Język urzędowy: hiszpański, guarani
Strefa czasowa: UTC-4
(lato),
UTC-3
(zima)
Waluta: Guaraní (PYG)
W weekendy (od soboty wieczorem i przez całą niedzielę) w Asunción zamknięta jest większość firm, a centrum miasta pustoszeje. Ludzie spędzają czas w domach lub restauracjach.
W 2002 roku powstał Kongres Narodowy – jeden z bardziej imponujących nowych budynków w mieście. W jego lustrzanej fasadzie odbijają się położone nad rzeką slumsy.
Przy Plaza de los Heroes znajduje się wiele sklepów z pamiątkami. Warto tam kupić produkty ze skóry, rzeźbione drewno (guampa), naczynia do picia yerba mate (bombilla) i tradycyjne koronki.
Niemal 65 proc. spośród 500 tysięcy mieszkańców Asunción stanowią osoby poniżej 30. roku życia. Dzięki temu miasto to, mimo kolonialnej, widocznej na każdym kroku historii, tętni życiem i przyciąga nowoczesną architekturą, atmosferą pośpiechu typowego dla metropolii oraz licznymi muralami będącymi przykładem paragwajskiego street artu.
Asunción jest jedną z najstarszych hiszpańskich osad w Ameryce Południowej i określane bywa mianem „matki miast”, gdyż stąd wyruszały kolejne wyprawy kolonizatorów Ameryki Południowej. Zostało ono założone 15 sierpnia 1537 roku pod nazwą Nuestra Señora de la Asunción, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Przez ponad 350 lat pozostało pod zarządem hiszpańskim, aż do 1811 roku, gdy Paragwaj uzyskał niepodległość. Dwa lata później Asunción ogłoszono stolicą kraju. Kolonialna zabudowa do dziś przetrwała w dobrej kondycji, o czym można przekonać się np. podczas spaceru ulicą Manzana de la Rivera, przy której stoją odrestaurowane wille z XVII i XVIII wieku.
Warte zobaczenia jest także stare miasto z panteonem (Panteón Nacional), katedrą (Catedral Metropolitana) oraz kościołem Iglesia de La Encarnación. Dzielnicę najlepiej zwiedzać pieszo, spacerując między ulicami Colón i Antequera. Ciekawym miejscem jest także ogród botaniczny, czyli Jardín Botánico, na którego terenie znajdują się zoo oraz Muzeum Historii Naturalnej. Miłośnicy nowoczesnej architektury powinni udać się na Plaza de los Heroes oraz Plaza Uruguaya. Koniecznie wybierz się także na Calle Estrella, gdzie zobaczysz najlepsze murale w mieście, m.in. słynny El Reservista Purahéei na rogu Calle Ayolas.
Co zjeść w Paragwaju? Lokalna kuchnia opiera się w głównej mierze na wołowinie, którą jada się asado, tj. z grilla. Sporo jest tu także street foodu, np. hot-dogów nazywanych panchos czy stoisk z empanadami. Tradycyjne dania to, np. mbeju – placek z mąki z manioku i sera, pastel madi'o – faszerowane ciasto z manioku, payagua mascada – tortilla z manioku i wołowiny oraz chipa so'o – chleb faszerowany wołowiną. Gdzie zjeść? Na szybki posiłek wybierz stragany na targu lub ulicy, na kolację natomiast restauracje, np. La Cabrera, Lo de Osvaldo czy Ese Lugar.