z produkcji rozmaitych alkoholi. Niemal wszędzie dostaniemy wysokoprocentowy trunek zwany ţuică, którego bazą są lokalne owoce. Napój pija się jako aperitif lub solo.

 • Niezwykłe Muzeum Jajek

  W Suczawie prężnie działa wyjątkowe Muzeum Jajek, prowadzone przez Letitię Orsivschi - mistrzynię w tradycyjnym malowaniu jaj. Na miejscu można podziwiać małe „jajeczne” arcydzieła z różnych stron świata. 

Co ciekawego zobaczyć w Suczawie?

Suczawa, to miasto położone w północno-wschodniej części Rumunii, na obszarze historycznej krainy Mołdawii. Suczawa jest stolicą regionu Bukowina, słynącego z tajemniczych monasterów i malowniczych, okalanych zielenią wiosek. W samym mieście znaleźć można sporo nietuzinkowych zabytków z XVI-wiecznym monasterem św. Jana Nowego na czele, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawą atrakcją Suczawy jest Bucovina Village Museum – kompleks architektury ludowej o powierzchni 6 ha. Na brzegu rzeki Suczawa znajdują się ruiny XIV-wiecznej twierdzy tronowej.

Aby poczuć autentyczną atmosferę Mołdawii, warto zajrzeć do siedziby Marginea Ceramics. Jest to rodzinna firma, która zajmuje się produkcją unikalnych wyrobów ceramicznych – nie lada gratka dla pasjonatów historii oraz osób zainteresowanych tradycyjnym, regionalnym rzemiosłem. Tutaj odbywają się warsztaty garncarstwa i inne ciekawe wydarzenia jednoczące lokalną społeczność. Na miejscu można nabyć oryginalne produkty rękodzielnicze. Interesujące wydarzenia kulturalne odbywają się również w centrum miasta przy Domu Kultury. Tam też znajdziemy mnóstwo przytulnych kawiarenek i restauracji.

Osoby spragnione wypoczynku na łonie natury mogą wybrać się do miejskiego parku, urządzić piknik na trawie, pospacerować albo pograć w szachy. W Suczawie nie brakuje także barwnych kramów, na których można kupić świeże owoce i warzywa, a także pamiątki i różnego rodzaju bibeloty.

Koneserzy unikalnych smaków zapewne będą chcieli skosztować tradycyjnych regionalnych potraw, takich jak Ciorbă de burtă (zabielana śmietaną zupa z dodatkiem flaków), Sarmale (małe gołąbki zawijane w liście winogron, nadziewane mięsem i ryżem), czy też Mici (mięso mielone pieczone na grillu). Popularnym dodatkiem do dań jest mamałyga, czyli kaszka lub mąka kukurydziana, która świetnie smakuje również solo. Wyśmienite przysmaki lokalnej kuchni serwuje m.in. restauracja Centru Vechi oraz lokal Union. Na coś słodkiego warto wpaść do Maison Delice – przytulnej kawiarni słynącej z wyśmienitych wypieków i pięknego wystroju.

Przydatne informacje o lotniskach

Londyn Suczawa

Popularne linie latające na trasie Londyn - Suczawa