Menu

Ryanair loty z Madrytu do Granadilla de Abona

Granadilla de Abona

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: hiszpański
  Strefa czasowa: UTC+1 (lato), UTC+0 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Raj podatkowy

  W odróżnieniu od reszty Unii Europejskiej na Wyspach Kanaryjskich sprzedawane towary nie podlegają opodatkowaniu VAT, a jedynie obciążone są stawką 5 proc. Zakupy są więc tu tańsze.

 • Jaskinie z lawy

  Będąc na Teneryfie, warto wybrać się do jednej z najdłuższych na świecie jaskiń powstałych w zastygłej lawie. Wejście znajduje się w Icod de los Vinos. Pamiętaj o ciepłym ubiorze!

 • Szaleństwo karnawału

  W lutym na Teneryfie hucznie świętuje się karnawał. Niemal na całej wyspie odbywają się wtedy parady, a w Santa Cruz odbywa się tradycyjny pogrzeb sardynki (entierro de la Sardina).

Co warto zobaczyć w Granadilla de Abona (Tenerife)?

Teneryfa przez lata była biedną wyspą znaną głównie z uprawy bananów. Po otwarciu pierwszego lotniska w latach 60. XX wieku stała się ulubionym kierunkiem wakacyjnym Europejczyków. Współcześnie turyści przeważnie swój pobyt na tej największej z Wysp Kanaryjskich zaczynają w Granadilla de Abona. Co warto tu zobaczyć?

Granadilla jest jednym z najpiękniejszych miast na Teneryfie przyciągającym zabytkową, niezwykle kolorową i zadbaną architekturą. Można tu odpocząć od upałów w cieniu bujnej zieleni lub zwiedzając okoliczne jaskinie. Ciekawie prezentuje się niewielki plac przed ratuszem, gdzie toczy się życie miasta oraz Santo Hermano Pedro, czyli kościół zbudowany w skale, obecnie znajdujący się na terenie lotniska. 29 czerwca, w dzień świętych Piotra i Pawła, odbywa się tu tradycyjny odpust, podczas którego nie brakuje parad i zabawy na ulicach.

Warto wybrać się na pobliski wygasły wulkan El Teide. Można dostać się tam kolejką linową za 27 euro (bilet w dwie strony) lub pieszo, o ile wcześniej uzyska się pozwolenie na wejście do parku narodowego w biurze tej instytucji w Santa Cruz. Warto podjąć ten trud, bowiem ze szczytu rozciąga się zachwycająca panorama. Z miasta blisko jest również na wybrzeże, np. na jedną z najdłuższych naturalnych plaż wyspy, tj. Playa Tejita, ekskluzywną El Duque czy idealną do uprawia sportów wodnych Fañabé. Warto wybrać się również nieco dalej, np. w okolice Santa Cruz i zobaczyć czarną plażę El Bollullo, piękne klify Los Gigantes czy trudno dostępną plażę Masca.

Co zjeść na Teneryfie? Na pewno ryby i owoce morza, które podawane są tu w niemal każdej restauracji. Warto spróbować również barraquito - kawy z likierem Tia Maria, a także papas arrugadas (ziemniaki w mundurkach z sosami mojo rojo z chili oraz mojo verde z kolendrą) czy tradycyjnych serów kozich (queso de cabra). Lokalny przysmak to conejo en salmorejo, czyli królik w gęstym sosie z ziemniakami oraz chopitos i churros de pescado – smażone na głębokim tłuszczu mątwy oraz kawałki ryby w panierce. Gdzie jeść? Dobre opinie mają lokale Tasca Tierras del Sur, El Rinconcito de Hilario oraz Restaurante Las Fuentes.

Przydatne informacje o lotniskach

Madryt Granadilla de Abona

Popularne linie latające na trasie Madryt - Granadilla de Abona