Menu

Ryanair loty z Liverpoolu do Nimes

Nimes

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: francuski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Rzymskie ogrody

  Pozostałości po Rzymskim Imperium podziwiać możesz w Jardins de la Fontaine, malowniczych ogrodach okalających źródło, w sąsiedztwie którego wybudowano świątynię i łaźnię.

 • Akwedukt

  W Nimes znajduje się jedna z dwóch najlepiej zachowanych konstrukcji będących częścią akweduktu. Castellum divisorium odpowiedzialne było za rozprowadzenie wody do miasta. 

 • Jak dotrzeć?

  W pobliżu miasta znajdują się cztery międzynarodowe porty lotnicze, jest tu również ważny węzeł TGV, francuskiej szybkiej kolei, łączącej miasto z Paryżem oraz Lyonem, a także sieć autostrad.

Co warto zobaczyć w Nimes?

Francuskie miasto, którego początki sięgają VI wieku p.n.e. W II wieku p.n.e. Celtowie oddali miasto Rzymowi bez walki. Przez kolejne stulecia miasto prężnie się rozwijało. W średniowieczu niektóre budynki rozebrano, z pozyskanego kamienia budując nowe, a inny zmieniono przeznaczenie, np. amfiteatr stał się fortecą. Szacuje się, że w czasach rzymskiej świetności mieścił ponad 20 tys. widzów. Był jednym z największych, leży na planie owalu mierzącym ok. 133 na 101 m. Fasada w najwyższym punkcie ma aż 21 m wysokości. W XIX wieku mieszkało tu ok. 2000 biedaków.

Zwiedzanie Nimes zacznij od poznania jego najstarszej historii. Poznasz ją w Musee de la Romanite, gdzie zgromadzono ponad 5000 artefaktów z wykopalisk archeologicznych. Budynek ze stali i szkła stoi w samym centrum miasta. Następnie udaj się do La Maison Caree, świątyni tuż obok miejskiego forum. Wybudowano ją w I wieku p.n.e. na cześć Gajusza i Lucjusza Cezara. Dziś w jej wnętrzach wyświetlany jest film opowiadający zawiła historię Nimes.

Koniecznie spójrz na miasto z góry. Tour Magne to rzymska wieża obserwacyjna, na którą dzisiaj można wejść, by podziwiać panoramę Nimes. Dawniej posiadała trzy kondygnacje, ale najwyższa zawaliła się. Z wysokości 32 m zobaczysz nie tylko miasto, ale również góry Mont Ventoux oraz pasmo Alpilles.

Gdy nasycisz się już widokiem rzymskiej architektury, udaj się do Katedry Notre Dame et Saint Castor, która wybudowana została w 1096 roku. Choć przez stulecia wielokrotnie ją przebudowywano, na jej murach nadal dostrzec można fragmenty romańskich zdobień, tak charakterystycznych dla regionu południowej Francji.

Gdy zgłodniejesz, w Nimes bez problemu znajdziesz karczmę, z której nie będziesz chciał wyjść. Restauracja Vincent Croizard przy 17 rue des Chassaintes posiada malowniczy ogród, w którym serwowane są pomysłowe i artystyczne dania bazujące na lokalnej kuchni. Dostaniesz tu świeżo złowione ryby, ostrygi oraz wieprzowinę i cielęcinę z lokalnych hodowli. Do tego wino z tutejszej winnicy.

Przydatne informacje o lotniskach

Liverpool Nimes