Menu

Wizz Air loty z Liverpoolu do Rygi

Pokaż filtry

Ryga

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: łotewski
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Mieszkańcy Rygi

  Ciekawym faktem, dotyczącym mieszkańców Rygi jest to, że Łotysze stanowią wśród nich niewiele ponad połowę. Druga nacja pod względem liczby to Rosjanie – stanowią prawie 40% ludności.

 • Najwyższy budynek

  W Rydze znajduje się najwyższy budynek na Łotwie, a jednocześnie najwyższy w całej Unii Europejskiej i 15. pod tym względem na świecie. To, mająca 368,5 m wysokości, wieża radiowo-telewizyjna.

 • Zielone miasto

  Na terenie Rygi znajdują się aż 22 parki, zajmujące razem około 7000 ha. Najpopularniejszym jest Mezaparks – Park Leśny, którego znaczną część stanowi las iglasty. Idealne miejsce do odpoczynku.

Co warto zobaczyć w Rydze?

Ryga to stolica i największe miasto na Łotwie, liczba ludności w całym tym kraju jest mniejsza niż w samej tylko Warszawie. Ryskie stare miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i zdecydowanie warte jest odwiedzenia. Ze względu na swój niewielki obszar, Ryga jest doskonałym celem na weekendowy wypad. W tym czasie zobaczysz jej najciekawsze fragmenty i zdążysz poczuć klimat nadbałtyckiej stolicy.

Stolica Łotwy jest jednym z największych skupisk architektury secesyjnej w Europie, znajduje się tu ponad osiemset budynków wzniesionych w tym stylu, dlatego wycieczka w tym kierunku będzie prawdziwą gratką dla jego miłośników. Najwięcej jego przykładów znajdziesz przy ulicy Elżbiety i przy ulicy Alberta. Jednymi z ciekawszych są Dom Kotów, który zobaczysz przy ulicy Meistaru 10 oraz Dom Bractwa Czarnogłowych Rātslaukums 7, który jednocześnie jest bardzo dobrze rozpoznawalnym symbolem miasta.

Skąd wzięła się nazwa, wspomnianego wcześniej, Domu Kotów? Na jego dachu znajdują się rzeźby dwóch przedstawicieli tego gatunku, które pojawiły się na nim w ramach ironicznej reakcji wobec decyzji Wielkiej Gildii, żeby nie przyjąć w swoje struktury pewnego kupca – właściciela domu. Inne „kocie” akcenty w Rydze? Na terenie Starego Miasta zobaczysz wiele małych, drewnianych domków, zbudowanych specjalnie na potrzeby tych czworonogów.

W poszukiwaniu najlepszych i najświeższych produktów najlepiej wybrać się na, zlokalizowany w samym sercu miasta, Targ Centralny. Jego historia sięga 1930 roku, kiedy był największym targiem w Europie. Dziś znajduje się tu ponad trzy tysiące stoisk i choć znaczną większość stanowią tu artykuły spożywcze, od warzyw, przez mięsa, po nabiał, to znajdziesz tu również produkty rękodzielnicze.

Popularnymi elementami kuchni regionalnej są ziemniaczane kiełbaski, czarny balsam, a także wiele gatunków wędzonych ryb. Te i wiele innych przysmaków warto spróbować w którejś z restauracji, specjalizujących się w potrawach łotewskich. Bardzo popularnymi miejscami są na przykład Milda przy Kungu Iela 8 lub Riits przy Dzirnavu iela 72.

Przydatne informacje o lotniskach

Liverpool Ryga

Popularne linie latające na trasie Liverpool - Ryga